Para İyi Bir Uşak Kötü Bir Efendidir Konulu Kompozisyon, Yazı Örneği

0
Advertisement

Francis Bacon’un ” Para iyi bir uşak, kötü bir efendidir” sözünün açıklayan güzel bir kompozisyon örneği. Para ile ilgili kompozisyon örnekleri.

Para İyi Bir Uşak Kötü Bir Efendidir Konulu Kompozisyon

Para İyi Bir Uşak Kötü Bir Efendidir

Bu sözden sayılmayacak derecede manalar ve insana ibret verici sözler çıkmaktadır. Fakat bunların hepsini bir kâğıdın içerisine sığdırmak gerçekten güçtür Ancak önemli olanlarını size açıklamaya çalışacağım.

Napolyon’un bir sözü vardır: “Para, para, para…” Her şeyde para, Evet para insanın dostudur, sevgilisidir. Her kapıyı açan odur. Dünyada hemen hemen her şey satın alınır denilebilir. Bir insanı şöhrete ulaştıran, onu meşhur eden yine paradır. Nereye giderseniz gidin; ne alırsanız alın, her şey parayladır. Hatta bir bardakçık su bile!

Para insanın yardımcısıdır. Bizim en müşkül olduğumuz zaman yardımınıza koşan paradır. Kapalı ağızlar, kilitli kapılar para ile açılır.

Para insanın yardımcısı olmakla beraber, aynı zamanda onun düşmanıdır da. Bazı insanlar vardır ki, hayatlarını, varlıklarım, yuvasını, benliğini para yüzünden kaybetmişlerdir. Bazı insanlar para hırsı ile en yüksek değerleri, en saygı duyulan varlıkları çiğneyebilirler. Para, kumar uğruna yıkılan yuvalar bunun en belirli örnekleridir. Onun için insanlar paraya hükmettikçe para faydalı olur. Para insanın efendisi olduğunda o insandan ancak fenalık beklenebilir. Paranın sihirli kuvvetine dayanamayanlar için para bütün fenalıkların anasıdır.

Advertisement

Vatan ve devletlerin sırlarını satan, kötü işlerde çalışan vatan hainleri paranın oyuncağı, benliğini yitirmiş zavallılardandır.


YAZI – 2

PARA

Para, o kadar tatlıdır ki uğrunda canlar gider, onurlar ayaklar altına alınır, yuvalar yıkılır, ocaklar söndürülür.

Kişi, hiç kuşkusuz, para, hem de bol para elde etmek ister. Ama ona emretmesini, onu uşağı gibi kullanmasını da bilmelidir. Örneğin, insan, parasıyla bir hastahane, bir okul, bir öğrenci yurdu, bir çeşme, bir köprü v.b.. yaptırırsa; yoksul kimsesiz, çocukları korur, onlara» bakar, onları okutursa, yâni parayı yararlı yerlere harcarsa bir değeri olur. İşte o zaman biz ona: «Parayı emri altında tutmasını, onu iyi bir uşak gibi kullanmasını biliyor» deriz.

Bugün paranın çok ihtiyaç duyulan bir madde olduğu da inkâr edilemez. Çünkü birçok şeyler onunla elde edilebiliyor. Onun için paraya karşı bir istek duymamız doğaldır. Ancak, ona olan isteğimiz tutsaklık haline gelmemelidir. Bu, başka tutsaklıklara benzemez. Utanç verici bir tutsaklıktır. Çünkü paranın baş döndürücü havasına kapılan, bir daha kendisini kurtaramaz. Bu da insana kişiliğinden çok şey kaybettirir.

Kısaca şunu demek istiyorum ki, biz paranın değil, para bizim emrimizde olmalıdır.

Yazı 3

Günümüzde düne- nazaran önemi artan ve en çok ihtiyaç duyulan şeyin para olduğu inkar edilemez. Hepimizin paraya karşı istek duymamız doğaldır. Onun yüzünden canlar gider, ocaklar söner.

Advertisement

İnsanoğlu kuşkusuz bol para elde etmek ister. Zengin olmayı zaman zaman düşünürüz. Ancak alın teri karşılığında olanı geçerlidir. Halk arasında yaygınlaşmış, «Paranın yüzü sıcaktır.» deyimini yabana atmamak gerekir. Paraya karşı tutkunluğumuz ölçülü olmalıdır. Aksi halde onun cazibeli havasına kapılan daha da kendini kurtaramaz. Parayı yararlı yerlerde harcarsak, uygun olur. Örneğin; bir çeşme, hastane, okul gibi. .. Yoksa paranın esiri oluruz.

Kısacası, anahtar olarak bütün kapıları açan paradır. Lakin bir yerde onun da hükmü yoktur. Aşırı derecede paraya ilgi duymak, insanı felakete sürükler. Anladığım kadarıyla para bir vasıtadır. Yaşantımız boyunca biz paranın değil, para bizim emrimizde olmalıdır.


Leave A Reply