Peter Greenaway Kimdir?

0
Advertisement

Peter Greenaway kimdir? Peter Greenaway hayatı, biyografisi, eserleri, filmleri ve sinema kariyeri hakkında bilgi.

Peter GreenawayPeter Greenaway; (5.4.1942)

Newport/Wales’de dünyaya gözlerini açan Greenaway İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ailesiyle birlikte Londra’ya taşındı ve bu kentte büyüdü. Bir işadamı ve tutku derecesinde ormancılığa meraklı olan babası, Greenaway’e doğa aşkını aşıladı. 14 yaşındayken ressam olmaya karar veren Greenaway, liseyi bitirdikten sonra Walthamstow College’da sanat ve resim eğitimi gördü. İlk kişisel sergisini 1964’te açtı.

1965’ten Sonra: Kısa Filmler 60’lı yılların ortasında yapımcılığını üstlendiği kısa filmler, tıpkı tabloları ve mimari çizimleri gibi strüktüralizmin etkisi altındaydı. Buna örnek olarak Train (1966), Tree (1966), Five Post-cards from Capital Cities (1967) filmleri gösterilebilir. Greenaway, 1966’da, daha sonraki projelerini gerçekleştirebilmek üzere para kazanmak amacıyla, “Central Office Of Information”da kurgucu olarak çalışmaya başladı. Sanatsal açıdan iddialı filmlerinde tekrar tekrar aynı objenin çok çeşitli varyasyonlarını, çok katı, tekdüze bir resim ritmi içinde yanyana koydu. Burada strüktüralizmin felsefi yönüne işaret etti. örneğin Water (1975) adlı yapıtında değişik dere akışlarını, akan suyun çıkardığı doğal sesler eşliğinde, aralıksız resim dizileri şeklinde gösterdi.

1978: Seyircinin Büyük İlgisi İlk uzunca yapıtlarını uluslararası festivallerde sununca seyirci kitlesi Greenaway’ın egzantrik/inatçı fikirleriyle ilk kez oldukça geniş ölçüde tanıştı. Vertical Features Remake (1978) adlı filmde ölmüş bir yönetmenin bıraktığı film malzemesi çeşitli metotlarla yeniden kurulmaya çalışılır. Greenaway hayali/belgesel bir çerçeve konusunun içine yerleştirdiği belli sayıdaki bir dizi dikey objeyi (örneğin ağaçlar, tekne direkleri vb.) tekrar tekrar gösterir. The Falls (1980) adlı yapıtında sebebi bilinmeyen nedenlerle şiddet kullanılarak öldürülmüş olan 92 kişinin gerçek vakasını (185 dakikada) destansı bir yoğunlukla anlattı. Söz konusu bütün insanların soyadı “Fail” hecesiyle başlıyordu.

1982: İlk Uzun Metrajlı Filmi İlk uzun metrajlı filmi olan The Draughtman’s Contract Greenaway’ın biçimsel yasallıkla oynadığı oyunun mantıklı devamı niteliğindeydi. Muhteşem, barok bir dekoru fon olarak kullanarak seyirciye göz kırpıp, onu bir cinayete ait ipuçlarını bulmak üzere bir tür saklambaç oyununun içine çeker. Greenaway’in, değişik kamera ayarlarıyla İngiliz ustalarının tablolarını anımsatan sanatsal resimleri, çağdaş müziği İngiliz Barok müziğiyle bağdaştıran İngiliz bestecisi Michael Nyman’ın müziğiyle bütünleşmiş oldu. Daha sonraki yapıtlarında da Greenaway sık sık Nyman ile beraber çalıştı.

Advertisement

1985’ten Sonra: Stilinin Varyasyonları 1987’de The Belly of an Architect adı altında tamamladığı yapıt, eleştirmenlerin oybirliğiyle verdiği karara göre İngiliz Sanat Sinemasının başyapıtlarından biri olarak kabul edildiği halde, Greenaway ilk uzun metrajlı filmindeki başarısını daha sonraki yapıtlarında sürdüremedi. Bu film Roma mimarisinin büyük bir titizlikle oluşturulmuş bir kompozisyonunda hayat bulmaktadır. Eserlerinin çoğunda olduğu gibi, burada da sadakatsizlik, hastalık, entrika ve ölüm gibi konular biçimsel görünüşün arkasında kalmaktadır.

Drowning By Numbers (1988) filmiyle Greenaway stilini eğlendirici ve hafif bir biçimde sürdürmeyi başardı. Sayıları l’den 100’e kadar filmin konusuna işleyerek filmi sekanslara ayırdı. Daha sonraki yapıtı The Cook, The Thief, His Wife and Her Lover (Aşçı, Hırsız, Hırsızın Karısı ve Onun Aşığı, 1989) sadece eski filmlerinin tekrarından ibaret olduğu halde, Greenaway’ın ABD’de ilk mütevazı başarısını oluşturmaktadır. Greenaway, 80’li yılların ortasından sonra, sinema çalışmaları yanı sıra, önemli müzelerde sanat sergileri düzenleyerek de ünlendi. 90 lı yıllarda The pillow books (Tuval Bedenler, 1996), The Bridge (1997) ve Eight and half women (1999) adlı filmleri çekti.


Leave A Reply