Philip Danforth Armour Kimdir? Amerikalı İş İnsanının Hayatı

0
Advertisement

Philip Danforth Armour kimdir? 19. Yüzyıl Amerikası iş dünyasına damgasını vurmuş yenilikçi iş insanı Philip Danforth Armour hayatı ve başarıları.

Philip Danforth Armour

Philip Danforth Armour Kimdir?

Philip Danforth Armor Sr. (16 Mayıs 1832 – 6 Ocak 1901), Chicago merkezli Armor & Company firmasını kuran Amerikalı bir et paketleme sanayicisiydi. Bir New York çiftliğinde doğdu, 1852-56 California altın hücumunda 8000 dolar kazandı. Cincinnati’de toptan sabun işi açtı, sonra onu Milwaukee’ye taşıdı. İç Savaş sırasında Birleşik Devletler Ordusuna milyonlarca et satarak kazandı. 1875’te üssünü Chicago’ya taşıdı. Armour’un canlı domuzları kesim için metropole getirmek, domuzların sökülmesi için bir montaj hattı sistemi icat etmek, ürünü konserve etmek, ölçek ekonomisi ve ayrıntılı verimlilik gibi yenilikleri. Atık ürünleri sistematik olarak kullandı ve “gıcırtı dışında her şeyi” kullanmakla övündü. Soğutmalı vagonların piyasaya sürülmesi, onun ve Gustavus Swift gibi rakipleri için ulusal bir pazar açtı. Zırh, 1900’e gelindiğinde domuz eti ve buğday için vadeli işlem piyasasında bankacılık ve spekülasyona dönüştü, fabrikalarında 15.000 işçi istihdam edildi; kendi serveti 50 milyon dolar aralığındaydı. 1898 İspanyol-Amerikan Savaşı sırasında Ordunun acil et ihtiyacı, “mumyalanmış sığır eti” hakkında yüksek oranda kamuoyuna duyurulan şikayetlere yol açtı. Armor, 1899’da iş hayatından emekli oldu ve kendini Chicago bölgesinde, sanayi işçileri için yerel maliyetli konutlar ve başlıca yüksek öğrenim kurumu olan Armor Institute of Technology (şimdi Illinois Institute of Technology’nin bir parçası) dahil olmak üzere hayırseverliğe adadı.

Hayatı

Philip Danforth Armour, (d. 16 Mayıs 1832, Stockbridge, New York – ö. 6 Ocak 1901, Chicago, ABD), yenilikçi işadamı. Armour & Company adlı büyük şirketi kurarak, Chicago’nun dünya çapında bir et paketleme merkezi olmasına katkıda bulunmuştur.

California’da madencilikle uğraşarak sermaye biriktirdikten sonra, 1863’te tahıl alım-satımı ve et paketleme amacıyla Milwaukee’de bir ortaklık kurdu. Amerikan İç Savaşı’nın (1861-65) sonlarına doğru, çok düşük fiyatla aldığı domuz etini New York’ ta yüksek fiyatla satarak yaklaşık 2 milyon dolar kazandı. Kardeşi Herman Ossian Armour’un tahıl komisyonculuğu işine ortak oldu ve 1868’de ortaklığa bir domuz eti paketleme bölümü ekleyerek işi büyüttü. Sonraki 10 yıl içinde yatırımlarını Chicago’da yoğunlaştıran aile şirketinin başına 1875’te geçti. Hayvan kesme, atıkların değerlendirilmesi ve konserve et satımı konularında yeni teknikler geliştirdi. 1880’lerde buzdolabı kullanımı başlayınca, doğu kentlerinde dağıtım şirketleri kurdu ve Avrupa’ya et ürünleri ihraç etmeye başladı.

Yaşamının son yıllarında, 50 milyon dolar olduğu sanılan servetinin bir bölümünü insancıl amaçlarla kullandı. Chicago’da yoksullara yardım kuruluşu Armour Misyonu ile Armour Teknoloji Enstitüsü’nü (1892, sonradan Illinois Teknoloji Enstitüsü) kurdu ve işçi aileleri için evler yaptırdı. Ama toplu pazarlığa ve sendikal örgütlenmeye karşı çıktı. Şirket, 1898-99’daki “konserve et” skandalları sırasında Amerikan ordusuna kokmuş et satmakla suçlanınca, suçu kesinleşmemekle birlikte Armour’un da adı lekelendi.

Advertisement

Ölümünden sonra, oğlu Jonathan Ogden Armour yönetiminde, şirket daha da büyüdü. 1923’te Jonathan görevden ayrıldığında, Armour & Company dünyanın en büyük et paketleme şirketi durumundaydı.


Leave A Reply