Phoenix Nerededir? Phoenix Arizona Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Phoenix nerededir? Arizona eyaletinn başkenti konumundaki Phoenix kenti ile ilgili genel ve tarihi bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Phoenix Nerededir? Phoenix Arizona Hakkında Bilgi

Phoenix, ABD’de, Arizona eyaletinin başkenti (1889). Eyaletin orta güney kesimindeki Maricopa ilinin (county) de merkezidir (1871) ve ilin metropoliten alanını oluşturur. Salt Irmağı kıyısında, yarı kurak bir çanakta yer alır.

Phoenix - Arizona

Phoenix – Arizona

1867’de yörede sulama ve tarım etkinlikleri başlatıldıktan sonra küçük bir koy olarak kurulmuş, tıpkı kendi küllerinden yeniden doğan anka kuşu (İngilizce: phoenix) gibi, bölgedeki kalıntılardan gelişeceği inancıyla bu adı almıştır. Phoenix, Roosevelt ve öteki barajlardan beslenen sulama projelerinin odağı olarak gelişti. 1940’tan sonra giderek çeşitlenen imalat sanayisi başlıca gelir kaynağı oldu. Tarım, madencilik, kerestecilik, turizm ve askeri havaalanları ile deneme istasyonları öbür gelir kaynaklarını oluşturuyordu. II. Dünya Savaşı’ndan sonra yeni toprakların da katılmasıyla kent hızla genişledi.

Çöl Botanik Bahçeleri ve Papago Parkı kent sınırları içindedir. Çok sayıda eğitim kurumu arasında Phoenix College (1920), Grand Canyon College (1949), Uluslararası İş Yönetimi Lisansüstü Okulu’nun Thunderbird kampusu (1946), DeVry Teknoloji Enstitüsü (1967) sayılabilir. Arizona Eyalet Üniversitesi yakınlardaki Tempe kentindedir. Her yıl geleneksel olarak Copper Bowl gösterileri ve futbol karşılaşması, Dünya Rodeo Şampiyonası ve Arizona Eyalet Fuan düzenlenir. 1881’de tüzel kimlik kazandı. Nüfus (1990) kent, 1.445.632; metropoliten alan, 4,737,270


Leave A Reply