Pinokyo (Pinokyo’nun Maceraları) Kitap Özeti, Karakterleri, Carlo Collodi

0
Advertisement

Carlo Collodi’nin Pinokyo isimli ünlü masalının, kitabının özeti, kitabın karakter analizi. Pinokyo kitabının özeti, hakkında bilgi.

Pinokyo

1800’lerde İtalya’nın Toskana bölgesinde, Carlo Collodi’nin klasik çocuk fantezi romanı Pinokyo’nun Maceraları (1883), yaşayan bir tahta kuklanın ve zavallı kuklacı babasının talihsizliklerini konu alıyor. Hikaye başlangıçta haftalık bir çocuk dergisinde dizi olarak yayınlandı; okuyucu talebi üzerine daha sonra kitap haline getirilmiştir. 260’tan fazla dile çevrilen Pinokyo’nun Maceraları, hem İtalyan edebiyatının hem de çocuk edebiyatının en önemli eserlerinden biri olarak kabul ediliyor.

pinokyo

Kitabın Özeti

Bir gün kuklacı Geppetto harika bir kukla yapmaya karar verir. Bunu yaparken, “Sanırım ona Pinokyo diyeceğim” der. Ancak, bitmemiş kukla ona şimdiden şakalar yapıyordur. Burnu ne kadar keserse kessin büyüyor ve büyüyordur. Bir ağız verildiğinde, kukla ona dilini çıkarır. Evden dışarı çıkmadan önce de kuklacının peruğunu çalar.

Geppetto kuklayı kovalamaya devam eder ve sonunda bir polis memuru Pinokyo’yu uzun burnundan yakalar. Polis, çıkardığı rahatsızlıktan dolayı Geppetto’yu hapse götürür ve Pinokyo’yu da eve gönderir. Pinokyo evde duvarda bir cırcır böceği bulur. Cırcır böceği yüz yıldır o odada yaşadığını söyler ve kuklayı ebeveynlerini dinlemeyi reddeden tüm çocukların başına gelen felaket konusunda uyarır. Bu, Pinokyo’yu o kadar kızdırır ki cırcır böceğini çekiçle parçalar.

O gece Pinokyo ateşin önünde uyuyakalır ve ayaklarının yandığını fark etmez. Geppetto ertesi sabah döndüğünde, Pinokyo iyi bir çocuk olacağına ve Geppetto ona yeni ayaklar yaparsa okula gideceğine söz verir. Gepetto da aynı fikirdedir. Ayrıca Pinokyo’ya bir okul kitabı almak için kışlık montunu satar. Pinokyo, kendisi için yapılan fedakarlığı anlayarak babasını öper.

Advertisement

Ertesi gün Pinokyo bir boru sesi duyar. Verdiği sözleri unutarak, müziği bir kukla tiyatrosuna kadar takip eder ve giriş hakkı kazanmak için okul kitabını satar. Kuklalar içeri girer girmez Pinokyo’yu dans etmesi ve şarkı söylemesi için sahneye çıkarırlar. Bu, akşam yemeğini pişirmek için Pinokyo’yu yakacak odun olarak kullanmayı düşünen kukla ustası Ateş Yiyen’i kızdırır. Pinokyo korku içinde ağlayınca Ateş Yiyen onun için üzülür ve onun yerine başka bir kuklayı yakmaya karar verir. Pinokyo daha sonra diğer kuklayı kurtarmak için isteyerek ateş çukuruna gideceğini söyler. Bu Ateş Yiyen’i etkiler. Pinokyo’yu serbest bırakır ve ona beş altın verir.

Pinokyo eve giderken topal bir tilki ve kör bir kediyle karşılaşır; onlara altınlarını gösterir. Parayı görmenin verdiği heyecanla adeta kendilerini açığa vururlar (çünkü gerçekten kör ya da topal değillerdir). Pinokyo’ya, altın parçalarını gömerse onu 2.000 altına çıkaracağı bir arsa olduğundan bahsederler. Pinokyo bu fikri kabul eder.

Pinokyo arsaya giderken konuşan cırcır böceğinin hayaletini görür. Ona tilki ve kediyi dinlememesini, eve, ağlayan babasının yanına gitmesini söyler. Pinokyo tavsiyeyle alay eder ve yoluna devam eder. Arsaya altınları gömer ve ayrılır. Daha sonra beklediği ödül için geri döndüğünde, yerde yalnızca bir delik bulur. Bir papağan ona güler ve kedi ile tilkinin parasını çaldığını açıklar. Pinokyo, hırsızlığı polis şefine bildirir. Ama polis şefi ahmak olduğu için onu hapse atar.

Beş ay sonra, Pinokyo nihayet hapisten çıkar. Geppetto’nun kayıp oğlunu bulma umuduyla yelken açtığını söylemek için bir güvercin gelir. Pinokyo babasını aramak için yüzer ve bir yunusa sorduktan sonra babasının dev bir köpekbalığı tarafından yutulduğunu öğrenir. Pinokyo yüzmeye devam eder ve sonunda kendisini Meşgul Arılar Ülkesinde bulur.

Aç olan Pinokyo yemek için yalvarır ama bunun yerine insanlar yemek için çalışmasını söylerler ve ona iş teklif ederler. Yaşlı bir kadın su testileri taşıması karşılığında ona akşam yemeği vereceğini söyler. Tembel kukla isteksizce kabul eder ve yaşlı kadının bir peri olduğu ortaya çıkar. Büyüyünce bir erkeğe dönüşmek istediğini itiraf eden Pinokyo, bir süre perinin yanında yaşar. Okula gider ve yıldız bir öğrenci olur.

Bir gün Pinokyo’nun en yakın arkadaşı Lampwick, Oyuncaklar Diyarı’na gideceğini söyler. Ağlayan eşeklerin çektiği bir vagona biner. Pinokyo ona katılır ve vagon onları sadece genç erkeklerin yaşadığı bir dünyaya götürür. Aylarca çocuklar günlerini tembellik yaparak geçirirler, ta ki bir sabah uyandıklarında eşeğe dönüştüklerini fark edene kadar. Her biri pazarda satılır; Pinokyo, derisinden davul yapmak isteyen bir müzisyen tarafından satın alınır. Müzisyen, boynuna bir taş bağlayarak onu denize atar. Peri, boğulmasını önlemek için onu tekrar kuklaya dönüştürür, ancak bu sefer de dev köpekbalığı tarafından yutulur.

Advertisement

Pinokyo, köpekbalığının karnında yüzme bilmediği için iki yıldır orada kalmak zorunda kalan Geppetto’yu bulur. O gece köpekbalığı ağzı açık uyuduğunda, Pinokyo omuzlarında Geppetto ile yüzerek dışarı çıkar. Kıyıya vardıklarında, Geppetto yaşlanmış ve köpekbalığında geçirdiği yıllardan dolayı hastalanmıştır, bu yüzden Pinokyo yakındaki bir çiftlikte iş bulur. Geceleri kendini okul çalışmalarına verir. Geppetto’nun gücü yavaş yavaş geri gelir.

Pinokyo bir gün hastanede perinin hasta olduğunu öğrenir ve tüm parasını onun bakımı için verir. Ertesi gün uyandığında kendini gerçek bir çocuğa dönüşmüş olarak bulur ve Geppetto ile paylaştığı eski püskü kulübe artık güzel bir evdir. Kuklacı, “Kötü çocuklar iyi ve kibar olduklarında, evlerini mutlulukla yeni ve parlak yapma gücüne sahip olurlar” diye açıklar.

Karakter Analizi

Pinokyo

Gepetto tarafından ahşaptan yapılmış ana karakter. Yapıldığında, Geppetto’nun onunla sorunları vardı. Geppetto burnunu ne kadar kısaltırsa kısaltsın, burnu gittikçe daha fazla uzuyordu. Evden kaçtı ama ondan önce ona sadece iyi niyetli tavsiyeler vermek isteyen cırcır böceğini öldürdü. Kendini babası Geppetto’suz bulunca açlığın ne olduğunu anladı. İlk başta bencildir, sadece kendini düşünür. Cömert olmanın ne demek olduğunu, kışın ortasında babası ona okul kitabını almak için paltosunu sattığında gördü. Büyüğü dinlemek yerine her kazadan bir hayır öğrenir. Ancak sonunda değişir ve aile üyelerine saygılı davranan iyi ve asil bir çocuk olur.

Papa Gepetto

Karşılığında hiçbir şey almasa bile şefkatli bir baba. Pinokyo’ya her yönden yardım eder ve her şeyi feda eder. Fakir olmasına rağmen, harika bir hayal gücü var.

Cırcır Böceği

İyi niyetli bir tavsiyeyle Pinokyo’yu yoluna geri döndürmeye çalışır, ancak Pinokyo’nun kafasına bir çekiçle vurur. Daha sonra hikayede Pinokyo’nun ruhu ve vicdanı olarak karşımıza çıkar.

Mavi Peri

Mavi saçları var ve Pinokyo’nun tehlikeden ve hatta ölümden korunmasına yardım ediyor. Mavi bir malikaneye dönüşen, iyi bir eş, ardından karides ve sonunda Pinokyo’nun annesi olur. O iyi ve onu seviyor.

Kedi ve Tilki

Sadece ondan para almak için Pinokyo ile arkadaş olan sahte sakatlardır. Çalışmamasını tavsiye ederler. Kaba ve utanmazdırlar, yalan söylerler ve kötülüğü temsil ederler.


Leave A Reply