Port Said Nerededir? Mısır’ın En Önemli Liman Kentlerinden Birisi

0
Advertisement

Port Said nerededir? Süveyş kanalının kuzey ucunda yer alan önemli bir liman kenti olan Port Said hakkında genel bilgiler.

Port Said

Port Said, Arapça bur said, Mısır’da, Süveyş Kanalının kuzey ucunda liman kenti. Büyük bölümü denizin doldurulmasıyla elde edilen topraklar üzerinde yer alır. 1859’da, Akdeniz’i el-Menzile Gölünden ayıran alçak kum şeridinde kuruldu ve kurulacağı yeri seçen Hıdiv Muhammed Said’in (1854-63) adını aldı. Başlangıçta Avrupalıların ve Mısırlıların yaşadığı iki ayrı bölümden oluşan kent çok geçmeden kozmopolit bir nitelik kazandı. Kentin 231 hektarlık bir alanı kaplayan dış limanı, kıyı akıntılarının getireceği milin kanalı doldurmasını önleyecek biçimde tasarlanmıştır.

19. yüzyıl sonlarına gelindiğinde, Port Said dünyadaki en büyük limanlardan biri olmuştu. 1904’te Kahire’den gelen demiryolunun tamamlanmasından sonra Mısır’ın İskenderiye’den sonraki ikinci büyük limanı durumuna geldi. Mısır’ın Süveyş Kanalı’nı millileştirmesi üzerine başlayan Sina Savaşı (1956) sırasında Fransız ve ingiliz kuvvetlerinin hava saldırıları (31 Ekim) ve karaya asker çıkarmaları (5 Kasım) sonucunda kent ağır hasar gördü. Kanalı yapan Ferdi-nand de Lesseps’in batıdaki dalgakıranda bulunan büyük bronz heykeli bu saldırı sırasında yıkıldı. İngiltere ve Fransa Birleşmiş Milletler’in yoğun baskısı sonucunda geri çekilmek zorunda kaldı ve kanal yeniden açıldı. Bu kısa süreli saldırının yol açtığı hasar giderildi ve ticaret yeniden canlandı. Haziran 1967’deki Altı Gün Savaşı’nda İsrail kuvvetleri kanalın doğu yakasını işgal edince, kanal 1975’e değin yeniden kapandı.

1975’te Mısır devlet başkanı Sedat’ın “Açık Kapı Politikası”nı yürürlüğe koymasıyla birlikte kent onarıldı, geri dönen mülteciler için yeni konutlar yapıldı ve vergiden bağışık bir sanayi bölgesi kuruldu. Kentin başlıca sanayi ürünleri dokuma, giysi, cam, porselen, akü, otomobil lastiği, saat ve kozmetiktir. İsmailiye’den geçen ana demiryolu hattı üzerinde yer alan kent bir başka demiryolu ile öteki kanal kentlerine bağlanır.

2009 ve 2010 yıllarında İnsani Gelişme Endeksi’ne göre Port Said, Mısır şehirleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Şehrin ekonomik tabanı balıkçılık ve kimyasal maddeler, işlenmiş gıda ve sigara gibi sektörlerdir. Port Said, pamuk ve pirinç gibi Mısır ürünlerinin ihracatı için önemli bir liman, aynı zamanda Süveyş Kanalı’ndan geçen gemiler için bir yakıt istasyonu konumundadır. Gümrüksüz bir liman olmasının yanı sıra özellikle yaz aylarında turistik bir tatil yeri olarak gelişmiştir. Port Said Deniz Fenerine (dünyanın betonarme inşa edilmiş ilk binası) ev sahipliği yapmaktadır.

Advertisement

Leave A Reply