Preparat Nasıl Hazırlanır? Aşamaları

0
Advertisement

Preparat neden ve nasıl hazırlanır? Preparat hazırlama aşamaları nelerdir? Preparat hazırlanması konusunda bilinmesi gerekenler, teorik bilgi.

Preparat Hazırlama

Bitkilerin anatomisini incelemek için hazırlanan preparatlar; kesit alma, boyama, lam üzerinde sabitleme işlemleri sonucu yapılır.

***Bitki dokusunu, destek malzemeler arasına (havuç, mürver özü gibi) sandviç gibi yerleştiriniz. Jilet ve bitkinin ıslak olmasına dikkat ediniz. Bu durum kesme işlemini kolaylaştırır.

***Bu işlemlerden sonra tüm kesitleri içi su dolu bir kaba (petri), ya da saat camına koyabilirsiniz.

***Daha sonra bu örnekleri, preparat haline getirerek mikroskopta inceleyiniz. Mikroskop materyallerinin çoğu geçici preparat şeklinde hazırlanır.

Aşağıda geçici bir preparat hazırlanmasının aşamaları verilmiştir:

♦ İncelemek için almış olduğunuz materyali lamın ortasına yerleştiriniz.

Advertisement

♦ Materyalin üzerine bir damla su ekleyiniz. Bu şekildeki materyal, mikroskop altında, kuru haline göre daha iyi görüntü verir. Yalnız suyun taşmayacak miktarda olmasına dikkat ediniz.

♦ Yukarıdaki şekilde gösterildiği gibi, lameli özenle materyal üzerine yerleştiriniz. Lamel kapatıldığında ortam sıvısı lamel kenarına taşacak olursa kurutma kağıdı ile çekiniz.

♦ Lamel, lam üzerine hızla kapatılması sonucu ya da yetersiz su kullanılmasıyla hava kabarcığı ortaya çıkabilir. Bu nedenle lameli yavaşça ve lama 45 derecelik açı yapacak şekilde kapatmanız gerekir.


Leave A Reply