Propilen Glikol Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır? Zararlı Mı?

0
Advertisement

Propilen Glikol nedir, nerelerde kullanılır? Propilen Glikol sağlığa zararlı mıdır? Propilen Glikolün kullanım alanları ve özellikleri hakkında bilgi.

kozmetik

Propilen Glikol

Propilen glikol (PG), geniş bir uygulama yelpazesinde onlarca yıldır kullanılan renksiz ve kokusuz bir sıvı kimyasaldır. Endüstriyel miktarlarda üretilen sentetik bir madde olan C3H8O2 kimyasal formülüne sahip nispeten basit bir organik bileşiktir. ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne göre PG’yi küçük miktarlarda almak toksik değildir; Bununla birlikte, yüksek dozlar insanlarda nöbetlere ve hayvanlarda böbrek ve karaciğer hasarına neden olabilir.

Gıda katkı maddeleri

Gıdalara eklenen Propilen glikol suyu emer ve nemi korur. İçeceklerdeki gıda boyalarını ve tatlandırıcıları çözer ve bira imalathanelerinde ve süt işletmelerinde olduğu gibi gıdaların donmasını önler. Gıdalarda fazla doz tüketmek tehlikeli olur. Yine de bebekler, yaşlılar ve bazı alerjileri olanlar kimyasallara daha duyarlı olabilir ve az doz bile etkileyebilir.

Makyaj malzemeleri

Kozmetiklerde Propilen glikol, yağ bileşenlerini su bazlı bileşenlere emülsifiye etmek için yaygın olarak kullanılır. Propilen glikol ayrıca kozmetik ürünlerin yüksek sıcaklıkta erimesini ve düşük sıcaklıklarda donmasını önlemeye yardımcı olur. Kozmetikte kullanılan küçük miktarlar, duyarlılığı olanlar hariç sağlık riski oluşturmaz.

İlaçlarda Kullanımı

İlaçlarda Propilen glikol, özellikle topikal ajanlar ve enjekte edilebilir ilaçlarda bir emülgatör görevi görür. Ayrıca ilaçlardaki aktif bileşenler için bir eksipiyan veya çözücü görevi görür. Yeni doğanlar, bu kimyasal maddeyi kullanan ilaçlara olumsuz reaksiyonlar göstermiştir.

Advertisement

Endüstriyel Kullanımlar

Propilen glikol endüstriyel uygulamalarda sayısız fonksiyona sahiptir. Tekstil endüstrisi bunu polyester elyaf üretiminde aracı olarak kullanıyor. Ordu, askerler için duman perdeleri oluşturmak için kullanıyor. Askeri ve ticari havayolları bunu uçaklar için bir buz çözücü olarak kullanır, ancak daha düşük maliyeti nedeniyle etilen glikol de kullanılır. Propilen glikol, sıvı deterjanlarda ve bir dizi başka kullanımda bulunabilir.


Leave A Reply