Rafael Núñez Kimdir?

0
Advertisement

Rafael Núñez kimdir ve ne yapmıştır? Rafael Núñez hayat hikayesi, biyografisi, şiirleri ve siyasi kariyeri hakkında bilgi.

Rafael Núñez

Rafael Núñez; (d. 28 Eylül 1825, Cartagena, Nueva Granada – ö. 12 Eylül 1894, El Cabrero, Kolombiya), Kolombiyalı devlet adamı, siyaset kuramcısı ve şairdir. 1880’den sonra devlet başkanı olmuş ve ölümüne değin ülkeyi diktatörce yönetmiştir.

Hukuk öğrenimi gördüğü sırada siyasal etkinliklere başlayarak Liberal Parti’ye katıldı. Kongre üyesi olarak Kolombiya’nın ilk liberal anayasasının (1853) hazırlanmasına katkıda bulundu. Liberallerin uzun süren iktidar döneminde çeşitli hükümetlerde görev aldı.

1863’te yönetim biçimleri üzerine çalışmalar yapmak üzere Avrupa’ya gitti. Orada çeşitli düşünürlerle ilişki kurdu ve siyaset alanındaki radikal görüşlerinin çoğunu terk etti. 1875’te ülkesine döndü. Ertesi yıl devlet başkanlığına aday olduysa da Radikallerin desteğini sağlayamadığından seçimleri kaybetti 1880’de Liberal ve Muhafazakâr partilerin ılımlı kanatlarının desteğiyle devlet başkanı seçildi. 1884’te Radikallerle Liberallerin düzenlediği ayaklanmanın ardından Muhafazakârlarla ittifaka yönelerek ikinci kez devlet başkanı seçildi. 1886’da uygulamaya koyduğu anayasayla yönetimini güçlendirerek Muhafazakârların 50 yıl sürecek iktidarını başlattı. Uyguladığı reformlarla eyaletlerin iktidar üzerindeki denetimini azaltarak merkezi yönetimi güçlendirdi ve Katolik Kilisesi’nin etkisini artırdı. Ayrıca siyaset ve ekonomi politikası konularında çeşitli yazılarla çok sayıda şiir yazdı.

Advertisement

Leave A Reply