Robert Browning Kimdir? İngiliz Şairin Hayatı, Eserleri ve Edebi Kişiliği

0
Advertisement

Robert Browning kimdir? İngiliz şair Robert Browning biyografisi, hayat hikayesi, şiirleri ve eserleri hakkında bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Robert Browning; (1812-1889), romantizmin çöküşü sırasında, kişisel şiirsel vizyonun giderek çoğulcu bir toplumda sosyal ve dini değerlere yönelik bir endişeye yol açtığı sırada olgunlaşan İngiliz şair. Halkın tanınması uzun süre reddedildi, ancak onu putlaştıran sonraki Victorialılar için, çağdaş düşüncede birçok kişinin ruhsal olarak yıkıcı olarak kabul ettiği eğilimlerle yüzleştiği için alışılmışın dışında, temelde iyimser bir Hıristiyanlığı temsil etti. Deneysel tarzı ve dramatik monologu geliştirmesi, şiire yaptığı en kalıcı katkılar olabilir.

Robert Browning

Kaynak: wikipedia.org

Erken dönem

Browning, 7 Mayıs 1812’de Londra’nın banliyösü Camberwell’de doğdu. Doğal düşünce bağımsızlığını teşvik eden izin verilen bir ev atmosferinde büyüdü. Babası amatör bir bilgin ve kitap koleksiyoncusuydu; özel dersleri ve nadir ciltlerden oluşan kütüphanesi, çocuğun erken eğitiminin çoğunu sağladı. Dindar bir cemaatçi olan İskoç annesi, oğlu üzerinde belirleyici bir dini etkiye sahipti ve müziğe, çiçeklere ve hayvanlara olan bağlılığını besledi.

Browning birkaç yıl Peckham’da sevmediği bir devlet okuluna gitti ve 14 yaşında ayrıldığında biraz agresif doğası bozulmamıştı. Bir süre müzik ve dil eğitimi aldı ve kısa bir süre Londra Üniversitesi’nde okudu.

Browning şiirsel bir kariyere 17 yaşındayken karar verdi. 1833’te Shelley’e olan güçlü borcunu ortaya koyan bir şiir olan Pauline’i yayımladı. Pauline iyi karşılanmadı. John Stuart Mili, yazarının “hastalıklı bir öz-bilinç”e sahip olduğunu yazdı, bu değerlendirme Browning’i o kadar endişelendirdi ki, kendini ihtiyatsız bir şekilde açığa vurmaktan kaçınmaya ve daha nesnel bir şiir biçimi yazmaya karar verdi. Daha sonra özel duygularını dramatik portrelere daldırdı – bu onu daha eski, daha gerçek bir içgüdüye döndürmüş gibi görünen bir dürtü.

Browning’in bir sonraki cildi Paracelsus (1835), popüler bir başarı değildi, ancak bu sayede şairler Wordsworth ve Landor ve aktör William Macready gibi adamlarla tanıştı. Macready’nin isteği üzerine Browning, 1837’de oynanan Strafford dramasını yazdı. Böylece şairin drama ile 10 yıllık flörtü başladı. Sadece iki oyunu daha sahneye çıktı: A Blot in the Scutcheon (1843) ve Colombe’s Birthday (1844; 1853’te oynadı). Macready, Kral Victor ve Kral Charles (1842) ve Dürzilerin Dönüşü’nü (1843) yapmayı reddetti ve Browning, Luria ve A Soul’s Tragedy’yi (her ikisi de 1846) sahne için teklif etmedi. Browning’in oyunları tamamen başarılı olmasa da, daha sonra monologlarında zekice kullandığı dramatik teknikleri geliştirmesini sağladı.

Advertisement

Okuyucuların anlaşılmaz bulduğu zor bir şiir olan Sordello’nun (1840) yayınlanması, Browning’e asla tamamen ortadan kaldıramadığı “belirsizlik” ününü kazandırdı. Çalışmasını popülerleştirmek için 1841 ve 1846 yılları arasında Belh ve Narlar başlıklı sekiz broşürden oluşan bir dizi yayınladı. Seri, Pippa Passes ile başladı ve yukarıda bahsedilen oyunlara dört broşür daha ayrıldı. Üçüncü broşür, Dramatik Şarkı Sözleri (1842) ve yedinci, Dramatik Romanlar ve Şarkı Sözleri (1845), Browning’in Son Düşesim, İspanyol Manastırında Tek Konuşma, Yurtdışından Ev Düşünceleri ve The Last Duchess gibi en iyi bilinen şiirlerinden bazılarını içerir. Piskopos mezarını sipariş eder.

Orta Yıllar

1845’te Browning, şair Elizabeth Barrett ile tanıştı (bkz. Browning, Elizabeth Barrett ). Babası evliliklerine karşı çıktığı için 1846’da gizlice evlendiler. Önce Fransa’ya, ardından İtalya’ya gittiler ve 1861’de Elizabeth’in ölümüne kadar Floransa’da yaşadılar.

1850’de Browning, ilk şiirsel dini olumlaması olan Noel-Arife ve Paskalya-Day’i yayınladı. Bunu Fra Lippo Lippi, Andrea del Sarto, Memorabilia ve Cleon’u içeren Erkekler ve Kadınlar (1855) ve Dramatis Personae (1864) izledi. Birincisi halkla başarılı olamadı, ancak ikincisi geniş bir okuyucu kitlesi buldu.

1860’larda Browning, Floransa’daki bir kitapçıda bulduğu Eski Sarı Kitap’a tamamen daldı. 17. yüzyıldan kalma bir cinayet davasının kaydı olan kitap, özet şiirsel bir başarı için olası bir kaynak değildi. Bununla birlikte, konusu Browning’e, olgun dini ve sanatsal inançlarını dile getirdiği başyapıtı olan Yüzük ve Kitap’ın (1868-1869) temelini sağladı. Bu eserle Browning, seçkin bir Viktorya dönemi şairi oldu.

Daha sonra yaşam

1868’den itibaren Browning, yeni kazandığı popülaritesinin ödüllerini tam ve bilinçli bir şekilde yaşadı. Parlak bir sohbetçi, toplum tarafından karşılandı. Birkaç üniversite onu onurlandırdı ve giderek daha büyük bir manevi öğretmen olarak saygı gördü. Ancak kendisi veya şiiri hakkında konuşmaktan her zaman isteksizdi ve topluluk önünde konuşmaktan kaçındı.

Bu yıllarda, Browning’in şiirsel çıktısı, genellikle en mutlu damarında, üretkendi. Bununla birlikte, bazı şiirlerinde şüpheli metafizik söyleme girme eğilimindeydi. Daha sonraki çalışmaları arasında Balaustion’s Adventure (1871), Prince Hohemtiel-Schwangau (1871), Fifine at the Fair (1872), Red Cotton Night-Cap Country (1873) ve La Saisiaz (1878) sayılabilir. Daha sonraki en iyi şiirlerinden bazılarını içeren iki Dramatik İdil dizisi 1879 ve 1880’de yayınlandı. Jocoseria (1883) ve Ferishtah’ın Fanteleri (1884) daha kısa şiirlerin koleksiyonlarıdır. Browning’in erken gelişiminin izini sürmek için önemli olan otobiyografik bir şiir olan Kendi Günlerinde Belirli Bir Önemle Görüşmeler 1887’de yayınlandı. Ünlü Son Sözü ile Asolando, ölüm gününde yayınlandı. 12 Aralık 1889’da Venedik’te öldü.

Advertisement

Edebi Kişiliği ve Değerlendirme

Browning’in bir zamanlar büyük bir düşünür olarak güvenli ünü, daha sonraki saldırılara, özellikle de 20. yüzyıldaki saldırılara tam olarak dayanamadı. Yine de şiirinde yoğun bir içebakış inceliği ve insan güdülerinin güçlü analizini yapabiliyordu. Karakterleri, özellikle kendiliğinden kendini haklı çıkarmaya çalışanlar, genellikle şaşırtıcı derecede karmaşıktır.

Browning, sanatın insanın etik doğasında kök saldığına ve bu nedenle kaygısının nihayetinde ahlaki olduğuna inanıyordu. Ahlaki meselelerde aklın önemini vurguladı, ancak yaşam sürecinden kopmuş spekülatif düşünceye derinden güvenmedi. Onun erkekleri ve kadınları yalnızca eylemleriyle değil, yaşam eyleminde biçimlenen karakter kaliteleriyle de yargılanır. Gerçek bir ahlaki içgüdü, normal toplumsal etiğin askıya alınmasını bile haklı çıkarabilir.

Browning, orijinal günah ve kefaret gibi ortodoks dogmaları bir kenara bırakarak, dini inançları deneyimin testine soktu. İnançlarının temeli, insan sevgisini yönlendirmek ve haklı çıkarmak için gerekli olan ilahi sevginin bir ifşası olarak gördüğü Mesih’in Enkarnasyonu idi. Şiirlerinin çoğu, bu doktrinin anlamını insan deneyimine uygulandığı şekliyle araştırır. Şair, diye düşündü, bu tür konuları diğerlerinden daha keskin bir şekilde kavrar ve gerçeği şiir aracılığıyla aktararak, kusurlu da olsa Mesih’in ilahi misyonuna katılır. Browning’e göre şüphe, yalnızca ahlaki mücadelenin bir gereğidir. İnsan, inançlarını ve ahlaki kimliğini sürekli olarak yeniden öne sürmelidir, ancak her ikisinin de sevgi tarafından bilgilendirilmesi koşuluyla, mantığına ve ahlaki içgüdülerine itaat ederse, nihai başarıdan emin olur. Bu iyimserlik kolay olarak adlandırılsa da (ve Browning’in bazı şiirleri bu yargıyı destekliyor görünmektedir), onun umutluluğu incelikli psikolojik ve dini içgörüye dayanmaktadır. Browning’in yaşamla meşgul olma felsefesi, bariz bir başarısızlık karşısında bile, ısrarla çekici olmuştur.


Leave A Reply