Robert Fulton Kimdir?

0
Advertisement

Robert Fulton kimdir? Robert Fulton hayatı, biyografisi, çalışmaları, buluşları ve icatları hakkında bilgi.

Robert FultonRobert Fulton; ( 1765-1815)

Ünlü bir Amerikan fizikçisi, buharlı geminin mucididir. Pennsylvania’nın Little Britain kasabasında dünyaya geldi. İrlanda’dan Amerika’ya göç etmiş fakir bir ailenin çocuğuydu. Okula ancak okuma yazma öğrenebilecek kadar gitti. Küçük yaşta geçimini sağlamak zorunda kalmıştı. Philadelphia’da bir kuyumcunun yanına çırak gönderildi. Bu arada resim yapmaya da başlamıştı. Resim sanatının inceliklerini kısa zamanda öğrenip tablolarından da para kazanmaya başladı.

Fulton’un merakı bundan ibaret kalsaydı orta halli bir ressam olarak ömrünün sonuna kadar sakin bir hayat sürerdi. Fakat Robert Fulton’un küçüklüğünden beri makinelere karşı merakı vardı. On üç yaşındayken sandalına kendi kendine işleyen kürek yapmayı denemişti. Fulton’un doğuştan sıhhati bozuktu. Yaşıtlarıyla beraber açık hava oyunlarına katılmasına imkân olmadığı için boş zamanlarında evde oturup hayal kurmaya, yenilikler tasarlamaya alışmıştı. İnsanlık, buharlı geminin icadını Robert Fulton’un bozuk sıhhatine borçludur, diyebiliriz.

Fulton, tablolarından aldığı paralarla İngiltere’ye gitti, orada da resim çalışmalarına devam etti. Ayrıca, oturduğu eve küçük bir lâboratuvar kurup makineler üzerinde çalışmalarına başladı. Watt’in buhar makinesine son zamanlarda çok rağbet ediliyordu. Fulton da, fırçasını, tuvalini bir kenara bırakıp, bunun üzerinde çalışmaya başladı.

1797’de Paris’e giden Fulton, bir saat suyun altında kalabilen bir denizaltı yaptı. Bir yandan da buharlı gemi çalışmalarına devam ediyordu. İlk buharlı gemiyi 1803’te Sen nehrinde çalıştırmayı denedi. Fakat gemiye koyduğu makine, geminin taşıyamayacağı kadar ağırdı. Deneme başladıktan beş on dakika sonra gemi sulara gömüldü. İkinci denemesi iyi sonuç verdiyse de geminin hızı pek azdı. Robert Fulton, çalışmalarının -iyi sonuç vermemesine aldırmayıp Amerika’ya gitti. Hudson nehrinde işleyecek gemileri buharla çalışır hale getirecekti. 11 ağustos 1807’de “Clermont” adlı nehir gemisi kalabalık bir seyirci kitlesinin gözleri önünde Hudson nehri yolu ile New York’tan Albany’ye hareket etti. Yolculuk 32 saatte tamamlandı. Çok geçmeden tersaneler buharlı gemi yapmaya başladılar.

Advertisement

Leave A Reply