Robert Huber Kimdir? Biyokimyacının Hayatı ve Çalışmaları Hakkında

0
Advertisement

Robert Huber kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü biyokimyacı Robert Huber hayatı, biyografisi, biyokimya alanındaki çalışmaları hakkında bilgi.

Robert Huber

Robert Huber; (d. 20 Şubat 1937, Münih, Almanya), Alman biyokimyacıdır. Johann Deisenhofer ve Hartmut Michel’le birlikte, bakterilerde fotosentez oluşumundan sorumlu protein kompleksinin yapısını saptayarak 1988 Nobel Kimya Ödülü’nü kazandı.

Huber doktora çalışmasını Münih Teknik Üniversitesi’nde tamamladı. 1972’de, Martinsried’deki (Almanya) Max Planck Biyokimya Enstitüsü’nde çalışmaya başladı. Deisenhofer ve Michel’le birlikte ödül almalarını sağlayan araştırmayı burada gerçekleştirdi. Çalışmalarını hem enstitüde, hem de Münih Teknik Üniversitesi’nde sürdürdü.

Huber, proteinler gibi karmaşık moleküllerin atom yapısının X ışınları kırınımıyla belirlenmesinde dünya çapında ün kazanmış bir uzmandır. Protein saf bir kristal biçimine indirgendikten sonra atom yapısı, kristalin atomlarından geçirilen bir X ışını demetinin saçılımının çözümlenmesiyle saptanabilir. Huber ve meslektaşları bu tekniği kullanarak, bazı bakterilerde fotosentezin temelini oluşturan bir protein kompleksinin (foto-sentetik tepkileşim merkezi) yapısını saptadılar. 1985’e değin üç bilim adamı proteinin karmaşık atom yapısının tümünü tanımlamayı başardılar. Bakterilerdeki fotosentez bitkilerdekine oranla daha basit olmakla birlikte, bu bilim adamları yaptıkları çalışmayla genelde, fotosentez mekanizmasına ilişkin bilgilere katkıda bulundular.

Advertisement

Leave A Reply