Robert Redford Kimdir? Robert Redford Hayatı, Filmleri ve Sinema Kariyeri

0
Advertisement

Robert Redford Kimdir ve ne yapmıştır? Robert Redford hayatı, biyografisi, filmleri, sinema kariyeri hakkında bilgi.

Robert Redford

Robert Redford (doğum adı Charles Robert Redford, Jr., 18.08.1936) Robert Redford, muhtemelen en iyi ‘Butch Cassidy ve Sundance Kid’deki rolüyle tanınan bir aktör ve film yönetmenidir.

Robert Redford

Kaynak: commons.wikimedia.org

Çocukluk:

Robert Redford, California, Santa Monica’da doğdu. Ebeveynleri Martha ve o zamanlar bir sütçü olan Charles Robert Redford, Sr. idi. Van Nuys, California’ya taşındıktan sonra, akademik başarıdan çok sanat ve sporla ilgilendiği Van Nuys Lisesi’ne gitti. Colorado Üniversitesi’ne gitti ve ayrılması istenmeden önce Kappa Sigma Kardeşliği’nin bir parçasıydı. The Sink’te barda çalışarak para kazandı. Daha sonra Brooklyn’deki Pratt Enstitüsü’nde resim eğitimi almadan ve New York City’deki Amerikan Dramatik Sanatlar Akademisi’ne katılmadan önce Avrupa’yı dolaştı.

Film kariyeri:

Robert Redford televizyona ilk kez 1959’da çıktı ve ilk rolleri arasında ‘Dokunulmazlar’, ‘Amerikalılar’, ‘Whispering Smith’, ‘Alfred Hitchcock Presents’, ‘Route 66’, ‘Dr. Kildare’ ve ‘Alacakaranlık Kuşağı’. 1962’de ‘Charlie Pont’un Sesi’ndeki rolüyle ilk Emmy adaylığını kazandı ve televizyon kariyeri kısa süre sonra 1963’te ABC tıp draması ‘Kırılma Noktası’nda oynadığı son performanslardan biriyle sona erdi. En büyük rolü, 1963’te Neil Simon’ın ‘Barefoot in the Park’ filminde Elizabeth Ashley’nin kocası olmasıydı.

John Saxon’la birlikte 1962’de ‘War Hunt’ ile sinemaya adım attı. 1965’te Situation ‘Umutsuz … Ama Ciddi Değil’ komedisinde Alec Guinness’e katıldı. Aynı yıl, 1966’da ‘This Property Is Condemned’ filminde de rol aldığı Natalie Wood’la birlikte rol aldığı ‘Inside Daisy Clover’ filmiyle Altın Küre kazandı. 1966’da Arthur Penn’in ‘The Chase’ filminde Jane Fonda ile birlikte rol aldı. 1967’de ‘Barefoot in the Park’ta ve 1979’da ‘The Electric Horseman’de bir kez daha rol aldı. Aktör olarak büyük çıkışını 1969’da Paul Newman’la birlikte oynadığı George Roy Hill’in ‘Butch Cassidy ve Sundance Kid’i ile verdi. Bu rol ona Başrolde En İyi Erkek Oyuncu dalında BAFTA Ödülü kazandırdı.

1972’de Will Geer’in karşısında oynadığı batı ‘Jeremiah Johnson’da başrol olarak yeniden büyük bir başarı elde etti. O yılın siyasi komedisi ‘The Candidate’ ve 1973’ün dönem draması ‘The Way We Were’ da büyük başarı elde etti ve 1973’teki ‘The Sting’ ona ilk Oscar adaylığını getirdi. Yetmişlerin geri kalanında, 1980’de yönetmenliğe başlamadan önce ‘Muhteşem Gatsby’, ‘The Great Waldo Pepper’, ‘All the President’s Men’ ve ‘A Bridge Too Far’ filmlerinde rol aldı. En İyi Yönetmen Akademi Ödülü’nü kazandığı Oscar ödüllü ‘Sıradan İnsanlar’.

Advertisement

1985 yılında Sidney Pollack’in yönettiği ve birçok Oscar kazanan ‘Out of Africa’ filminde Meryl Streep’le birlikte rol aldı. Üçüncü yönetmenlik görevi, 1992’de Brad Pitt’i bir aktör olarak öne çıkaran ‘A River Runs Through It’ ile oldu. Redford’un en popüler rollerinden biri, ‘Uygunsuz Teklif’te insanları test etmek için rüşvet kullanan bir milyonerdi. 2001 yılında Brad Pitt ile ‘Spy Game’ için bir kez daha takım oldu. Redford, 2004 yılında Che Guevera biyografik filmi ‘Motosiklet Günlükleri’nin yapımcılığını üstlendi. Redford, Oscar Yaşam Boyu Başarı Ödülü, Ulusal Sanat Madalyası, Dorothy ve Lillian Gish Ödülü ve Légion olarak bilinen Fransız Şövalyeliği dahil olmak üzere film girişimleri için sayısız ödül aldı.

Diğer kariyer:

Girişimler Robert Redford, popüler bağımsız film etkinliği olan Sundance Film Festivali’ni kurdu. Ayrıca Utah, Park City’de, satın aldığı ve Sundance adını verdiği Timpanogos Dağı’ndaki bir kayak alanının yakınında bulunan Sundance Enstitüsü, Sundance Sinemaları, Sundance Kataloğu ve Sundance Kanalı’nı kurdu.

Kişisel yaşamı:

Robert Redford, 1958’de Lola Van Wagenen ile evlendi ve dört çocuğu oldu: Scott Anthony, David James, Shauna ve Amy. İlk çocukları 1959’da Ani Bebek Ölümü Sendromu’ndan öldü. 1985’te boşandılar. 2009’da doksanlardan beri birlikte yaşadığı Sibylle Szaggars ile evlendi. Siyasi bağlantıları liberal olarak bilinir ve güçlü bir çevrecidir; Doğal Kaynaklar Savunma Konseyi’nin bir mütevellisi. Bununla birlikte, Barack Obama’yı çevre iyileştirme vaatlerini yerine getirmediği için açıkça eleştirdi.

Kaynak 2

Robert Redford; ABD’li sinema oyuncusudur (Santa Monica/Kaliforniya 1937).

Colorado Üniversitesi’nden ayrılarak resim sanatı incelemek için, Avrupa’ya gitti, dönüşünde Brooklyn Pratt Enstitüsü’nde resim öğrencisi oldu, Amerikan Dramatik Sanatlar Akademisi’nde eğitim gördü. 1959’da tiyatroya, 1962’de sinemaya başladı. İlk büyük başarısını, Paul Newman ile oynadığı Butch Cassidy and the Sundance Kid (Sonsuz Ölüm) 1969, filmiyle kazandı, kendi yapımevi Wildwood’u oluşturarak Watergate skandalini konu alan All The Presidents Men’i (Başkanın Bütün Adamları) 1976 hazırlandı. İlk yönettiği Ordinary People (Sıradan İnsanlar) 1980 ile en iyi film ve en iyi yönetim denemesi Milagro Beanfield Wars (Milagro Beanfiled Savaşları) 1988.

Başlıca filmleri:

Barefoot in the Park (Çıplak Ayak) 1967, Jeremiah Johnson (1972), The Way We Were (Bulunduğumuz Yol) 1972, Sting (Kazıklama/Belalılar) 1973, The Great-Gatsby (Muhteşem Gatsby) 1974, Three Day of the Condor (Akbabanın Üç Günü) 1975, A Bridge too Far (Uzak Köprü) 1977, Brubaker (1979), Out of Afrika (Benim Afrikam) 1985, Legal Eagles (Yasal Kartallar) 1986, The Milagro Beanfield War (Milagro Fasulye Tarlası Savaşı) 1988, yönetmen; Yasal Kartallar (1989), Havam (1990), Sneakers (Sinsiler) 1992, İndicent Prospal (1992).

Advertisement


Leave A Reply