Rodrigo Díaz de Vivar (El Cid Campeador) Kimdir? Hayatı, Biyografisi, Savaşları

0
Advertisement

Rodrigo Díaz de Vivar kimdi ve ne yapmıştır? El Cid diye de bilinen Rodrigo Díaz de Vivar hayatı, biyografisi, katıldığı savaşlar ve askeri kariyeri.

Rodrigo Díaz de Vivar

Rodrigo Díaz de Vivar

El Cid olarak bilinen Rodrigo Díaz de Vivar (MS 1043-1099), Kastilyalı bir asilzadeydi. Ortaçağ İspanya’sında askeri bir liderdi. Ölümünden sonra, bir ortaçağ İspanyol şiiri olan El Cantar de mio Cid’in kahramanı oldu.

Mahkemeden sürgün edilen El Cid, bir Mağribi kuvvetine komuta etmeye devam etti. Hıristiyan yenilgisinden sonra, El Cid hizmete geri çağrıldı. Birleşik bir Hıristiyan ve Mağribi ordusunun komutasını aldı. Bu orduyu Valencia’da kendi beyliğini yaratmak için kullandı. Ülkesini zafere taşıyan cesur bir generaldi. El Cid, Castillona de Bivar olarak da bilinen Vivar’da doğdu. Müslümanlar ona İspanyolca Arapça “efendi” anlamına gelen al-sid kelimesinden “El Cid” takma adını verdiler.

El Cid, Büyük Kral Ferdinand’ın sarayında büyüdü ve Ferdinand’ın oğlu Leon ve Kastilya’lı Sancho II’ye hizmet etti. Sancho 1065’te kral olduğunda, Kastilya’nın komutanı ve kraliyet sancaktarı olmak için yükseldi.

Sancho, ölmüş babasının krallığının üç parçasını da yeniden birleştirmek istiyordu. Rodrigo, Sancho’nun kardeşleri Leon’dan Alfonso VI ve Galiçya’dan García II’ye ve ayrıca Endülüs’teki Müslüman krallıklara karşı Kastilya askeri kampanyalarına liderlik etti. Sancho, 1072’de öldürüldü.

Advertisement

Alfonso’da çalışıyor

Kardeşinin ölümünden sonra, Alfonso, ölü kardeşlerinin tahtını talep etmeye çalışırken sürgünden döndü. El Cid daha sonra Alfonso’yu tahta oturttu ve ona Kral adını verdi.

Alfonso, El Cid’in sadık olmayacağından korkuyordu, ancak hiçbir kanıt yoktu. 1074’te El Cid, Alfonso’nun yeğeni Jimena ile evlendi. Bazıları evliliğin Alfonso tarafından El Cid’i gözetim altına alması için teşvik edildiğine inanıyordu. Alfonso, El Cid’e orduda daha iyi bir isim yapma şansı vermedi ve onun ünlü olmasını engelledi.

El Cid kısa sürede bıktı ve 1081’de Alfonso’nun izni olmadan Toledo şehrini işgal etti.

Rodrigo Díaz de Vivar

Kaynak: wikipedia.org

Bu, Alfonso’yu çok kızdırdı ve danışmanları, El Cid’in, onun izni olmadan, yanlış bilgilerle şehre saldırarak ona ihanet etmeye çalıştığını söylediler. Alfonso daha sonra onu Kastilya Krallığı’ndan kovdu.

Daha sonraki yaşamı

El Cid daha sonra Saragossa’nın Müslüman kralı için ücretli, profesyonel bir asker olarak çalıştı. Geçen süre içinde El Cid, Hıristiyan saldırılarını yendi ve kendisini bir general olarak daha iyi tanımaya ve daha ünlü hale getirmeye devam etti. Bu, diğer kralların ve generallerin El Cid’in gücüyle onları geçeceğinden korkmasına neden oldu.

Ekim 1086’da Alfonso, Murabıtlar ile bir savaşa girdi. Alfonso’nun yenildiği Sagrajas’ta birbirlerine saldırdılar. Kayıp, Alfonso’nun El Cid’i sürgün etmeyi yeniden düşünmesine neden oldu. Alfonso, El Cid’in Murabıtları yenebileceğini umarak onu geri aradı. Ancak, güven sorunları iki adamın bir kez daha kendi yollarına gitmesine neden oldu. Alfonso ve El Cid ordularıyla bir araya geldi, ancak iletişimsizlik nedeniyle başarısız oldular. İnsanlar Kral Alfonso’yu El Cid’in ortaya çıkmamayı planladığına ikna etti ve Alfonso ile ordusunun yenilmesine izin verdi. Alfonso bir kez daha El Cid’i sürgüne gönderdi. El Cid ve küçük ordusu İspanya’dan ayrıldı ve doğu İspanya’daki toprakları işgal etti. Dört yıl sonra, geniş ve zengin bir bölgeyi yönetti. Başkenti Valencia’ydı.

Advertisement

İyi yönetti, Müslümanlarla Hıristiyanların kaynaşmasına izin verdi. Kral Alfonso, Murabıtlarla devam eden savaşında El Cid’den yardım istedi. Bu arada, El Cid’in inşa etmek için çok çalıştığı krallık, Müslüman isyanlarından ayrılıyordu. El Cid, Valensiya’ya geri döndü ve şehri barışa döndürdü.

El Cid, 10 Temmuz 1099’da Valensiya’da ölümünden önce birçok şehri fethetmeye devam etti. El Cid’in hayat hikayesi birçok oyun yazarına ve şiire ilham kaynağı olmuştur.


Leave A Reply