Saray İle İlgili Cümleler

0

Saray ile ilgili cümleler. Saray kelimesi içeren “Saray” kelimesinin kullanılmış olduğu örnek Türkçe cümlelerin yer aldığı sayfamız.

Saray İle İlgili Cümleler

 1. *** Petro 1717’de Fransız sarayını ziyaret ettikten sonra burada Versailles’la rekabet edebilecek bir saray yaptırmaya karar verdi.
 2. *** 1721’de tamamlanan barok üsluptaki Büyük Saray’ın tasarımını Domenico Trezzini, bahçelerin tasarımını ise Alexandre Le Blond yaptı.
 3. *** Kentin güneyinde, Mayorka krallarına ait, bir bölümü onarılmış bir ortaçağ sarayı bulunur.
 4. *** Bu ülkede kaçak saray bile yapılsa bazılarının umurunda olmaz.
 5. *** 1491-1502 arasında Floransa’daki Santa Maria Novella Kilisesi’yle Vecchio Sarayı’nın oyma bezemelerinin çoğunu yaptı.
 6. *** Patagonya isimli ülkede; Sarayın halka yaptığı büyük baskı sonucu halk ağır ekonomik koşullar altında yaşarken Saray tarafından yönlendirilen medya ise durumun tam tersi olduğu yönünde yayınlar yapmaktadır.
 7. *** Pesaro Uluslararası Modern Sanat Galerisi, Venedik’te 17. yüzyılda B. Longhena’nın yaptığı, günümüzde içinde Modern Sanat Galerisi ile Doğu Sanatı Müzesi’ni barındıran barok saraya verilen isimdir.
 8. *** I. Dagobert’in tahta çıkmasıyla (629) saraydaki görevini kaybetti.
 9. *** Ipoh dışındaki önemli kentler sultanın sarayının bulunduğu Kuala Kangsar, Batu Gajah, Kampar, Lumut, Tanjung Rambutan, Taiping ve Gerik’tir.
 10. *** Bunun hemen doğusunda başlayan Saray Meydanı’nın ortasında tek parça granitten yapılmış 50 m yüksekliğindeki Aleksandr Sütunu (1830-34) yer alır.
 11. *** Meydan ile ırmak arasında çok büyük ve görkemli barok bir yapı olan Kışlık Saray vardır.
 12. *** 1754-62 arasında İtalyan mimar B. F. Rastrelli’nin yaptığı saray 1837’de çıkan bir yangında, bitişiğindeki Ermitaj dışında bütünüyle yanmış, iki yıl sonra eski planına göre yeniden yapılmıştır.
 13. *** Sarayın karşısına düşen yarımay biçimli Genelkurmay Binası meydana egemen bir konumdadır.
 14. *** Bu caddelerin en önemlisi olan ve Neva Irmağının kıvrılmasıyla oluşmuş yarımadayı güneydoğu yönünde kesen Nevski Bulvarı’nın iki yanında bir dizi saray (Stroganov, Şuvalov, Aniçkov vb), kilise (Şvitoy Pyotr Reform Kilisesi, Svitoya Yekaterina Katolik Kilisesi, Kazan Katedrali vb), mağaza, tiyatro, lokanta ve cafe sıralanır.
 15. *** Daha yukarıda bulunan, heykellerle süslü Yazlık Bahçe’nin kuzeydoğu kesiminde Yazlık Saray yer alır.
 16. *** Sarayın Neva’ya bakan cephesi dökme demirden yapılmış zarif bir parmaklıkla çevrilidir.
 17. *** Savunmaya elverişli konumundan dolayı ilk yerleşilen yerlerden biri olan Vasilyevski Adasının Donanma Binası ile Kışlık Saray’ın karşısına düşen doğu ucu Strelka adıyla anılır.

Advertisement

Leave A Reply