Seçim Nedir? Kısaca Bilgi

0
Advertisement

Seçim nedir? Seçimler neden ve nasıl uygulanır? Seçimlerin amacı ve önemi hakkında kısaca bilgi.

Seçim, bir kişi ya da grubun kendisine lider seçmek ya da kendisini yönetmek üzere seçim yapması işidir.

Grup ve kulüp üyeleri çoğunlukla organizasyon komitesi için seçim yapar, işçi sendikası sorumlusu, yerel bir konsey, meclis veya kongre üyesi seçmek için de seçim yapılabilir. Demokratik bir seçimde oy veren kişiler birkaç aday arasında karar verir ve kullanırken başkasının etkisi altında kalmamak için oylama kapalı yerde yapılır. Meclis veya yerel konsey seçimlerinde adaylar genellikle bir siyasi partinin üyesidir.

Seçim Nedir?

Genel seçimlerde oy verecek olanlar ülkeyi kimin yöneteceğine karar verir. Fransa, ABD ve Rusya gibi ülkelerde oy verenler meclis üyeleri dışında devlet başkanını da seçme hakkına sahiptirler. İngiltere gibi pek çok ülkede meclisteki çoğunluk partisi hükümeti oluşturur ve parti lideri hükümet başkanı olur.

Genel seçimlerde oy verecek kişiler seçim sandıklarının bulunduğu bir oy kullanma merkezine gider. Oy verecek kişilere üzerlerinde adayların isim ve açıklamalarının bulunduğu oy pusulaları verilir. Oy vermek istedikleri adayın yanındaki boş kutuya bir işaret (genellikle X) koyarlar ve zarfın kapağını yapıştırarak sandığa atarlar. Daha sonra oylama tamamlandığında sandıklar boşaltılır ve oylar sayılır.

Advertisement

seçim

• Seçimlerde herkesin tek bir oy hakkı vardır ve en çok oyu alan kişi seçimi kazanır. Tüm oyların sayısı toplanır ve siyasi partilerin aldıkları oyların yoğunluğuna göre o partiden adayların sayıları belirlenir.


Leave A Reply