Şehzade Süleyman Paşa Kimdir?

0
Advertisement

Şehzade Süleyman Paşa Kimdir? Şehzade Süleyman Paşa hayatı, biyografisi, dönemi, Rumeli Fatihi hakkında bilgi.

Şehzade Süleyman Paşa (1316 – 1359), «Rumeli Fâtihi» diye anılan Osmanlı başkomutanıdır. Orhan Gazi‘nin büyük oğlu, 1. Murat‘ın ağabeysidir. Annesi Nilüfer Hatun’dur. 1324’te babası tahta geçince, Süleyman Paşa da veliaht oldu, ölümüne kadar tam 35 yıl bu makamda kaldı. Orhan Gazi, bir müddet sonra oğlunu başkomutan yaptı, bu görevi ondan hiçbir zaman geri almadı.

Şehzade Süleyman Paşa, ilk defa 1349’da Bizans’a yardım olmak üzere, 20.000 kişilik bir Türk ordusunun başında, Rumeli’ye geçti. Yanında 22 savaş gemisi vardı. Sırplar’ın almak üzere oldukları Selânik’i bağlaşık Türk-Bizans ordusu kurtardı.

1352’de 10.000 kişilik bir Türk birliği gene Rumeli’ye geçti, Dimetoka’da Sırplar’la Bulgarlar’ı yendi, bu bölgeyi alıp Bizans’a verdi. Türk askeri Balkanlar’da büyük hayranlık uyandırdı. Süleyman Paşa, durumun iyice olgunlaştığını görünce, 1354’te büyük teşebbüsüne başladı. Az, ama, pek seçkin bir kuvvetle Çanakkale Boğazı’nı geçip Gelibolu Yarımadası’na çıktı. Türkler ilk defa fâtih sıfatıyla Avrupa topraklarına ayak basmış oldular.

Süleyman Paşa’nın fetihlerine, kardeşi Murat Bey (I. Murat) de katılıyordu. 1357’de Lüleburgaz’la Çorlu’yu Murat Bey aldı. Böylece, Gelibolu yarımadası gibi çok stratejik bir bölge tamamen alınmış, Çanakkale Boğazı’ nın iki kıyısı ele geçirilmiş oluyordu. Bizans, artık güneyden, doğudan olduğu gibi batıdan da çevrilmişti.

Süleyman Paşa, taşlık bir yerde avlanırken, atının ayağı kayınca atıyla birlikte düştü, başını taşa çarparak öldü. Bolayır’a gömüldü; yanında Namık Kemal’in türbesi vardır.

Advertisement

Leave A Reply