Seksek Nasıl Oynanır? Sek Sek Oyununun Kuralları ve Özellikleri, Çeşitleri

2
Advertisement

Seksek nasıl bir oyundur? Sek sek oyunu kuralları nelerdir? Seksek oyunu çeşitleri, Sek sek nasıl oynanır, hakkında bilgi.

seksek

Kaynak: pixabay.com

Seksek

İngilizce “Hopscotch” (Hopskoç) denilen Seksek oyunu, İngilizce adının çağrıştırdığı gibi İskoçya’da bulunmuş bir oyun değildir. “Scotch” sözcüğü eski İngilizce’de belli belirsiz işaret koymak anlamına gelirdi. Çocukların taş ya da sopalarla toprağın üzerine hafifçe çizdikleri çizgilerden ve “sıçramak” anlamına gelen “hop” sözcüğünden oluşturulan bu sözcük, belli belirsiz çizgilerin üzerinden sıçrama oyunu, yani seksek oyununun adı oldu.

Oyunun ilk kez nerede başladığını bilen yoktur. İngiltere, Rusya, Hindistan, Çin gibi birbirinden çok farklı ülkelerde oynanan oyunun, sadece önemsiz kural farkları vardır. (Örneğin Burma’lı çocuklar, Birleşik Amerika’da oynanan oyunun çizgilerine benzer çizgiler üzerinde oynarlar, ama ellerini kalçalarına dayayarak çömelmiş durumda sıçrarlar).

Bilinen en eski sek sek çizgilerinden birisi, Roma’daki bir Forum’un yer döşemesine kazınmıştır. Roma İmparatorluğu’nun yayıldığı dönemde, Roma’lı askerler Avrupa’nın kuzey ülkelerini Akdeniz’e ve Ön Asya’ya bağlayan parke taşı döşeli yollar yaptılar. Romalı askerler, sek sek oyunu için ideal bir yüzey olmuşturan bu parke taşları üzerinde oyunu Fransız, Alman ve İngiliz çocuklarına öğrettiler. O zamandan bu yana Avrupalı çocuklar için seksek, vazgeçilmez bir oyun olarak kaldı. Almanya ve Hollanda gibi ülkelerde, çeşitli oyun alanları çizilir. Bazı kentlerde oynanan seksek değişik türleri için kitaplar bile yazıldı. Amerika’da oyunlar üzerinde araştırma yapan bir incelemeci, sadece San Francisco sokaklarında oynanan 20 değişik tür seksek oyunu olduğunu saptadı.

Burada sözünü edeceğimiz altı tür, Hollanda’da oynanan oyun kurallarına bağJıdır. Ama dünyanın herhangi bir köşesindeki çocuklar, Hollanda oyun çizgileri içinde, kendi oynadıkları türün benzerlerini de bulabileceklerdir.

Resimde dünyadan (yuvarlak alan) cennete giden basamaklar (en son kare) görülüyor.

SEKSEK OYUNU KURALLARI

Seksek oyunun kuralları, ufak tefek değişikliklerle, oyunun bütün türleri için geçerlidir.

Advertisement
Genel Kurallar:
 • A) Dünya karesinde durun ve elinizdeki taşı ya da kum dolu işaret torbasını 1 nolu kareye atın. Dünyadan 1. kareye tek ayağınızın üzerinde sıçrayın. Taşı alıp yeniden sekerek dünya karesine dönün. Şimdi taşı ya da torbayı, 2. kareye atın. 1. kareden sekerek 2. kareye sıçrayın ve yeniden 2., 1. karelerden dünya karesine dönün.
 • Sonra taşı ya da torbayı 3. kareye atın ve aynı işlemi 9. kareye kadar yineleyin. Eğer sekerken, ayağı çizgiye değen olursa, sırasını kaybeder. Sıradaki ikinci oyuncu baştan başlar. (Yanan oyuncu, ancak bütün ötekiler atlayıp bitirdikten sonra, yandığı yerden oyunu sürdürebilir.)
 • B)1 ‘den 9’a kadar olan karelerde sektikten sonra taşı cennet karesine atın. Eğer taş, G işaretli bölüme düşerse, C’den K’ya kadar olan işlemlerden birisini atlayabilirsiniz. Eğer taş cennetin içine düşerse, sırayla karelerden sekerek cennete gidin ve taşı alıp 9. kareye atın. “A” işleminde yaptıklarınızı bu kez tersine yineleyerek, sırayla geri geri gidin ve sonunda dünya karesine gelin.
 • C) Taşı elinizle atmak yerine, kal eden kareye ayağınızla sürün. Bunu yaparken dünyadan cennete ve cennetten dünyaya sekerek gidip geleceksiniz.
 • D) Taşı, bir ayağınızın üzerinde dengeleyerek, bütün kareleri sırayla sekerek geçin. Böylece cennete kadar gidip yeniden dünyaya dönün. Taş düşerse yanarsınız.
 • E) Aynı işlemi, taşı başınızın üzerinde dengeleyerek yapın.
 • F) Aynı işlemi, taşı işaret parmağınızın üzerinde dengeleyerek yapın.
 • G) Aynı işlemi, taşı kolunuzun üzerinde dengeleyerek yapın.
 • H) Aynı işlemi, taşı sağ dizinizin üzerinde dengeleyerek yapın.
 • I) Avnı işlemi, taşı sol dizinizin üzerinde dengeleyerek yapın.
 • J) Gözleriniz kapalı ve başınız dik olarak dünyadan cennete sekin ve geri dönün. Öteki oyuncular, doğru yere sektiğinizde “Sıcak” yanlış yere bastığınızda “Soğuk” diye bağıracaklar.
 • K) Dünya karesinde, arkanız çizgilere dönük olarak durun ve taşı omzunuzun üzerinde arkaya atın. Eğer taş, çizgilerden birine değil de, bir karenin içine düşerse, o kareye adınızın baş harflerini yazabilirsiniz. Burası sizin “kaleniz” olur. Daha sonraki oyunlarda kendi kalenize gelince iki ayağınızı da basarak dinlenebilirsiniz. Öteki oyuncular ise, bu kareye değmeden atlamak zorundadır.
Ek Kurallar:
 1.  Cennette dinlenirken iki ayağınızı da yere basabilir ve uygunsuz bir biçimde yerleştirilmiş taşınızın biçimini düzeltebilirsiniz.
 2. Taşınız, çizgi üzerine veya yanlış kareye düşerse sıranızı kaybedersiniz, sizden sonraki oyuncu oyununa başlar.
 3. Taşınız, cennetin “karakol” denilen bölümüne düşerse, oynarken konuşup gülemezsiniz. Bunları yapacak olursanız yanar ve oyundan atılırsınız.
 4. Taşınız, cennetin cehennem yazılı bölümüne düşerse yanarsınız ve yeniden sıranız gelince oyuna başlayabilirsiniz.

sulu seksek çizelgesi

SULU SEKSEK

Bu oyunda, çizelgede “Su” diye işaretlenen bölüm yasak bölgedir. Bir oyuncu ya da oyuncunun taşı, su çizgisini geçerse o oyuncu yanar. 3., 6. ve 9. kareler dinlenme bölgeleridir. Genel kurallara ek olarak bu oyunun sonunda taşsız oynanan bir basamak daha vardır. Oyuncu, tek ayağı üzerinde sekerek ve hiç dinlenmeden çizgilerin çevresini üç kez dolaşmak zorundadır.

Mektup seksek oyunu çizelgesi

MEKTUP YAZMA OYUNU

Bu seksek oyunu, adını çizelgenin üst kısmındaki zarfa benzeyen kareden alır. Bu oyunda taş kullanılmaz. Karelerdeki numaralar da kuralları basitleştirmek ve kolayca anlaşılmasını sağlamak için konulmuştur.

 • A) 1. kareden 9. kareye kadar ve oradan geriye iki ayak üzerinde sıçrayarak gidin ve dönün.
 • B) 1 ‘den 4’e kadar sağ ayağınızın üzerinde sekerek gidin. Bir ayağınız 5, ikinci ayağınız 6. kareye gelecek biçimde sıçrayın. Tek ayak üzerinde 7’ye sekin. Aynı anda birer ayağınızı 8. ve 9. karelere basın. Sıçrayarak geri dönün ve bu kez sağ ayaöınız 9’da sol ayağınız 8’de olmak üzere karelere basın.
 • C) Havada bir kez sıçrayıp ayaklarınızı çaprazlayın. Sol ayağınızı 9’a sağ ayağınızı 8’e basın. Tek ayakla 7’ye sekin. 6’yı da tek ayakla geçtikten sonra 5 ve 4’e iki ayakla atlayın. Sonra tek ayak üzerinde 1’e dönün.
 • D) Genel kurallar bölümündeki J işlemini yineleyin.


2 yorum

Leave A Reply