Sessiz Kalma Kitap Özeti Konusu, Analizi, Karakterler, Angie Thomas

0

Angie Thomas tarafından yazılmış Sessiz Kalma adlı kitabının konusu, analizi, karakterler ve özeti. Sessiz Kalma kitabı incelemesi, kitap hakkında bilgi.

Sessiz Kalma

Sessiz Kalma

Angie Thomas’ın yazdığı “Sessiz Kalma” ırk, kimlik ve sosyal adalet temalarını işleyen bir genç yetişkin romanıdır. Roman ilk olarak 2017 yılında yayımlanmış ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Afro-Amerikan toplulukların karşı karşıya olduğu güncel meseleleri dürüst bir şekilde tasvir ettiği için geniş çaplı eleştiriler almıştır.

Hikâye, siyahların çoğunlukta olduğu yoksul bir mahallede yaşayan ancak beyazların çoğunlukta olduğu zengin bir bölgede özel bir okula giden on altı yaşındaki Starr Carter’ı anlatıyor. Bir gece, en yakın çocukluk arkadaşı Khalil’in trafik çevirmesi sırasında beyaz bir polis memuru tarafından vurularak öldürülmesine tanık olur. Vurulma olayının tek tanığı olan Starr, adalet sisteminin karmaşıklığı içinde gezinmek ve kendi kimliği ve toplumdaki yeri ile yüzleşmek zorunda kalır.

Roman aynı zamanda topluluk fikrine ve muhalefet karşısında bile doğru olanı savunmanın önemine değiniyor. Starr’ın aktivizm ve savunuculuk yolculuğu, değişimi etkilemek için bireysel eylemlerin gücünün yanı sıra kolektif eylem ve desteğin önemini de vurguluyor.

“Sessiz Kalma” günümüz toplumunun karşı karşıya olduğu önemli meseleleri irdeleyen güçlü ve düşündürücü bir roman. Günümüz sorunlarını gerçekçi bir şekilde tasvir etmesi, ilgi çekici ve ilişkilendirilebilir karakterleri ve adalet, kimlik ve topluluk hakkındaki önemli mesajları nedeniyle büyük övgü almıştır.

Kitap Özeti

Angie Thomas’ın yazdığı “Sessiz Kalma” ırk, kimlik ve sosyal adalet temalarını işleyen bir genç yetişkin romanıdır. Hikâye, siyahların çoğunlukta olduğu yoksul bir mahallede yaşayan ancak beyazların çoğunlukta olduğu zengin bir bölgede özel bir okula giden on altı yaşındaki Starr Carter’ın gözünden anlatılıyor.

Starr’ın dünyası, çocukluk arkadaşı Khalil’in rutin bir trafik çevirmesi sırasında beyaz bir polis memuru tarafından vurularak öldürülmesine tanık olmasıyla alt üst olur. Vurulma olayının tek tanığı olan Starr, adalet sisteminin karmaşıklığı içinde yol almak ve kendi kimliği ve toplumdaki yeri ile yüzleşmek zorunda kalarak ulusal gündemin içine itilir.

Roman, Starr’ın içinde yaşadığı iki dünyayı anlatmasıyla açılıyor: Ailesiyle birlikte yaşadığı ve babasının yerel bir bakkal dükkânına sahip olduğu yoksul mahalle Garden Heights ve uyum sağlamak için kod değiştirmek zorunda olduğu seçkin özel okul Williamson Prep. Kendisi de Garden Heights’ta büyümüş olan Khalil, bir trafik çevirmesi sırasında polis memuru tarafından vurulur ve Starr vurulma olayının tek tanığıdır.

Starr vurulma olayından dolayı travma geçirir ve medya Khalil’in karakterini yanlış tanıttıkça ve polis departmanı vurulma olayını haklı göstermeye çalıştıkça korkusu ve öfkesi daha da artar. Bu arada Starr, beyaz olan erkek arkadaşı Chris ile olan ilişkisi ve vurulma olayı hakkında duyarsız yorumlar yapan ve ırkçı tavırlar sergileyen arkadaşı Hailey’e karşı karmaşık duyguları da dahil olmak üzere kişisel mücadelelerle de uğraşmaktadır.

Roman boyunca Starr, kimliği ve içinde yaşadığı dünyanın karmaşık ırksal dinamikleriyle boğuşuyor. Garden Heights’taki ailesinin ve toplumunun beklentileri ve değerleri ile okulunun ve daha geniş toplumun sosyal normları ve baskıları arasında kaldığını hissediyor. Ayrıca, özel bir okula giden ve Garden Heights’taki akranlarının çoğundan daha istikrarlı bir evde yaşayan biri olarak kendi ayrıcalıklarıyla da yüzleşmek zorunda kalıyor.

Hikaye ilerledikçe Starr, Khalil için adalet mücadelesine ve siyahlara yönelik polis şiddeti sorununa giderek daha fazla dahil olur. Protestolara katılır ve muhalefet ve güvenliğine yönelik tehditlere rağmen çevresinde gördüğü adaletsizliklere karşı konuşur.

Kitabın ana temalarından biri, kod değiştirme fikri ya da sosyal bağlama bağlı olarak farklı diller veya konuşma biçimleri arasında geçiş yapabilme becerisidir. Starr, ev ve okul ortamlarında farklı kültürel beklentiler ve toplumsal normlar arasında gezinmek ve uyum sağlamak için kimliğinin bazı yönlerini gizlemek zorundadır.

Roman aynı zamanda topluluk fikrine ve muhalefet karşısında bile doğru olanı savunmanın önemine değiniyor. Starr’ın aktivizm ve savunuculuk yolculuğu, değişimi etkilemek için bireysel eylemlerin gücünün yanı sıra kolektif eylem ve desteğin önemini de vurguluyor.

“Sessiz Kalma” günümüz toplumunun karşı karşıya olduğu önemli meseleleri irdeleyen güçlü ve düşündürücü bir roman. Günümüz sorunlarını gerçekçi bir şekilde tasvir etmesi, ilgi çekici ve ilişkilendirilebilir karakterleri ve adalet, kimlik ve topluluk hakkındaki önemli mesajları nedeniyle büyük övgü almıştır.

Karakterler

 • Starr Carter: Hikayenin kahramanı, yaşadığı fakir mahalle ve gittiği elit özel okul olmak üzere iki dünya arasında kalan on altı yaşında Afro-Amerikan bir kız. Çocukluk arkadaşı Khalil’in ölümcül bir şekilde vurulmasına tanık olur ve olayın tek tanığı haline gelir.
 • Khalil Harris: Starr’ın çocukluk arkadaşıdır ve rutin bir trafik çevirmesi sırasında beyaz bir polis memuru tarafından vurularak öldürülür. Sadece ailesini geçindirmek için çete faaliyetlerine karışan nazik ve sevecen bir kişi olarak tasvir edilir.
 • Maverick Carter: Starr’ın Garden Heights mahallesinde yerel bir bakkal dükkânının sahibi olan babası. Hayatını değiştiren ve bir aile babası olan eski bir çete üyesidir, ancak yerel çete lideri ailesini tehdit ettiğinde geçmişi onu yakalar.
 • Lisa Carter: Starr’ın bir hastanede çalışan ve çocuklarına karşı çok korumacı olan annesi. Starr’ın hayatında güçlü ve destekleyici bir figürdür.
 • Seven Carter: Starr’ın farklı bir babaya sahip olan büyük üvey kardeşi. Bir aktivist ve Kara Panterler adlı siyah hakları grubunun bir üyesi.
 • Chris: Starr’ın beyaz olan ve onunla aynı özel okula giden erkek arkadaşı. Starr’ın mücadelelerini anlamaya çalışan şefkatli ve anlayışlı bir kişi olarak tasvir ediliyor.
 • Hailey Grant: Starr’ın Williamson Prep’ten arkadaşı, Khalil’in ölümü hakkında duyarsız yorumlar yapıyor ve ırkçı tavırlar sergiliyor. Davranışları Starr’ın ilişkilerinde gerilime neden olur.
 • Maya Yang: Starr’ın Williamson Prep’ten diğer arkadaşı, o da Asya kökenli Amerikalı. Starr’a destek olur ve onun mücadelelerini anlamaya çalışır.
 • King: Yerel uyuşturucu satıcısı ve King Lords çetesinin lideri, Starr’ın ailesini tehdit ediyor ve vurulma olayı hakkında sessiz kalması için Starr’ın gözünü korkutmaya çalışıyor.
 • Memur Brian Cruise: Khalil’i vuran ve öldüren polis memuru. Irkçı olması gerekmeyen ancak kusurlu bir sistemin ürünü olan sempatik bir karakter olarak tasvir edilir.
 • Carlos: Starr’ın polis memuru olan amcası. Starr’ın adalet sisteminde yol bulmasına ve vurulma olayını kabullenmesine yardımcı olmaya çalışır.
 • Carlos Amca’nın ortağı: Starr ve ailesine karşı ırkçı ve düşmanca davranan bir polis memuru.

Leave A Reply