Seyitgazi Nerededir? Seyitgazi İlçesi Nereye Bağlıdır?

0

Seyitgazi nerededir? Seyitgazi hangi ilimize bağlıdır? Seyitgazi ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Eskişehir - Seyitgazi

Eskişehir – Seyitgazi (Kaynak: wikipedia.org)

Seyitgazi; Eskişehir İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Kırka), 46 köyü vardır. İlin güneybatısında; kuzeyden Merkez, doğudan Mahmudiye ve Çifteler, güneyden Afyonkarahisar’ın Bayat ve İhsaniye, batıdan Kütahya’nın Merkez ilçeleriyle çevrilidir.

Genelde yayla görünümündeki ilçe topraklarının yükseltisi, kuzeyde 900 m dolayında, güneyde Büyüktepe’de 1.532 m, batıda Türkmendağı Tepesi’nde 1826 m’dir. Güneyden batıya açılan Yazılıkaya Yaylası, ırmaklar tarafından derin biçimde yarılmıştır. Şeydi Çayı ve Bardakçı Deresi, başlıca ırmaklardır. Her iki çay da Yazlıkaya Yaylası’ndan doğar. Çifteler ilçesi’nde birleşir, Sakarya Irmağı’na katılır. Karasal iklim egemendir; yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 10-11°C, yağış tutarı 360-370 mm’dir. Yazılıkaya Yaylası ve yamaçlarda meşe ve çam ağaçlarından oluşan ormanlar görülür. Irmak boylarındaki kavak ve söğütler dışında, bitki örtüsü genelde bozkırdır. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, yulaf, nohut, kuru-fasulye, fiğ, şekerpancarı, ayçiçeği, elma, kayısı, yetiştirilen başlıca tarım ürünleridir. Koyun beslenir. Manganez ve bor yatakları vardır.

Seyit Battal Gazi Külliyesi (13. yüzyıl), en önemli tarihsel eseridir. Külliye’de cami, türbe, imarethane, dersane vb. bölümler vardır. Seyitgazi ve Sultan Hatun Türbeleri, külliye içindedir. İlçe merkezine 7 km. uzaklıkta Şecaattin Veli Baba ve Horasani İlyası, 6 km uzaklıkta Üryanbaba Türbeleri-bulunur. İÖ 7. yüzyılda, Frigler tarafından kurulan Midas Kenti ilçenin güneyinde Yazılıkaya’dadır. Burada Midas anıtı, yazılı, taşlar, hücreler, sarnıçlar, vardır.

Şeydi Çayı kıyısında, deniz düzeyinden 1.113 m yükseltide, Eskişehir-Afyon Karayolu üzerinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 43 km uzaklıktadır.


Leave A Reply