Shiitake Mantarı Nedir? Ne İşe Yarar? Shiitake Mantarının Faydaları Nelerdir?

0
Advertisement

Shiitake mantarı nedir? Asya bölgesi ülkelerinde yaygın olarak kullanılan Shiitake mantarı hakkında bilgiler ve Shiitake mantarının faydaları…

Shiitake Mantarı

Shiitake mantarı nedir?

Latince adı ”Lentinula Edodes” olan Shiitake mantarı, ülke olarak Çin ve Japonya’da, bunların dışında da çoğu Asya ülkesinde yaygın olarak kullanılan bir mantar türüdür. Bu kadar çok tercih edilmesinin çeşitli sebepleri vardır. Bunlardan ilki tıbbi olarak doğal bir ilaç olarak kullanılabilmesinden kaynaklanmaktadır. Shiitake mantarının bir diğer adı da ”kara orman mantarı”dır. Bunun sebebi yetiştiği ormanlarda genelde canlı ağaçlarda değil, devrilmiş ağaçların üzerlerinde daha çok yetiştiğinin gözlenmesinden kaynaklıdır. Asya’da, yaklaşık 3000 yıl diyebileceğimiz kadar uzun bir zaman önce insanlar bu Shiitake mantarının tıbbi özelliklerini keşfedip onu bir şifa kaynağı olarak kullanmışlardır.

Hatta Çin’de 3000 yıl öncesine baktığımızda Shiitake mantarının ağırlıklı olarak baş ağrılarının giderilmesinde, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara doğal çare olunmasında, karaciğer hastalıkları geçirenler için doğal bir tedavi yöntemi olarak, sindirimsel sorunlar geçirenler için doğal bir çözüm üretici olarak ve kızamık hastalığını geçirici bir besin olarak kullanıldığını görmekteyiz. Halk arasında normal zamanlarda vücut canlılığını ve dinçliğini arttırmak için kullanıldığında da ”hayat enerjisini arttıran besin” olarak adlandırıldığı da bilinmektedir.

Japonya’da ilk kullanılmaya başlandığı çok eski dönemlerde, Shiitake mantarının sadece imparator tarafından ya da imparatorun ailesi tarafından kullanılmasına izin verilmekteydi. Halktan biri bu mantarı kullanıp şifa bulamıyordur. Yüzyıllar sonra günümüze gelindiğinde ise tıp dünyası bu mantarın müthiş tedavi edici yönünün üzerinde bir hayli durmuş ve pek çok araştırma gerçekleştirmiştir. Onun bunca özelliği içerisinde barındırması, en çok üretilen mantarlardan biri olmasını sağlamıştır.

Shiitake mantarı faydaları

Shiitake mantarının üzerinde yapılan araştırmalarda, içerisinde bulunan ”lentinan” maddesinin vücuttaki bir çok hastalığı iyileştirici özelliği olduğu tespit edilmiştir. Bu madde mantardaki polisakkaritin bir türü olup vücutta antiviral etki yaratmaktadır. Bunun dışında anti-mikrobiyal etkiye ve bağışıklık sistemini düzenleyici bir etkiye de sahip olduğu bilinmektedir.

Advertisement

Shiitake mantarı tüketildiğinde vücuda alınan lentinan, dış kaynaklardan vücudumuza giren mikroplarla savaşmak için bünyede üretilen ”interferon” maddesinin de çoğaltılmasına yardımcı olmaktadır. ”Heksoz” denilen enzimi de içeren Shiitake, bu enzim sayesinde kanser tedavisi içerisinde bulunan bireylerde bu tedaviden kaynaklanan yan etkilerin giderilmesine de katkı sağlamaktadır. Ayrıca vücutta bulunan kanserli tümörün de yarattığı etkileri bir hayli azaltabilmektedir.

Shiitake mantarında bulunan lentinan maddesinin yanı sıra, aynı etkileri gösteren bir madde daha bulunmaktadır. Bu maddenin adı “KS-2″dir. KS-2 maddesi, vücutta anti-kanser etkiler yaratabilmektedir. Bu konu üzerinde Japon bilim insanlarının yaptığı deneylerde; farelere verilen KS-2 maddesinin vücutlarındaki tümörlerin verdiği zararları durdurduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte lentinan maddesinin de vücutlarında katı formda bulunan tümörlerin biçimsel olarak küçülmesini sağladığı görülmüştür.

Shiitake Mantarı

Lentinan maddesinin özellikle kolorektal kanser düzeyinde olan hastaların ve mide kanseri hastalığı olan hastaların, kanser hastalığını taşıdıkları yaşam sürelerinin normal şartlardan daha fazla uzatabildiği yapılan deneylerle kanıtlanmıştır. Bu tip kanser türlerinde lentinan maddesi verilen hastaların, lentinan maddesi verilmeyen hastalara oranla daha fazla yaşam süresine sahip olduğu saptanmıştır.

Shiitake mantarının içerisinde bulunan “AHCC” maddesi; bağışıklık sisteminde bulunan zararlı serbest toksinler ve serbest radikallerin tehdit unsuru oluşturma evresine gelemeden yok edilmesi için çalışan bir maddedir. Bu maddeyle ilgili hem hayvanlar hem de insanlar üzerinde deneyler yapılmış, sonuç olarak AHCC’nin zararlı maddeleri öldürücü doğal hücrelerin vücuttaki aktivasyonlarını yükselttiğini ve biyolojik olarak üstün gelmelerini sağladığı görülmüştür. Bu etkisiyle de Shiitake mantarı, insan ve hayvan bünyesinin daha uzun yaşayabilmesine ve daha sağlıklı bir sisteme sahip olabilmesine yarar sağlamaktadır.

Shiitake mantarında bulunan başlıca enzimler

  • Tiamin
  • Protein
  • Niasini
  • Ergesterol
  • Selenyum
  • Esensiyel aminoasitler
  • Riboflavin
  • Nükleik asitler
  • Lifler

Shiitake mantarının yan etkileri

Her doğal üründe olduğu gibi Shiitake mantarının kullanımında da bir doktora danışmak faydalı olacaktır. Çünkü bu mantarın içeriğinin sizin herhangi bir sağlık sorununuzla yan tepkimeye girip girmeyeceğini, ya da herhangi bir hastalığınız için kullandığınız ilaçlarınızla bu mantarın nasıl bir tepkimeye gireceğini en iyi doktorunuz belirleyebilecektir. Bilinen yasaklı listenin en başında kan sulandırıcı kullanan bireyler gelmektedir.

Advertisement

Shiitake mantarı nasıl kullanılır?

Bu mantarın piyasadaki formları genel olarak ya çay ya da kapsül şeklinde satılmaktadır. Ağız yoluyla alınan en bilindik Shiitake mantarı formu “LEM”dir. Bunun dışında doktor kontrolünde olmak şartıyla enjeksiyon şekilde de kullanılabilmesi mümkündür. Bunun sebebi bazı durumlarda lentinan maddesinin vücutta emiliminin problemli olduğudur. Doz olarak genel yargı günde en az 1 en fazla 3 gram olacak şekilde, 3 defa alınabilmesi durumudur.


Leave A Reply