Sıcaklık Nedir?

0

Sıcaklık nedir? Sıcaklık teriminin tanımı ve aynı zamanda ısınma ve soğunma tanımı ve örnek anlatımı

Bir cismin üzerine aldığı ısının değerini belirten bir özelliktir. Üzerine ısı alan bir cismin sıcaklığı yükselir. Isı veren cismin sıcaklığı ise düşer.

Advertisement

Sıcaklık” sözü günlük hayatta en çok hava için kullanılır. Güneş ışınlarının durumuna göre taşıdıkları ısı miktarı değiştiği için havanın sıcaklığı da değişir. Biz de bunu vücudumuzda duyarız.

Açık havaya bırakılan bir cisim çeşitli ısı alışverişleri sonunda havanın sıcaklığına varır. Başka bir ısı verilmez ya da alınmazsa ortamın sıcaklığında sabit kalır. Biz buna ya “ısınma” ya da “soğuma” deriz. Ocakta kızdırılmış demir ilk önceleri çok sıcaktır. Açık havaya bırakınca ısısını çevresindeki havaya verir. Bu ısı verişi sonunda kendi sıcaklığı da havanın sıcaklığına eşit olur. Bu andan sonra demir artık havaya ısı vermez. Bu olay günlük dilimizde kullandığımız “soğuma” sözcüğü için basit bir örnektir. Aynı şekilde buzdolabında soğutulmuş bir suyu dışarı çıkardığımızı düşünelim. İlk anda suyun sıcaklığı havanın sıcaklığından küçüktür. Bundan dolayı su havadan ısı alır. Suyun sıcaklığı ile havanın sıcaklığı eşit olunca suyun ısı alması durur. Bu olay da basit bir “ısınma” olayıdır.

Bir cismin sıcaklığını ölçmek için termometre adı verilen araçlar kullanılır.

Advertisement


Leave A Reply