Sığırcık Nasıl Bir Kuştur, Özellikleri, Habitatı, Beslenme Üreme Davranışı

0
Advertisement

Sığırcık nedir, nasıl bir kuştur? Nerede yaşar, özellikleri nelerdir? Sığırcık kuşunun beslenme, üremesi ve davranışları.

sığırcık

Kaynak: pixabay.com

Sığırcık Kuşu

Ötücükuşlar takımının Sığırcıkgiller familyasından bir kuştur. Birçok alt türü ile Kuzey Afrika, Avrupa ve Asya’da yaşar.Avrupa’da göçmen kuştur. Uzunluğu 22 cm. kadardır. Tüyleri siyahımsı, tunç yeşilidir. Kış mevsiminde beyaz tonlar egemendir. İlkbaharda limon sarısı, kışın siyahımsı bir gagası vardır. Yavruların tüyleri kahverengi, gırtlakları beyazdır. Dişi nisan ayının sonuna doğru 4-6 arasında yeşil-mavi renkli yumurta yapar. Erkek yavruların doğumundan sonra beslenmelerinde dişiye yardım eder. Başlıca besin kaynakları böcekler, solucanlar, meyve ve tohumlardır. Solucanlarla beslenmeleri tarım alanları için çok yararlıdır. Nitekim bu özelliği nedeniyle Avustralya ve Kuzey Amerika’da da yetiştirilir. Beğenilen bir kafes kuşudur.

sığırcık kuşu

Kaynak: pixabay.com

Sığırcık Kuşu Hakkında Gerçekler

 • Sığırcık 7,5 ila 9,1 inç uzunluğa ve 2 ila 3,6 ons ağırlığa ulaşabilir.
 • Sığırcık, mor ve yeşil parlak siyah tüylerle kaplıdır. Beyaz uçlu siyah tüyler sonbaharda görülerek alacalı bir görünüm oluşturur. Kışın sonunda tüy uçları yıpranır ve Sığırcıklar yine tamamen siyah olur. Yavrular gri-kahverengi tüylerle kaplıdır. Genç kuşlar, yetişkin renklenmeye çabucak ulaşırlar, ancak yetişkinliğe ulaşana kadar kafaları gri kalır.
 • Gaganın rengi mevsime göre değişir. Sığırcığın ilkbaharda sarı gagası, kışın siyah gagası vardır.
 • Sığırcıklarının sivri gagası, kısa kanatları ve kuyruğu ve pembemsi-kırmızı bacakları vardır.
 • Sığırcık bir omnivordur (bitki ve et yer). Diyeti kış aylarında kırkayak, örümcek, salyangoz ve solucanlara dayanır. Yaz aylarında meyveler, tohumlar, tahıllar ve meyveler başlıca besin kaynaklarıdır.
 • Sığırcık, toprakta saklı yiyecekleri bulmak için gagasını kullanır.
 • Sığırcık, mahsullerdeki zararlıları ortadan kaldırır, ancak aynı zamanda ticari açıdan önemli meyve türlerine de ciddi zararlar verir.
 • Sığırcık ıslık, kıkırdama ve takırdama seslerinden oluşan çeşitli müziksiz şarkılar üretir. Diğer kuşların şarkılarını ve insan konuşma sesini taklit edebilir.
 • Çok sayıda Sığırcık, akşam karanlığında tüneme alanlarının yakınında şarkı söylemek, tüylerini örtmek ve grup içinde dinlenmek için toplanır.
 • Sığırcıkları her mevsimde iki yavru üretir. Ağaçtaki delikler veya ağaçkakanların terk edilmiş yuvaları için yerli, oyuk yuva yapan kuşlarla rekabet ederler.
 • Yuvanın yapımına hem erkek hem de dişi katılır. Boşluğun içini doldurmak için yaprak, yün, tüy, yosun ve dal kullanırlar.
 • Dişi, Nisan ayının ikinci yarısında 5-7 mavimsi yumurta bırakır. Her iki ebeveyn de (15 gün süren) yumurtaların kuluçka sürecine katılır ve civcivlerine yiyecek sağlar.
 • Genç kuşlar 18-21 gün arasında uçabilirler ancak en az bir veya iki haftalık bağımsız hayata hazır değildirler.
 • Sığırcık, vahşi doğada 15 yıldan fazla yaşayabilir.

Sığırcıkgiller, (Lat.Sturnidae)

Omurgalı hayvanlardan Kuşlar sınıfının ötücükuşlar üst familyasına giren bir familyasıdır. Dünyanın hemen hemen her yanında sürü halinde yaşarlar, kış mevsiminde sıcak bölgelere göç ederler. Sesleri çok güzeldir, lekeli renkli dişiler ötücüdür. Gagaları düz ya da hafifçe aşağıya doğru kıvrıktır. Tüyleri yumuşak ve parlaktır. İnsana sokulgan kuşlardır. Böcek, kurkçük, solucan ve meyvelerle beslenirler. 32 cins ve 125 kadar türü vardır.

İyi bilinen türleri: Sığırcık, pemme sığırcık, kara sığırcık, mino.


Leave A Reply