Simyacı Kitap Konusu Özeti Karakterleri ve Analizi, Paulo Coelho

0
Advertisement

Paulo Coelho’nun Simyacı isimli kitabının konusu nedir? Simyacı kitabının özeti, karakterleri ve analizi, Simyacı kitap hakkında bilgi.

Simyacı

Simyacı

Roman dört bölüme ayrılmıştır: Prolog, Bölüm 1, Bölüm 2 ve Epilog. Prolog romanın iki uzun parçasını kurar ve bu parçalar daha küçük bölümlere ayrılır. Bölümler bir yıldız veya yıldızla gösterilir ve her yeni bölüm bir zaman kayması veya karakter değişikliğine işaret eder. Epilog romanın son sahnesini tamamlayarak okuyucuların kahramanın başka bir yolculuğu daha olduğunu bilmesini sağlıyor.

Prolog

Simyacı, kervandaki birinin bıraktığı bir kitaba bakar ve Narcissus’un öyküsüne rastlar – Yunan mitolojisinden gelen ve göldeki güzel yansımalarına hayranlıkla bakan boşa giden gençlik. Şaşırtıcı bir şekilde, mit bu kitapta farklı şekilde sonuçlanıyor: Orman Tanrıçası, gözyaşı dolu gölü sorguluyor ve Narcissus için ağlasa da, nedeni Narcissus’un güzel olması değil. Aksine, ağlıyordur çünkü Narcissus imajına hayran olmak için her seferinde diz çöktüğünde, göl “gözlerinin derinliğinde kendi güzelliğimin yansıdığını görebiliyorum” diyor.

Simyacı

Bölüm 1 ve 2

Bir çoban çocuk Santiago, Endülüs’teki evinden İspanya’nın en güneyindeki Tarifa’ya yakın bir köy için yola çıkar. Orada bir çingene kadınla tanışır ve ona yaşlı çınar ağacının altında her uyuyuşunda gördüğü rüyayı anlatır. Rüyada, bir çocuk Santiago’nun koyunları ile oynuyor ve gömülü hazinenin Mısır piramitlerinde Santiago’yu beklediğini söylüyor. Santiago’nun rüyasını duyan çingene, onu hemen Mısır’daki hazineyi aramak için harekete geçirmeye teşvik eder. Ama çocuğun oraya ulaşması mümkün değildir.

Advertisement

Köy sokaklarında dolaşırken Santiago, Salem kralı olduğunu iddia eden meraklı, mistik yaşlı bir adam olan Melchizedek ile tanışır. İlk başta Santiago ona güvenmez, ancak yaşlı adam sonunda çocuğun güvenini kazanıyor ve sürüsünü satıp Mısır’a seyahat etmeye ikna eder. Melchizedek orada, çocuğun gömülü bir hazineyi değil, “Kişisel Efsanesini” (kaderini) bulacağını söyler.

Santiago Mısır’a doğru yola çıkarak Fas’ın Tangier şehrinde yoluna devam eder. Bir hırsız parasını çalar ve Santiago’nun Tanca’da kalmak ve iş bulmaktan başka çaresi yoktur. Kalabalık bir pazardaki bir dükkanda bir kristal tüccarın yanında işe girer.

Santiago, kristal tüccarıyla çalışırken iş hakkında çok şey öğrenir. Risk alır ve sınırların dışında düşünür, bu da sadece bir yıl içinde çok para kazanmasını sağlar. Bununla birlikte, piramitlere ulaşma niyetiyle, bir kervana katılmak ve Sahra Çölü’nü geçmek için kazancını verir.

Kervanda, simya ticaretinin sırlarını 200 yaşındaki usta bir simyacıdan öğrenmek için yola çıkan bir İngiliz ile tanışır. İngiliz ve Santiago bir dostluk kurar ve birbirlerine öğrenme ve bilgi hakkında değerli dersler verir.

Simyacı

Fatima İle Tanışma

Çöldeki aşiret savaşı, kervanı Al-Fayoum vahasında uzun süre kalmaya zorlar. Burada Santiago çöl kadını ve Al-Fayoum’un yerlisi Fatima ile tanışır ve Ona aşık olurlar. Bir gün çölde yürürken Santiago, çevredeki savaşta kabilelerin saldırısı altında kalacaklarını öngörür ve şeflerini uyarmaya karar verir. Sonuç olarak, Al-Fayoum sakinleri saldırıya hazırlanır ve kendilerini düşman kabilelere karşı etkili bir şekilde savunurlar.

Advertisement

Usta simyacı Santiago’nun görüsünü duyar ve bir gece çocuğun iç gücünü ve farkındalığını test etmek için görünür. Santiago, onu kanatları altına almaya karar veren simyacıyı etkiler. Sonunda, simyacı, çocuğu, Melchizedek’in yıllar önce önerdiği gibi, kişisel efsanesini sürdürmek için vahayı ve Fatima’yı terk etmeye ikna eder. İkili birlikte Mısır piramitleri için yola çıkar.

Simyacı yolculuklarında, Dünya Ruhunun tüm canlılar arasında var olan ara bağlantı olduğunu açıklayan, bilgiyi paylaşır. Bununla birlikte, ikili piramitlere yaklaşmışken, başka bir engelle karşılaşırlar. Arap askerleri saldırıp onları yakalar. Simyacı saldırganlara Santiago’nun tüm parasını teklif eder ve onları çocuğun üç gün içinde kendini rüzgara dönüştürecek müthiş bir simyacı olduğu konusunda uyarır.

Simyacı

Santiago, bunun nasıl yapılacağı konusunda habersizdir. En kötüsünden korkar, ancak önündeki üç günü çölde güneş, rüzgar ve kum arasındaki etkileşimleri üzerinde düşünerek geçirir. Son teslim tarihine yaklaştığında, güneşi ve rüzgarı muazzam bir kum fırtınası oluşturmaya ikna eder ve sonra kaybolur, ancak fırtına geçtikten sonra askerlerin yakınında yeniden ortaya çıkar. Sonuç olarak, askerler onun eşsiz gücüne inanırlar ve yolculuğuna devam eden çocuğu ve simyacıyı serbest bırakırlar.

Simyacı ve Santiago, yolda Kıpti manastırında dururlar. Burada simyacı Felsefe Taşı adlı bir simya aletinin altına dönüştürmekte nasıl kullanıldığını gösterir. Çocuğa yarattığı altının bir kısmını verir. Santiago piramitlerin tabanına ulaştığında, hemen gömülü hazineyi kazmaya başlar. İki adam, Santiago’yu fark eder ve onu döverek taciz ederler. Santiago gördüğü rüyayı ve piramitlerde aradığı hazineyi söyler. Adamlar Santiago’nun konuşmasını saçma bulur ve onla vakit kaybetmemeye karar verirler. Santiago’nun hikayesinin anlamsızlığını kanıtlamaya çalışan adamlardan biri, İspanya’da gömülü bir hazine hayalini paylaşır. Hazinenin bir çınar ağacının köklerinde, “çobanların ve koyunlarının uyuduğu yıkık bir kilisenin yanında” saklandığını söyler.

Son Söz (Epilog)

Bunu duyan Santiago, hazinesinin piramitlerde olmadığını anlar – Endülüs’e geri döner. Vatanı için yola çıkar, burada çınar ağacının altına gömülü bir mücevher ve altın yığını bulur, tıpkı adamın rüyasının önceden söylendiği gibi. Santiago, hazine ile birlikte sevdiği kadına, Fatima’ya, Al-Fayoum vahasında dönmeye karar verir. “Geliyorum Fatima” der.

Karakter Analizi

Santiago

Hikayenin kahramanı Santiago ve İspanya Endülüs’ten bir çoban çocuk, Kişisel Efsanesini bulmak ve hayallerini takip etmek için bir yolculuğa çıkar. Yolculuk onu anavatanının tepelerinden ve vadilerinden, Sahra Çölü’ne, Mısır’ın Büyük Piramitlerine ve tekrar tekrar Endülüs’e geri götürüyor. Yol boyunca, büyülü bir kral, kristal bir tüccar, hevesli bir simyacı ve diğerlerinden değerli dersler öğrenir. Ayrıca risk alır ve tehlikeli durumlarla karşılaşır; öğrendiklerini engelleri aşmak için kullanır ve sonunda kaderini yaşar.

Simyacı

200 yaşındaki usta simyacı Al-Fayoum’un çöl vahasında yaşıyor. Santiago’nun iç gücünü tanıyan simyacı at sırtında görünür ve çocuğu kanadın altına alır, ona simya, Kişisel Efsaneler ve Dünyanın Ruhu hakkında değerli dersler verir. Birlikte çöl boyunca karavanla ve Mısır piramitlerine giderler, yol boyunca silahlı soyguncular ve diğer engellerle karşılaşırlar. Simyacıdan sonraki iki bölüm, felsefe taşını baz metalleri altına çevirmek için nasıl kullanacağını gösterir.

İngiliz

İngiliz, simya sanatını ve bilimini öğrenmek istiyor ve ona sırlarını öğretecek usta bir simyacı arıyor. Tangier’deyken, İngiliz, Santiago ile bir dostluk kurar ve onunla birlikte usta simyacıların olduğu Al-Fayoum’un çöl vahasına gider. Hem İngiliz hem de Santiago Kişisel Efsanelerini sürdürmek istiyorlar.

Melkisedek

Salem’in eski kralı Melchizedek, Endülüs’ün Tarifa köyünde Santiago ile tanışır. Santiago, Melchizedek’in gerçekten bir kral olup olmadığını sorduğunda, yaşlı adam onu ​​doğru olduğuna ikna etmek için büyü yapar. Santiago’nun güven kazanmasıyla Melchizedek Kişisel Efsane kavramını açıklar ve çocuğu onun peşinde gitmeye ikna eder.

Kristal Tüccarı

Tangier şehrinde bir kristal satıcısı olan kristal tüccarı, Santiago’yu dükkanında çalışmak üzere işe alır. Tüccar çocuğa iş hayatında önemli dersler vermesine rağmen, başlangıçta Kişisel Efsanelerin ve hayallerin peşinde koşmakta caydırır.

Advertisement

Fatima

Al-Fayoum’da yaşayan Fatima, çöl vahasındaki uzun süreli mola sırasında Santiago ile tanışır. Santiago, Fatima’ya aşık olur, ancak Kişisel Efsanesini takip etmek ve Mısır piramitlerine yolculuğuna devam etmek için onu geride bırakmayı seçer. Bununla birlikte, Kişisel Efsanesini keşfettikten sonra, onunla birlikte Al-Fayoum’daki Fatima’ya dönme sözü verdi.

Çingene kadın

Çingene kadın rüyayı yorumlayandır ve Santiago Tarifa’ya vardığında onu arar. Santiago rüyasını tarif ettiğinde, çingene kadını “rüyalar Tanrı’nın dilidir” diye açıklar ve Mısır’a gömülü hazineyi bulması için bir an önce ayrılmasını önerir.


Leave A Reply