Sir Dudley North Kimdir?

0
Advertisement

Bir dönem yurdumuzda da yaşamış olan ünlü İngiliz tüccar ve iktisatçı Sİr Dudley North hayatı ve başarıları ile ilgili bilgiler.

Sir Dudley North Kimdir?

Sir Dudley North (d. 16 Mayıs 1641, Westminster – ö. 31 Aralık 1691, Londra, İngiltere), İngiliz tüccar, kamu görevlisi ve iktisatçı. Sonradan laissez-faire (bırakınız yapsınlar) olarak adlandırılan akımın ilk savunucularındandır.
Sir Dudley North
Genç yaşta Doğu Akdeniz’de ticaret yapmaya başladı. Uzun yıllar İzmir ve İstanbul’da yaşadıktan sonra 1680’de İngiltere’ye döndü. II. Charles’ın hükümdarlığı sırasında City of London’ın şeriflerinden (shire-reeve) biri oldu ve “sir” unvanı aldı. II. James tarafından gümrük müfettişliğine atandı. İnançlı bir Tory olarak 1688 Devri-mi’nden kısa süre sonra devlet görevlerinden ayrıldı.

Discourses Upon Trade: Principally Direc-ted to the Case of the Interest, Coynage, Clipping, Increase of Money (Ticaret Üzerine Tartışmalar: Faiz, Metal Para, Kıymetli Kâğıt ve Para Miktarının Artışı Üzerine) adlı yapıtıyla siyasal iktisada yaptığı katkılarla tanındı. 1691 ya da 1692’de imzasız olarak yayımlanan bu çalışma, James Mili’ in North’un ağabeyi Roger North’un yazdığı yaşamöyküsünde özetlenen görüşlerinin önemini vurgulamasından sonra, 1822’de yapılan basımında dikkati çekti.

Discourses oldukça kısa olmasına karşın, serbest ticaret kuramı üzerine 17. yüzyılda yazılmış belki de en kapsamlı çalışmadır. North bu kitabında, faiz oranlarına getirilen sınırlamaların ve kamu harcamalarını kısmaya yönelik yasaların yararsız ve etkisiz olduğunu öne sürdü. Para arzının serbest piyasada, siyasetçilerin müdahalesi olmadan da belirlenebileceği yolundaki görüşü ise daha sonraki yıllarda geliştirilen para kuramlarına temel oluşturdu.


Leave A Reply