Sojourner Truth Kimdir? Amerikalı Kölelik Karşıtı ve İnsan Hakları Aktivisti

0
Advertisement

Sojourner Truth kimdir? Amerikalı eski bir köle olan ve kölelik karşıtlığı ile yapmış olduğu mücadele ile tanınan Sojourner Truth hayatı ve başarıları.

Sojourner Truth Kimdir? Amerikalı Kölelik Karşıtı ve İnsan Hakları Aktivisti

Sojourner Truth

  • Doğum: c. 1797: Swartekill, New York
  • Ölüm: 26 Kasım 1883’te Battle Creek, Michigan’da
  • En çok bilinen: kölelik ve kadın hakları aktivisti haline gelen eski bir köle

Sojourner Truth nerede büyüdü?

Sojourner Truth, 1797 yılında New York, Swartekill’de bir çiftlikte doğdu. Doğum adı Isabella Baumfree idi ve köle olarak doğdu. En az 10 erkek ve kız kardeşi vardı, ama hepsini tanımıyordu. Köle sahipleri aynen mülk gibi çocukları satarlardı. Bir gün bahçede bir erkek ya da kız kardeşi ile oynar iken ertesi gün kardeşlerinden biri ya da birkaçının gitmiş olduğunu görebiliyordu.

Köle Olarak Yaşam

Sojourner dokuz yaşına geldiğinde, satış sırası ona geldi. John Neely adında bir çiftçiye satıldı. Sojourner bir Hollanda yerleşiminde büyümüştü ve sadece Hollandaca konuşmayı biliyordu. John Neely bir İngiliz’di. Sojourner’ın İngilizce konuşamamasından mutlu değildi. Emirleri takip edemediği için sık sık dayak yerdi.

Ancak Sojourner akıllıydı ve kısa süre sonra sadece başkalarının konuşmasını dinleyerek İngilizce öğrendi. Köle olarak yaşam çok zordu. Sürekli çalışmak zorunda kaldı ve birkaç kez satıldı. Dördüncü ve son sahibi John Dumont’du. Ona karşı biraz daha iyi davranıyordu ve Dumont ile uzun yıllar kaldı.

Evlilik ve Çocuklar

Sojourner yakındaki bir çiftlikte Robert adında bir köleye aşık oldu. Ancak Dumont, Robert ile evlenmesine izin vermezdi. Thomas adlı kendi kölelerinden biriyle evlenmesini emretti. Bu şekilde çocukları Dumont’a ait olacaktı.

Sojourner’ın beş çocuğu vardı, ancak doğumdan kısa bir süre sonra öldü. Çocuklarından birinin ondan alınıp satılacağından sürekli endişeleniyordu.

Advertisement

Kaçış

1825 civarında Dumont, Sojourner’a, iyi bir işçi olduğu için bir yıl içinde onu serbest bırakacağını söyledi. Çok mutluydu. Ancak gerçek şu ki Dumont’un New York’taki tüm kölelerin 1827’ye kadar yasal olarak özgür olacağı için çok az seçeneği vardı.

Yıl dolduğunda Dumont fikrini değiştirdi. Sojourner’ın bir yıl daha çalışması gerektiğini söyledi. O kadar öfkeliydi ki kaçmaya karar verdi. İşini bitirdikten sonra, çiftlikten çıktı ve köleliğin kötü olduğunu düşünen yakındaki komşu Van Wageners ailesine sığındı. Dumont bu durumu öğrendiğinde, Sojourner’ı 20 $ karşılığında satın almayı kabul eden Van Wageners’la anlaştı ve ardından onu serbest bıraktı.

Oğlunu kurtarmak

Sojourner özgür olmasına rağmen, çocukları değildi. Yakında en kötü kabusunun gerçekleştiğini öğrendi. Oğlu Peter, Alabama’daki bir köle sahibine satılmıştı. O zamanlar New York’ta devlet hatlarına bir köle satmak yasadışıydı. Sojourner mahkemeye gitmeye karar verdi. Mahkeme davasını kazandı ve Peter New York’a döndü. İnsanlar cesaretine hayran kaldılar. O zamanlar bir köle veya bir kadının beyaz bir adamı mahkemeye çıkarması çok nadirdi. Sojourner sadece mahkemeye gitmekle kalmadı, kazandı! Onun bu cesurca davranışı birçok insan için bir umut doğurmuştu.

Köleliğin kaldırılması yanlısı

Sojourner, tüm ABD’de köleliği sona erdirmek için kölelik karşıtları ile çalışmaya başladı. Ayrıca kadın haklarına ve tüm insanların temel medeni haklarına inanıyordu. Sojourner ülkeyi dolaşarak insanlara köle olmanın nasıl bir şey olduğunu söyledi. Mükemmel bir konuşmacıydı ve hikayesini anlattığında ve kölelere nasıl davranıldığını açıkladığında insanlar buna inanamıyordu.

Ben Kadın Değilim

Belki de Sojourner’ın en ünlü konuşması 1851’de Ohio Kadın Hakları Kongresi’nde yapıldı. Kölelikten değil, aynı zamanda kadın haklarından da bahsetti. Daha sonra konuşmaya “Ben Kadın Değilim” adı verildi, ancak çoğu tarihçi Sojourner’ın konuşmasında bu güney ifadesini kullanmasının pek mümkün olmadığı konusunda hemfikir.

Sojourner köleliği sonlandırma mücadelesinde önemli bir liderdi. Hikayeleri ve konuşmaları insanların ahlaksız köleliğin ne olduğunu ve durdurulması gerektiğini anlamalarına yardımcı oldu. Ulusal Kadınlar Şeref Salonuna giren ilk kadın grubu içerisinde yer almayı da başarmıştır.

Advertisement

Sojourner Truth Hakkında İlginç Gerçekler

  • İsmini 1843’te Isabella Baumfree’den Sojourner Truth olarak değiştirdi.
  • İç Savaş sırasında Birlik için savaşmak üzere siyah askerler topladı.
  • Bir zamanlar Başkan Abraham Lincoln ile bir araya geldi ve ona bir köle olarak hayatının hikayesini anlattı.
  • NASA tarafından inşa edilen Mars gezgini, ona ithafen “Sojourner” olarak adlandırıldı.
  • Bir keresinde “hakikat güçlüdür ve hüküm sürer” demişti.


Leave A Reply