Su Uzayda Nasıl Davranır? Şekli Nasıldır? Dökülürse Ne Olur? Cevaplar

0
Advertisement

Uzayda suyun davranış şekli nasıldır? Yerçekimsiz ortamda suyun şekli, özellikleri, uzaydaki su fiziği hakkında merak edilenlerin cevapları.

Su uzayda hala ıslak mı? Yüzüyor mu yoksa düşüyor mu? NASA’daki bilim insanlarından biraz yardım alarak suyun uzayda nasıl davrandığını anlamanıza yardımcı olacağız. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

uzayda su

NASA astronotu Chris Cassidy, Expedition 36 uçuş mühendisi, kamera ile Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görüntüsünün kırıldığını gösteren serbestçe bir su balonunun yüzdüğünü izliyor. Credit: NASA

Burada Dünya’da hepimiz yerçekimi durumunda yaşıyoruz. Sadece biz değil, su da dahil olmak üzere etrafımızdaki her şey yerçekimi ile gezegenin merkezine doğru çekiliyor. Ancak uzayda durum azıcık(!) farklı.

Su uzayda bir küredir

Uluslararası Uzay İstasyonu’na giderseniz, yerçekimi ihmal edilebilir hale gelir ve fizik yasaları Dünya’dakinden daha farklı davranır. Su sıfır yerçekiminde nasıl hareket edebilir? Yukarıdaki fotoğraf, yerçekimi etkileri ortadan kalktığında suyun ne kadar farklı davrandığı hakkında iyi bir fikir verir.

Aslında, Uluslararası Uzay İstasyonunda bol miktarda yerçekimi var. NASA bilim adamlarına göre, Dünya’nın yerçekimi %90 oranında uzay istasyonunu etkiliyor. Ancak uzay istasyonu sürekli gezegenimizin etrafında düştüğü için, gemideki astronotlar ve nesneler de bir tür serbest düşüyor ve neredeyse ağırlıksız hissediyorlar. Uzay istasyonundaki su sıfır yerçekimi ortamındaymış gibi davranır. (Kaynak: how-come.net)

uzayda su

Uzayda bir su damlası ve hava kabarcığı. Credit:NASA

Yukarıdaki resim sadece bir su damlası değil, aynı zamanda su damlasının içindeki bir hava kabarcığını da göstermektedir. İkisinin de aynı şekilde davrandığına dikkat edin … uzaydaki fizik yasalarına göre. Her ikisi de küre oluşturur. Bu, aşağı çeken yerçekimi olmadan, nesneleri yöneten kuvvetlerin hepsi aynıdır. Böylece, su damlası (ve hava kabarcığı) en az yüzey alanına sahip bir şekil olan küre şekline bürünürler. Dünya’daki yerçekimi küre şeklini bozar, ancak uzayda bozmaz.

Advertisement

Dünya’da ne olacağını düşünün: Sudan daha hafif olan hava kabarcığı, damlacık yüzeyinden patlamak için yukarı doğru çıkacaktır. Uzayda hava kabarcığı yükselmiyor çünkü etrafındaki sudan daha hafif değil – yüzme kabiliyeti yok. Damlacık yapraktan düşmez, çünkü onu çekecek kuvvet yoktur. Orada moleküler adezyonla sıkışmıştır.

Yapışkan su, yüzme kabiliyeti olmaması. Bunlar uzay bahçelerini planlarken uzay adamlarının dikkate alması gereken faktörlerden bazılarıdır. Bitkinin tabanına su püskürtülürse, köklere damlar mı? Daha büyük olasılıkla gövdeye yapışacaktır. İnsanların gelecekte, daha fazla zaman harcayarak ve araştırarak, “uzay suyu” fiziğinin iyi anlaşılması gerekecektir.


Leave A Reply