Sydney Pollack Kimdir? Ünlü Yönetmenin Hayatı, Filmleri, Sinema Kariyeri

0
Advertisement

Sydney Pollack kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü Oscar ödüllü Amerikalı sinema yönetmeni Sidney Pollack hayatı ve filmleri hakkında bilgi.

Sydney Pollack

  • Doğum günü: 1 Temmuz 1934
  • Ölüm yaşı: 73
  • Güneş Burcu: Yengeç
  • Ayrıca Bilinen İsmi: Sydney Irwin Pollack
  • Doğum Yeri: Lafayette, Indiana, Amerika Birleşik Devletleri
  • Ünlü: Film Yönetmeni
  • Ölüm Tarihi: 26 Mayıs 2008
  • Ölüm Yeri: Los Angeles, California, Amerika Birleşik Devletleri
  • Soy: Ukraynalı Amerikalılar
  • Ölüm Nedeni: Kanser
Sydney Pollack

Kaynak: commons.wikimedia.org

Sydney Pollack, kendisine yönetmenlik ve yapımcılık dalında Akademi Ödülleri kazandıran ‘Out of Africa’ adlı filmiyle tanınan ünlü bir Amerikalı yönetmen, yapımcı ve aktördü. 1930’ların başında birinci nesil Rus-Amerikalı ebeveynlere dünyaya gelen South Bend’de geçirdiği biçimlendirici yılları mutlu değildi. Anne babası o daha çocukken boşandı ve alkolik olan annesi o daha okuldayken öldü. Ancak, dramaya ilgi duyması ilk olarak okulda okurken oldu. Böylece, bayıldıktan sonra New York’ta oyunculuk eğitimi almak için evden ayrıldı ve 1950’lerin ortalarında Broadway’de oyunculuk kariyerine başladı. Daha sonra askerlik görevine çağrıldı ve dönüşte kaldığı yerden devam etti. Ancak, kısa süre sonra bir oyuncudan çok yönetmen olarak daha uygun olduğunu fark etti ve böylece 1960’ların ortasından itibaren film yönetmeye başladı. Kısa süre sonra, bir dizi hit ile Hollywood’da kendini kurdu ve birçok ödül kazandı. Kariyerinin sonraki bölümünde, Pollack üretken bir yapımcı oldu; ama aynı zamanda yan rollerde görünmeye devam etti. Son prodüksiyonu ‘Margaret’, ölümünden neredeyse üç yıl sonra yayınlandı.

Çocukluk ve Erken Yaşam

Sydney Irwin Pollack, 1 Temmuz 1934’te Indiana, Lafayette’de doğdu. Babası David Pollack, eczacı ve yarı profesyonel bir boksördü ve annesi Rebecca (kızlık soyadı Miller) bir piyanist ve şarkıcıydı. Bir erkek kardeşi vardı. Sydney, gelişim yıllarını, o çocukken ailesinin yer değiştirdiği South Bend’de geçirdi. Ancak mutlu değildi. Annesi duygusal sorunlar geliştirdi ve alkolik oldu. Daha sonra, ebeveynleri boşandı ve annesi, o on altı yaşına geldiğinde öldü. Sydney eğitimini South Bend Lisesi’nde aldı. Tiyatroya ilk kez burada ilgi duymaya başladı. Babası onun dişçi olmasını istemesine rağmen, 1952’de okuldan mezun olduktan sonra New York’a gitti ve Neighbourhood Playhouse School of the Theatre’a kaydoldu. 1952’den 1954’e kadar ‘Meisner tekniği’ ile tanınan Sanford Meisner ile drama eğitimi aldı. Eğitimini sürdürmek için dönemler arasında kereste kamyonları sürdü. Daha sonra Meisner’in asistanlığını yapmaya da başladı.

Kariyeri

1955’te Sydney Pollack ilk oyunculuk deneyimini bir Broadway komedisi olan ‘The Dark Is Light Enough’ yaptı. Ertesi yıl, popüler bir televizyon dizisi olan ‘The Kaiser Aluminium Hour’un ‘The Army Game’ bölümünde Shuber olarak yer aldı. 1957 yılında iki yıllık askerlik hizmetini yapmak üzere çağrıldığı için kariyerine ara verildi. Serbest bırakıldıktan sonra New York’a döndü ve ‘Playhouse 90’, ‘Armstrong Circle Theatre’, ‘Star time’, ‘The United States Steel Hour’ vb. gibi farklı televizyon dizilerinde oynamaya devam etti.

Meisner’in asistanlığını yapmaya başladı. O zamana kadar oyunculuğun en güçlü yanı olmadığını fark etti ve bu yüzden hayatını kazanmanın bir yolu olarak öğretmenliği seçti. Aynı zamanda farklı şovlarda görünmeye devam etti. 1960 yılında, arkadaşı John Frankenheimer, yaklaşmakta olan filminin çocuk oyuncuları için diyalog koçu olarak çalışmak üzere onu Los Angeles’a davet etti. Pollack teklifi kabul etti ve Los Angeles’a taşındı. Los Angeles’tayken Pollack, kendisini yönetmenliği denemeye teşvik eden Burt Lancaster ile tanıştı. Bu arada, farklı televizyon dizilerinde görünmeye devam etti; Alacakaranlık Kuşağı (1960) ve Have Gun Will Travel (1961), bunların en önemlileridir. Ayrıca bu dizinin birkaç bölümünü yönetti.

1962’de Pollack ilk filmi War Hunt’dır. 1965 yılında ‘The Slender Thread’ filmiyle ilk yönetmenlik denemesini yaptı. Kayıtsız eleştirilere açık olmasına ve gişede başarısız olmasına rağmen, iki Akademi Ödülü adaylığı aldı. 1966’da ‘This Property Is Condemned’ adlı filmi yayınlandı. Depresyon döneminde Mississippi’de kurgusal bir kasabada geçen hikaye, Tennessee Williams’ın 1946 tarihli tek perdelik oyununa dayanıyordu. Ancak, gişede de başarısız oldu. 1968’de iki filmi vizyona girdi; Bir kürk avcısını konu alan bir western filmi olan Scalphunters ve William Eastlake’in aynı adlı romanından uyarlanan bir savaş filmi olan Castle Keep. Ancak, gerçek bir hit için bir yıl daha beklemek zorunda kaldı. 10 Aralık 1969’da yayınlanan ‘They Shoot Horses, Don’t They?’ hem finansal hem de kritik bir başarıydı. Pollack ayrıca En İyi yönetmen olarak Akademi Ödülü adaylığı aldı, ancak kazanamadı.

Advertisement

Bir sonraki filmi ‘Jeremiah Johnson’ üç yıl sonra 21 Aralık 1972’de gösterime girdi. Kısmen dağ adamı John “Liver-Eating” Johnson’ın hayatına dayanan film büyük bir hit oldu. Daha sonra ‘The Way We Are’ (1973) adlı romantik bir drama filmi yaptı. Kısmen geçmişe dönüşlerde anlatılan film, yalnızca ticari bir başarı elde etmekle kalmadı; ama aynı zamanda bir dizi adaylık ve ödül aldı. Bir sonraki filmi ‘The Yakuza’ 1974’te Japonya’da ve bir yıl sonra ABD’de gösterime girdi. Filmin hem yönetmeni hem de yapımcısıydı; ama ne yazık ki, gişede başarısızdı. Buna karşılık, 1975’te yayınlanan bir siyasi gerilim olan bir sonraki filmi ‘Three Days of the Condor’ oldukça başarılıydı. 1977’de Pollack, ‘Bobby Deerfield’ın yönetmenliğini ve yapımcılığını yaptı; ama seyirciyi etkilemeyi başaramadı. Bu nedenle şimdilik üretmeyi bırakıp yönetmenliğe ağırlık verdi. Bir sonraki filmi, Aralık 1979’da gösterime giren ‘The Electric Horseman’ ticari bir başarı elde etti. 12,5 milyon dolar ile yapılan gişede 68,8 milyon dolar kazandı. Ancak ilk süper hit filmi için 1982’ye kadar beklemek zorunda kaldı.

Tootsie

17 Aralık 1982’de vizyona giren Tootsie, artık kimse onu işe almak istemediği için bir kadın kimliğine bürünmek zorunda kalan yetenekli bir aktörün hikayesini anlatıyor. Film on Akademi Ödülü’ne aday gösterildi ve gişede önceki tüm rekorlarını kırdı. Pollack’in sıradaki filmi ‘Out of Africa’ 1985’te vizyona girdi. 28 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen film, gişede 128,5 milyon dolar kazandı ve yedi Akademi Ödülü kazandı. Oldukça uzun olmasına rağmen, film onun en iyi eserlerinden biridir.

1988 ve 1989’da iki film çekti; ‘Bright Lights, Big City’ ve ‘The Fabulous Baker Boys’. Bir sonraki yönetmenlik çalışması ‘Havana’ (1990) idi. Ancak film gişede bombalandı. Bundan sonra, Pollack düzenli olarak film üretmeye başladı; ama hep birlikte yönetmekten vazgeçmedi. Şu anda yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği filmler arasında ‘The Firm’ (Yönetmen-Yapımcı, 1993), ‘Sabrina’ (Yönetmen-Yapımcı, 1995), ‘Random Heart’ (Yönetmen, 1999) ve ‘The Interpreter’ (Yönetmen, 2005) sayılabilir. ).

2006’da Pollack, ‘Sketches of Frank Gehry’ başlıklı bir belgesel film yaptı. Aynı zamanda arkadaşı olan Kanadalı-Amerikalı mimar Frank Gehry’nin hayatı ve çalışmaları hakkında. Yönetmenliğini yaptığı son filmdi. Uzun metrajlı filmlerin yönetmeni ve yapımcısı olarak daha ünlü olmasına rağmen, içindeki oyuncu ölmedi. Farklı film ve dizilerde küçük rollerde oynamaya devam etti. 2007’de ödüllü yapımı ‘Michael Clayton’da Marty Bach olarak yer aldı. Ancak, oyuncu olarak son kez Paul Weiland’ın yönettiği ve yapımcılığını Neal H. Moritz’in yaptığı “Made of Honor” (2008) filminde rol aldı.

Kişisel Yaşam ve Miras

Pollack, Neighborhood Playhouse School of the Theatre’da ders verirken aynı enstitünün öğrencisi olan Claire Bradley Griswold ile tanıştı. 1958’de evlendiler ve üç çocukları oldu; Steven adında bir oğlu ve Rebecca ve Rachel adında iki kızı var. Steven 1993 yılında bir uçak kazasında öldü.

2007 yılına gelindiğinde Pollack’in sağlığı bozulmaya başladı ve işten çekildi. 26 Mayıs 2008’de kanserden evinde öldü. Cesedi yakıldı ve küller etrafa saçıldı.

Advertisement


Leave A Reply