Taşkent Nerededir? Taşkent İlçesi Hangi İlimize Bağlıdır?

0
Advertisement

Taşkent nerededir? Taşkent hangi ilimize bağlıdır? Taşkent ilçesi genel ve coğrafi özellikleri, hakkında bilgi.

Konya Taşkent

Kaynak : wikipedia.org

Taşkent; Konya İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 9 köyü vardır. İlin güneyinde; kuzeyden Bozkır, doğudan Haım, batıdan Gündoğmuş, güneyden Karaman’ın Ermenek ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe toprakları genelde dağlık yapıdadır. Yükselti 1.500 m dolayındadır. Güneyde Çalbaşı Tepe’de 2.110 m’ye ulaşır. Göksu Irmağı’nı besleyen derelerin bir bölümü ilçe topraklarından doğar. Karasal iklim egemendir; kışlar soğuk, yazlar sıcak ve kurak geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 11°C, yağış tutarı 550 mm’dir. Dağların İç Anadolu’ya bakan yamaçlarında orman örtüsü zayıftır. Seyrek meşe ve karaçam ağaçları ile bozkır bitkileri görülür. Doruklarda ve kuzey yamaçlarda karaçam ve sedir ormanları ortaya çıkar. Ekonomi; tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, nohut, fasulye, fiğ, üzüm, elma, armut yetiştirilir. Koyun, keçi ve sığır beslenir.

Deniz düzeyinden 1.250 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine Bozkır-Seydişehir üzerinden 214 km, Hadım üzerinden 138 km uzaklıktadır. Daha önce Hadım ilçesi’ne bağlı bir bucakken 19 Haziran 1987’de ilçe yapıldı.


Leave A Reply