Tegretol İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Tegretol ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Tegretol yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Tegretol neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Tegretol

Tegretol

Kullanımları

Karbamazepin, nöbetleri önlemek ve kontrol etmek için kullanılır. Bu ilaç antikonvülsan veya anti-epileptik ilaç olarak bilinir. Ayrıca bazı sinir ağrılarını (trigeminal nevralji gibi) hafifletmek için de kullanılır. Bu ilaç beyindeki nöbet aktivitesinin yayılmasını azaltarak ve sinir aktivitesinin normal dengesini geri yükleyerek çalışır.

Tegretol Tablet nasıl kullanılır?

Karbamazepin kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı doktorunuzun yönlendirdiği şekilde yiyeceklerle ağızdan alın. Çiğneme tabletleri kullanıyorsanız, yutmadan önce tabletleri iyice çiğneyin.

Bu ilacın süspansiyon formunu kullanıyorsanız, her dozdan önce şişeyi iyice çalkalayın. Özel bir ölçüm cihazı / kaşık kullanarak dikkatli bir şekilde dozu ölçün. Doğru dozu alamayacağınız için ev tipi kaşık kullanmayın. Süspansiyon dozlarını diğer sıvı ilaçlardan en az 2 saat ayırın.

Advertisement

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Çocuklarda dozaj ağırlıklarına da dayanır. Yan etki riskinizi azaltmak için doktorunuz sizi bu ilacı düşük bir dozda başlatmaya ve yavaş yavaş dozunuzu artırmaya yönlendirebilir. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun.

Doktorunuz veya eczacınız bunu güvenle yapabileceğinizi söylemedikçe, bu ilacı kullanırken greyfurt yemekten veya greyfurt suyu içmekten kaçının. Greyfurt, bu ilaçla yan etki riskini artırabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak alın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın. Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı kullanmaya devam edin.

Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın. Bu ilaç aniden kesildiğinde bazı durumlar (nöbetler gibi) daha da kötüleşebilir. Dozunuzun kademeli olarak azaltılması gerekebilir.

Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Bulantı, kusma, baş dönmesi, uyuşukluk, kabızlık, ağız kuruluğu veya kararsızlık oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Advertisement

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin: Şiddetli veya gitmeyen baş ağrıları, karaciğer problemleri belirtileri (durmayan mide bulantısı / kusma, iştah kaybı, mide / karın ağrısı) , gözlerde / ciltte sararma, koyu idrar, böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarındaki değişiklik gibi), ağız yaraları, bayılma, hızlı / yavaş / düzensiz kalp atışı, olağandışı göz hareketleri (nistagmus), görme değişiklikleri (bulanık görme), eklem ağrısı, ayak bileklerinde / ayaklarda şişme, ağrı / kızarıklık / kollarda veya bacaklarda şişme, ellerde / ayaklarda uyuşma / karıncalanma, kanda düşük sodyum seviyesi belirtileri (aşırı uyuşukluk, zihinsel / karışıklık, nöbetler dahil olmak üzere ruh hali değişiklikleri).

Herhangi bir durum (nöbet, bipolar bozukluk, ağrı gibi) için antikonvülsan alan az sayıda insan depresyon, intihar düşünceleri / girişimleri veya diğer zihinsel / ruh hali sorunları yaşayabilir. Siz veya aileniz / bakıcı, depresyon belirtileri, intihar düşünceleri / girişimleri, kendinize zarar verme düşünceleri dahil olmak üzere ruh halinizde, düşüncelerinizde veya davranışlarınızda olağandışı / ani değişiklikler fark ederseniz hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, solunum zorluğu.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Karbamazepin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya diğer nöbet önleyici ilaçlara (fosfenitoin, okskarbazepin, fenobarbital, fenitoin, primidon) veya trisiklik antidepresanlara (amitriptilin, desipramin gibi); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler (süspansiyondaki sorbitol gibi) içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: kemik iliği fonksiyonu azalması (kemik iliği depresyonu), kan bozuklukları (porfiri, anemi gibi), glokom, kalp hastalığı (koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği gibi) , düzensiz kalp atışı), böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, zihinsel / ruh hali bozuklukları (depresyon gibi), mineral dengesizlikleri (kandaki düşük sodyum veya kalsiyum seviyeleri gibi).

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının.

Bu ilaç sizi güneşe karşı daha duyarlı hale getirebilir. Güneşte zamanınızı sınırlayın. Bronzlaşma kabinlerinden ve sunlamplardan kaçının. Güneş koruyucu kullanın ve dış mekanlarda koruyucu giysi giyin. Güneş yanığı ya da ciltte kızarıklık / kızarıklık varsa hemen tıbbi yardım alın.

Çiğneme tabletleri veya süspansiyon şeker içerebilir. Diyabetiniz veya diyetinizdeki şekeri sınırlandırmanızı / önlemenizi gerektiren başka bir durumunuz varsa dikkatli olunması önerilir.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Advertisement

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle kafa karışıklığına, dengesizliğe veya düzensiz kalp atışına karşı daha duyarlı olabilir. Karışıklık ve kararsızlık düşme riskini artırabilir. Yaşlı yetişkinler, özellikle de “idrar söktürücü” (diüretikler) kullanıyorlarsa, bir tür mineral dengesizliği (kandaki düşük sodyum seviyeleri) geliştirme riski daha yüksek olabilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Bununla birlikte, tedavi edilmemiş nöbetler hem hamile bir kadına hem de doğmamış bebeğine zarar verebilecek ciddi bir durum olduğundan, doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe bu ilacı almayı bırakmayın. Hamileliği planlıyorsanız, hamile kalıyorsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, bu ilacı hamilelik sırasında kullanmanın yararları ve risklerini hemen doktorunuzla tartışın. Hamileyseniz, doğum kusurları için testler içeren doğum öncesi bakım önerilir. Doğum kontrol hapları, yamalar, implantlar ve enjeksiyonlar bu ilaçla birlikte kullanılırsa işe yaramayabilir, doktorunuzla güvenilir doğum kontrol formlarını tartışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: belirli azol antifungalleri (isavukonazonyum, vorikonazol), orlistat.

Bu ilaçla MAO inhibitörleri almak ciddi (muhtemelen ölümcül) bir ilaç etkileşimine neden olabilir. Bu ilaçla tedavi sırasında MAO inhibitörleri (izokarboksazid, linezolid, metilen mavisi, moklobemid, fenelzin, prokarbazin, rasagilin, safinamid, selegilin, tranilsipromin) almaktan kaçının. Çoğu MAO inhibitörü, bu ilaçla tedaviden önce iki hafta boyunca alınmamalıdır. Bu ilacı ne zaman başlatacağınızı veya durduracağınızı doktorunuza sorun.

Diğer ilaçlar karbamazepinin vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu da karbamazepinin çalışma şeklini etkileyebilir. Örnekler arasında makrolid antibiyotikler (eritromisin gibi), rifamisinler (rifabutin gibi), St.John’s wort ve diğerleri bulunur.

Karbamazepin, diğer ilaçların vücudunuzdan çıkarılmasını hızlandırabilir, bu da çalışma şekillerini etkileyebilir. Etkilenen ilaçların örnekleri arasında artemeter / lumefantrin, boceprevir, kan pıhtılarını önlemek için kullanılan bazı ilaçlar (apiksaban, rivaroksaban gibi antikoagülanlar), bazı kalsiyum kanal blokerleri (nifedipin, nimodipin gibi), nefazodon, HIV NNRTI’lar (delavirdin, efavirenz, etravirin, rilpivirin), prazikuantel, ranolazin ve diğerleri.

Bu ilaç hormonal doğum kontrolünün etkinliğini azaltabilir. Bu hamileliğe neden olabilir. Bu ilacı alırken güvenilir yedek doğum kontrol yöntemleri kullanmanız gerekiyorsa doktorunuzla veya eczacınızla görüşün. Ayrıca, yeni bir lekelenme veya atılım kanamanız varsa doktorunuza söyleyin, çünkü bunlar doğum kontrolünüzün iyi çalışmadığını gösteren işaretler olabilir.

Bu ilaç alkol, antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi), uyku veya anksiyete için ilaçlar (alprazolam, diazepam, zolpidem gibi), kas gevşetici ilaçlar (alprazolam, diazepam, zolpidem gibi), kas gevşeticiler (örn. karizoprodol, siklobenzaprin) ve narkotik ağrı kesiciler (kodein, hidrokodon gibi) ile etkileşime girebilir.

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Eczacınıza bu ürünlerin güvenli kullanımını sorun.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan belirli laboratuvar testlerine (tiroid fonksiyonu, bazı gebelik testleri gibi) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.

Advertisement


Leave A Reply