Teleskop Yapımı (Ortaöğretim Öğrencileri), Evde Kolay Teleskop Yapımı

0
Advertisement

İlköğretim sınıfları öğrencileri için evde kendi başına teleskop yapımının adım adım resimli bir şekilde anlatıldığı sayfamız.

Fen Bilimleri dersi için istenen evde yapılması istenen basit teleskobun adım adım nasıl yapıldığını aşağıda anlattık.

1. Öncelikle malzemelerimizi tanıtalım. 3 adet renkli kağıt, 2 adet tuvalet rulosu, 1 adet bant ya da yapıştırıcı, renkli kalemler (isteğe bağlı), 1 adet makas ve 1 adet streç film (mercek ya da aynada kullanabilirsiniz).

Teleskop Yapımı (Ortaöğretim Öğrencileri) - Adım Adım Resimli Açıklamalı Teleskop Yapımı (Ortaöğretim Öğrencileri) - Adım Adım Resimli Açıklamalı Teleskop Yapımı (Ortaöğretim Öğrencileri) - Adım Adım Resimli Açıklamalı

2. İşe öncelikle tuvalet rulolarını kaplamakla başlıyoruz. Kaplarken ruloların büyüklüğünde kağılar kesrek yapabilirsiniz. Eğer kaplamak istemiyorsanız akrilik veya sulu boya ile de ruloları renklendirebilirsiniz. Eğer malzemeniz kısıtlıysa kaplamadan ya da boyamadan da gayet güzel ve kullanışlı bir teleskopunuz olabilir.

Teleskop Yapımı (Ortaöğretim Öğrencileri) - Adım Adım Resimli Açıklamalı Teleskop Yapımı (Ortaöğretim Öğrencileri) - Adım Adım Resimli Açıklamalı Teleskop Yapımı (Ortaöğretim Öğrencileri) - Adım Adım Resimli Açıklamalı

Advertisement

3. Şimdiki adımda kağıttan diğer rulolardan daha büyük bir rulo yapın. Eğer daha sağlam olmasını istiyorsanı kartondan yapabilirsiniz Eğer kartonunuz yok ise bir kaç kağıdı üst üste yapıştırarak yapabilirsiniz.

4. Yaptığını bu kağıttan rulo ile diğer herhangi ruloyu iç içe geçirin.

Teleskop Yapımı (Ortaöğretim Öğrencileri) - Adım Adım Resimli Açıklamalı Teleskop Yapımı (Ortaöğretim Öğrencileri) - Adım Adım Resimli Açıklamalı Teleskop Yapımı (Ortaöğretim Öğrencileri) - Adım Adım Resimli Açıklamalı Teleskop Yapımı (Ortaöğretim Öğrencileri) - Adım Adım Resimli Açıklamalı

5. Ardından diğer sona kalan ruloyu ikiye bölerek daha küçük bir rulo elde edin. Bu sayede hepsi birbirleri ile içi içe geçebilecek.

6. Ardından hepsini birleştirin. Bunu yaparken katlanabilir olması için büyük rulo ile küçük rulo arasına ip bantlayabilirsiniz. Ama eğer ip bağlayacak iseniz sadece iki yerden (büyük rulo ile küçük rulo) bantlayın ya da yapıştırın aksi takdirde teleskobunuzun katlanma gibi özelliği olmaz. Eğer kullanabileceğiniz bir ipiniz yok ise banttan ya da gramafon kağıdından bir ip yapabilirsiniz.

Teleskop Yapımı (Ortaöğretim Öğrencileri) - Adım Adım Resimli Açıklamalı Teleskop Yapımı (Ortaöğretim Öğrencileri) - Adım Adım Resimli Açıklamalı

Advertisement

7. Şimdiki adımda streç film, koli bandı ya da göz merceği kullanabilirsiniz. Görselde biz streç film yardımıyla yaptık. Eğer siz de streç film ile yapacaksanız streç filmi kare şeklinde kesip birkaç lastik veya bant ile sabitleyebilirsiniz. Tabi ki bunu yaparken birinden yardım alabilirsiniz.  Ama daha güzel ve estetik görünmesi amacıyla kenarları bir makas yardımıyla kesebilirsiniz. Ancak eğer bant veya streç fil ile yaparsanız herhangi bir yakınlaştırma özelliği olmacayacaktır. Eğer mercek ile yapıcak iseniz o zaman sıvı yapıştırıcı veya silikon kullanabilirsiniz.

Teleskop Yapımı (Ortaöğretim Öğrencileri) - Adım Adım Resimli Açıklamalı

8. Şimdi ise geldik en güzel kısma. Süsleme! Bence en eğlenceli kısım bu. Çünkü burda kendi yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Artık yapmış olduğunuz teleskobunuzu dilediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz. Mesela çıkartmalar, renkli kalemler, renkli ipler, karanlıkta parlayan stickerlar, ponponlar vb. Biz birkaç yıldız ile süsledik. Bizimki de fena değil:)


Leave A Reply