Thomas Harper Ince Kimdir?

0

Thomas Harper Ince kimdir ve ne yapmıştır? Thomas Harper Ince hayatı, biyografisi, filmleri ve sinema kariyeri hakkında bilgi.

Thomas Harper Ince

Thomas Harper Ince; (d. 16 Kasım 1882, Newport, Rhode Island – ö. 19 Kasım 1924, Hollywood, ABD), ABD’li öncü sinema yönetmenidir. Film yapım yöntemlerini düzenleyip sıkı bir sisteme oturtan ilk sinemacıdır.

Bir komedi sanatçısının oğluydu. Ünlü tiyatro yöneticisi Daniel Frohman’ın bürosunda çalıştı. Sahneye ilk kez 1894’te çıktı. 1910’da, D.W. Griffith’in de kadrosunda olduğu, dönemin önde gelen film şirketlerinden Biograph Company’de oyuncu ve tek makaralık filmlerde yönetmen olarak çalışmaya başladı. Beş yıl içinde, sinemanın ilk kovboy kahramanlarından William S. Hart’ ın rol aldığı western’ların yönetmeni olarak uluslararası üne kavuştu.

ince 1915’te, yeni kurulan Triangle adlı film şirketinde Mack Sennett ve D.W. Griffith gibi ünlü yönetmenlerle bir üçlü oluşturdu. (Şirketin “üçgen” anlamındaki adı da buradan geliyordu.) Inceville stüdyolarında başlattığı film yapım sisteminde film ekibi birimlere ayrılarak çalışıyordu. Her birimin başında bir yapım görevlisi bulunuyor ve bu görevli çekimi, son biçimini Ince’in onayladığı ayrıntılı bir çekim senaryosuna göre denetliyordu, ince filmlerinin kurgusuna da son biçimini kendi veriyordu. Bu sistemle aynı anda birkaç film çalışmasını birden yürütebiliyordu. 1915’ten sonra yalnızca Civilization (1916; Uygarlık) filmini tek başına yönetti ve daha çok yapımcı olarak çalıştı.

Ince’in filmlerinde öyküler büyük önem taşır. The Gangsters and The Girl (1914; Gangsterler ve Kız), The Italian (1915; İtalyan) ve The Clodhopper (1917) gibi filmleri, usta işi bir kurguyla oluşturduğu sağlam dramatik yapının kusursuz örnekleridir.

I. Dünya Savaşı’nın sonunda Triangle kapanınca Ince başka şirketlerde film çekmeyi sürdürdü. Bir gezi sırasında William Randolph Hearst’ün yatında kuşkulu biçimde ağır yaralandı ve daha sonra kendine gelemeden öldü. Resmi kayıtlara göre kalp yetmezliğine bağlanan ölümü üzerindeki esrar perdesi kalkmadı.


Leave A Reply