Tohum Toprağa Ne Kadar Atılmalı ve Derine Gömülmelidir?

0
Advertisement

Tohum ekerken dikkat edilecek konulardan olan ne kadar derine ve ne kadar miktarda tohum atılması gerektiği ile ilgili yazımız

Tohum Toprağa Ne Kadar Atılmalı ve Derine Gömülmelidir?

TOPRAĞA NE KADAR TOHUM ATMALI?

İstediğimiz gibi verimli ürün elde etmek için, toprağa ne kadar tohum ekmemiz gerektiğini de bilmeliyiz. Az tohum atarsak, toprağımızın veriminden tam anlamı ile yararlanamayız; toprağın üstü yer yer çıplak kalır; bitkiler seyrek seyrek biter. Gereğinden çok tohum atarsak bu sefer de tohumlar, yeteri kadar beslenemeyecekleri için, iyi yetişemezler, cılız kalırlar.

Toprağa ekeceğimiz tohum miktarını hesaplarken, şunlara dikkat etmeliyiz:

• Mısır, pancar, bakla, fasulye, bezelye gibi bitkiler, yetiştikleri toprağın üzerinde çok yer kaplarlar; kökleri de toprağın altında geniş bir alana yayılır. Bunun için, bu tür bitkilerin tohumunu seyrek ekmek gerekir.

Advertisement

• Besince zengin, gübrelenmiş, iyi işlenmiş toprağa seyrek tohum atılır; zayıf, gübresiz, işlenmemiş toprağa daha sık tohum atmalıdır.

• Ekim erken yapılıyorsa az, geç yapılıyorsa daha çok tohum atmalıdır.

• Tohumlar iri, dolgun, yüksek verimliyse seyrek, zayıfsa daha sıkça ekilmelidir.

• Tohumlar makineyle değil de elle serpiliyorsa, daha sıkça atılmalıdır.

TOHUMU NE KADAR DERİNE GÖMMELİ?

Tohumun yalnız miktarı değil, ekildiği derinlik de önemlidir. Çok derine ekilen tohumlar, çimlenmeleri için gerekli ısı ile havayı bulamayacakları için, üstlerindeki kalın toprak tabakasını delip yüze çıkamazlar. Yeteri kadar derine ekilmeyen tohumlar ise, yetişmeleri için gerekli nemden yoksun kalacaklarından çimlenip gelişemezler.

Advertisement

Tohumun atılacağı derinliği hesaplarken, şunlara dikkat etmeliyiz:

• Tohum taneleri ne kadar küçükse, toprakta o kadar az derine gömülmeli.

• Yağışı az olan yerlerde, toprağın üst tabakaları daha kuru olacağı için, tohumu derince ekmeli. Buna karşılık, yağışı bol bölgelerde, tohum yüze daha yakın ekilebilir.

• Kumlu topraklarda tohumu daha derine, killi topraklarda ise daha yüze yakın ekmelidir.


Leave A Reply