Tombala Nedir? Nasıl Oynanır? Tombala ve Çinko Nasıl Yapılır?

4

Tombala oyunu nasıl oynanır? Tombala ve çinko ne demek? Özellikle yılbaşı geceleri oynanan tombalanın kuralları, tombala oyunu ile ilgili bilgi.

Tombala

Tombala, eğlencenin, heyecanın ve belki de bir miktar şansın bir araya geldiği, keyifli bir masa oyunudur. Genellikle bezden yapılmış bir torba içerisine yerleştirilen sayılar, oyuncuların kartlarındaki numaralarla eşleştiğinde gülücükleri artırır.

Oyunun başlangıcında, torba içerisindeki sayılar birer birer çekilmeye başlar. Oyuncular, ellerindeki kartlardaki numaraları dikkatlice takip eder ve eğer çekilen bir sayı kartlarında varsa, o sayıyı işaretler. İşaretlenen sayılar, oyuncunun kartındaki deseni tamamlamasına ve “tombala” çığlığını yapmasına yol açar.

Tombala, renkli ve desenli kartlar aracılığıyla stratejik bir zeka oyunudur. Oyuncular, kartları üzerinde farklı desenleri tamamlayarak kazanma yolunda ilerlerler. Her yeni çekilen sayı, bir sonraki heyecanı ve umudu beraberinde getirir.

Unutulmaz anlar, arkadaşlar arasında geçen rekabet dolu ama bir o kadar da eğlenceli anılara dönüşebilir. Birinci çinko tamamlandığında, sevinç çığlıkları ve gülücükler etrafa yayılır. Ancak tombala bitene kadar herkes, umut ve heyecan dolu bir şekilde oyuna devam eder.

Tombala, sadece sayıların dansı değil, aynı zamanda dostlukların pekiştiği ve güzel anıların paylaşıldığı bir platformdur. Oyunun adı ne olursa olsun, tombala masasında herkes eğlence dolu bir yolculuğa çıkar ve kartlarındaki sayıların onlara neler getireceğini merakla bekler.

Tomabala kelimesi İtalyanca kökenli olup tombolo kelimesinden Türkçemize geçmiştir. Oyunun kökeni de zaten İtalya’dır. Burada ki şehirler de hayır kazançlarını daha da arttırabilmek adına bu oyun ortaya çıkmıştır. Avustralya ve Amerika Minnesota’da da et ya da deniz mahsulü dolu tabakların büyük ikramiye olarak verildiği tombala geceleri düzenlenmiştir.

Tombala hemen hemen her yerde satılan ve ya evde kolaylıkla yapılabilen bir oyun olma ayrıcalığından dolayı diğer pahalı şans oyunlara karşı tercih edilebilmektedir.

Tombala Nasıl Oynanır?

Genellikle bezden yapılmış olan bir torba içerisine 1’den 90’a kadar olan rakamların yazılı olduğu taşlar ya da küçük ve eşit büyüklükteki kağıt parçaları konulmakta. Ayrıca bu rakamların rastgele yazılı olduğu 24 veya 30 dikdörtgen biçimli kart oynayanlara 1 veya daha fazla sayıda dağıtılır. Bu kartlardaki sayılar genellikle üç satırdan oluşur. Oyunda bir kişi tombala torbasını alır ve sırayla sayı çekmeye başlar. Bu kişi de karta sahip olabilir ve numaraları kendi kartından takip eder. Torbadan çekilen her sayı yüksek sesle okunur ve eğer kartında bu numaraya sahip olan varsa numaranın üzeri küçük ve boş kâğıt parçasıyla kapatılır. Torbadan çıkan hiçbir sayı karttakiyle uyuşmayabilir, bu durumda oyuncu kazanamaz, ancak tombala bitinceye kadar oyuna devam eder. Bir kart üzerindeki bir satır tamamen kapatılırsa buna “birinci çinko” denir ve kişi isterse bunu yüksek sesle duyurur.

Tombala Kartı

Tombala Kartı Örneği

İkinci sıra dolduğunda “ikinci çinko”, kâğıdın tamamındaki numaralar kapatılırsa ise “tombala” diye bağırılır. Tombala diyen ilk kişinin kartı kontrol edilir ve varsa ödül verilir. Aynı anda tombala yapan kişiler ödülü paylaşır.

Oyunda temel noktalardan biri, tombala torbasının iyi sallanarak numaranın çekilmesidir; aksi halde sıralı sayılar üst üste gelebilir.

Ülkemizde Tombala Oyunu

Ülkemizde özellikle yılbaşı ve kış geceleri ile ramazan ayları ile bağdaştırılan tombala, aynı zamanda köy kahveleri ya da eğlence mekanlarında da oynanır. Ayrıca, tombalacılığı meslek edinmiş kişiler de genellikle kahvelere girerek bu oyunu bir nevi kumar şeklinde oynatırlar. Ancak kahvehane kültürünün yavaş yavaş yok olması sebebi ile bu tarz kişiler yok denilecek kadar azalmıştır. Ancak bu çeşit tombala torbalarında içerisine yapılmış ek bir hile gözü bulunabilmektedir.

Tombala, çocukken hemen hemen herkesin oynadığı ve eğlendiği, çoğunlukla yılbaşı gecelerinin değişmez oyunudur. Bununla beraber, ilerleyen yaşlarda, çocuklara eşlik etmek adına rutin olarak oynadığında yetişkinlere sıkıcı gelebilmektedir. Ancak, yaşlılarca, torunlar ile çocukları bir araya getirebilen ve maziyi hatırlatan güzel bir oyun olarak da akıllarda kalabilmektedir.


4 yorum

Leave A Reply