Trafik Kazalarının Nedenleri

0
Advertisement

Trafik kazaları neden gerçekleşir? Trafik kazalarının önlenmesi için alınması gereken önlemler, sebepleri ile ilgili bilgi.

Karayolları üzerinde meydana gelen, hareket halinde bir veya birçok aracın karıştığı ölüm, yaralanma ve zararla sonuçlanan olaylara “trafik kazası” denir.

1982 yılında, Karayolları Genel Müdürlüğü’nce yapılan istatistiklere göre:
a) Yurdumuzda meydana gelen trafik kazalarından çoğu sürücü kusurlarından kaynaklanmaktadır. 1982 yılında meydana gelen 45277 trafik kazasında 33078 tanesinin sürücü kusurlarından meydana geldiği tespit edilmiştir. Bu rakam trafik kazalarının % 64,9’unu teşkil etmektedir.
b) Yayaların kusurlarından dolayı meydana gelen trafik kaza sayısı, aynı yıl içinde 142310’dur. Bu rakam ise kazaların % 21,l’ini teşkil etmektedir.

Yaş durumuna göre trafik kazasına karışan yayaların istatistiği şöyledir:
5- 6 Yaş grubu % 13,3
7-11 Yaş grubu % 16,2
60-64 Yaş grubu % 2

Bu istatistiğe göre, en fazla trafik hatası yapan, en hareketli oldukları için 5-11 yaş arasındaki çocuklardır. Bu nedenle çocukların ve sürücülerin cadde, sokak ve okul günlerinde çok dikkatli olmaları gerekir.

c) Yolcuların hatalı davranışlarından meydana gelen trafik kazaları sayısı 271’dir. Bu, trafik kazalarının % 0,6’sıdır.
d) Araçların kusurlarından meydana gelen trafik kazaları sayısı ise 2724’dür. Bu rakam da trafik kazalarının % 5.3’ünü teşkil eder.
e) Yol kusurlarının sebep olduğu trafik kazalarının sayısı 503’tür. Bu rakam trafik kazalarının % l’ini teşkil eder. Demek oluyor ki trafik kazalarının sebeplerinin toplamı, kaza ve kazazede sayısından çoktur. Bu ürkütücü bir tablodur.

Advertisement

Leave A Reply