Ülkemizin Yetiştirdiği Büyük Aydınlardan Uğur Mumcu Sözleri

0
Advertisement

Uğur Mumcu sözleri. Ülkemizin yetiştirmiş olduğu büyük aydınlardan araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu’ya ait olan sözlerden seçmeler.

Uğur Mumcu

Uğur Mumcu

Uğur Mumcu, Kırşehir’de dört kardeşten üçüncüsü olarak dünyaya geldi. Ankara’da okula gitti ve 1961’de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. 1965 yılında mezun olduktan sonra ilk olarak avukatlık mesleğine başladı. 1969’da mezun olduğu okula geri dönmek için yasal kariyerine son verdi; 1972 yılına kadar öğretim görevlisi olarak çalıştı. Üniversite yıllarında önce Yön dergisinde, ardından çeşitli sol dergilerde yazmaya başladı. 1968-1970 yılları arasında Akşam, Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinde siyaset yazıları yazdı.

1971 askeri darbesinden kısa bir süre sonra tutuklandı, işkence gördü. Tutuklandığında İstanbul merkezli haftalık siyasi bir dergi olan Ortam’da yazıyordu. Daha sonra Mumcu, işkencecilerinin kendisine “Biz kontrgerillayız. Cumhurbaşkanı bile bize dokunamaz” dediğini yazdı. 1974 yılında Yeni Ortam gazetesinde köşe yazarlığı yapan Uğur Mumcu, 1975 yılından itibaren de ölümüne kadar sürdürdüğü Cumhuriyet gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

Uğur Mumcu Sözleri

Uğur Mumcu Sözleri

 • Cemaatlere, tarikatlara giren çocuklar 30 sene sonra general olacaklar cumhuriyete karşı ayaklanacaklar.
 • Ben Atatürkçüyüm…. Ben, cumhuriyetçiyim… Ben lâikim… Ben antiemperyalistim… Ben tam bağımsız Türkiye’den yanayım… Ben insan hakları savunucuyum… Ben, terörün karşısındayım… Ben, yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım. Dün sabaha değin, araştırarak yazdığım hiçbir konuyu yalanlayamadınız. Öyleyse vurun, parçalayın, her parçamdan benim gibiler beni aşacaklar doğacaktır.
 • Biz siyaset bakımından karşıtlarımıza özgürlük tanımazsak birer gizli faşistiz demektir.

Uğur Mumcu Sözleri

Advertisement
Gülümsemek…Bu bir insanlık belirtisidir.
 • Halkını insan gibi yaşatmayan devlet, ne milli devlettir, ne demokratik, ne de sosyal devlettir. Sadece bir sömürünün adı ve aracıdır.
 • Din, kutsal bir duygu. İnsanla Allah arasında kalması gereken bir alan. Ancak görülüyor ki, siyasal akımlar, dini Allah ile kul arasındaki kalması gereken yerden çıkarıp siyasetin aracı haline getiriyorlar.
 • Bu masum insanlar Yahudi de olur, Arap da, Hristiyan da. Ölenlerde ırk, din ayrımı yapılmaz. Ölen insandır.

Uğur Mumcu Sözleri

İnsanlara can güvenliği sağlayamamış bir düzene hukuk devleti denilemez. Devrimcilerin faili mechul cinayetlere kurban gittiği bir düzene demokrasi denilemez. Yolsuzlukların devlet yetkililerini sardığı bir düzene Anayasa düzeni denilemez. Bu, katiller demokrasisidir. Bu, hırsızlar düzenidir.

İmam-hatip liselerini bitirenler neden ilahiyat fakülteleri ve İslam enstitülerine gitmiyorlar da ille de kaymakam, vali, savcı, yargıç ve subay olmak istiyorlar? Bu uzun vadeli eğitim ve bürokratik yerleşim projesini kimler planlıyor?

Uğur Mumcu Sözleri

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunamaz.
 • Biz siyaset bakımından karşıtlarımıza özgürlük tanımazsak birer gizli faşistiz demektir.
 • Anayasaya bakarsanız , kanunlar önünde herkes EŞİTTİR. Uygulamaya göz atarsanız , insanlar ÇEŞİT ÇEŞİTTİR.
 • Kalkınıyor ve gelişiyor muyuz? Başbakanımıza sorsanız , öylesine kalkınıyoruz ve gelişiyoruz ki , bizi yabancılar kıskanıyor! (7 Kasım 1985’de Cumhuriyet gazetesindeki yazısından)

Uğur Mumcu Sözleri

Milliyetçilik, ‘vatan, millet, Sakarya, kan, ırk, bayrak’ edebiyatı mıdır, yoksa ulusun çıkarlarını, onurunu herkese karşı savunmak; yani tam bağımsızlık mıdır? Ülkenin onuru ayaklar altında çiğnenirken, ‘vatan, millet, bayrak’ edebiyatını yani milliyetçiliği sadece kitleleri uyutmak, kandırmak için kullanıp aslında bütün bu değerleri salt kendi siyasal ya da bireysel-sınıfsal çıkarları için kullanmak milliyetçilikse, bunun karşıtı nedir?

Advertisement
 • Bir kişiye yapılan haksızlık tüm topluma karşı işlenmiş bir suçtur. Susanlar da bu insanlık suçlarına katılmış olur.
 • Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım unutma bizi… Bir gün sesimiz hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım unutma bizi…
 • Anneler ve babalar, çocuklarını sokak ortalarında eşkiya çetelerince öldürülsünler diye yetiştirmediler. Bir gün bunların hesabı sorulacaktır. Devlet koltuklarına dayanarak kabadayılık yapanları, sanık sandalyesinde göreceğiz bir gün.
 • Milliyetçilik, sömürücülerin değil; Mustafa Kemal devrimcilerinin bayrağıdır.
 • Türkiye’de yayımlanan gazete ve dergilerin kaçı halkın öz sorunlarını yazmaktadır?
 • Bir ulus, ne kadar okuma-yazma, öğrenme, araştırma eğilimde ise, o kadar sağlam, o kadar hoşgörülü ve demokrat yapıda olur.


Leave A Reply