Uzay Hakkında Hollywood’un Çektiği En Gerçekçi 5 Film, Uzay Severlere

2
Advertisement

Hollywood’un uzay ve uzay yolculukları ile ilgili filmlerinin içinden en gerçeğe yakın ve doğru filmlerinin listesi.

Hollywood dünyasında, uzay hakkında pek de gerçekçi olmayan pek çok film izlediğimizi söylemek doğru olur. Uzayda meydana gelen patlamalar, savaşan uzay gemileri, uzay araçlarından uzayın yerçekimi boşluğundan diğer uzay araçlarına düşen bombalar – geçmişte ve günümüzde birçok Hollywood filminde yer alıyor.

Bununla birlikte, bilimsel doğruluk için çabalayan epeyce film var. Mekanı bizim anlayışımıza uygun bir şekilde tasvir eden filmler.

İşte uzay hakkında en iyi 5 gerçekçi film!

1. Apollo 13 (1995)

Apollo 13

Apollo 13, Ron Howard tarafından yönetilen, 1970 Apollo 13 ay görevini dramatize eden bir belgesel filmdir.

Advertisement

Filmde, Tom Hanks, Kevin Bacon ve Bill Paxton, Ay’a üçüncü iniş görevi için giderken felaketler yaşayan üç astronot rolünde. Tüm oyuncu kadrosuyla, film çok beğenildi ve 9 dalda Oscar’a aday gösterildi – En İyi Film Düzenleme ve En İyi Ses dalında ödül kazandı. Apollo 13, hem ticari hem de kritik bir başarı olsa da gerçek hayattaki olayları oldukça doğru bir şekilde tasvir etmeyi başardı.

Astronotların Dünyaya bir sorun yaşadıklarını bildirdikleri sahnede, bu sahnedeki diyalog gerçeğiyle neredeyse kelimesi kelimesine aynı. Bu sahnede biraz değiştirilen tek şey, filmin en ikonik, göze çarpan anı oluyor.

Filmde Tom Hanks “Houston, bir sorunumuz var” dediğinde, Swigert aslında “Hey, burada bir sorunumuz var” demişti.

2. Gravity – Yer çekimi (2013)

gravity

Gravity büyük bir ticari başarıydı ve 7 Oscar ve 6 BAFTA toplamayı başardı. Filmde Sandra Bullock ve George Clooney, uzay mekiği yok edildikten sonra kurtulmaya çalışan iki astronotu canlandırıyor.

Gravity’nin Yazarı, Yapımcısı ve Yönetmeni Alfonso Cuarón, Gravity’nin bir belgesel olarak alınmaması gerektiğini ve bazen olay örgüsünün bilimsel doğruluğunun sanatsal lisansa yer vermek için değiştirildiğini belirtti. Bununla birlikte, film gerçekçiliği ve uzayda olmanın genel fiziksel ilkelerine uyma şekli nedeniyle genel olarak övüldü.

Advertisement

Bir NASA astronotu olan Michael J. Massimino, filmde kullanılan özel bir tel kesicinin kendi uzay yürüyüşlerinden birinde kullandığı ile aynı olduğunu bile belirtti. Filmin uzaydaki görsel efektlerini “olağanüstü” olarak tanımlayan ve “sıfır yerçekimi gerçekliğinin tasvirinden çok abartılı bir şekilde etkilendiği” söyleyen astronot Buzz Aldrin’den büyük övgü kazandı.

3. The Martian – Marslı (2015)

Marslı

Kitabıyla aynı ismi taşıyan bu 2015 bilim kurgu uyarlaması Ridley Scott tarafından yönetildi. Matt Damon, Mars gezegeninde kuşatılmış, kurtarılmayı beklerken hayatta kalmaya çalışan yalnız bir astronot olarak yıldız bir kadroyla birlikte rol alıyor.

2035 yılında geçen Damon’un karakteri Mark Watney enkazla sarsılır. Mürettebatı görevlerini yarıda keserken Mark’ın felaket bir kum fırtınasının ortasında öldüğü varsayılır. Watney, uyandığında kendisini gezegenin sert yüzeyinde hayatta kalma savaşında yapayalnız bulur.

Romanın yazarı Andy Weir bilimini olabildiğince doğru bir şekilde sunmaya çalışmış. Nihai ürünün olabildiğince doğru olmasını sağlamak için bilim camiasıyla çok sayıda okuyucu geri bildirimi kullanmıştı. NASA’nın NASA Bilim Misyonu Müdürlüğü’ndeki Gezegen Bilimi Bölümü Direktörü, film uyarlaması için teknik danışman olarak çalıştı.  Gerçekçi olmayan veya biraz değiştirilmiş unsurlar olmasına rağmen filmin “makul derecede gerçekçi” olduğunu söyledi.

Biraz gerçekçi olmayan bazı şeyler, filmde tasvir edilen NASA binalarının gerçek hayattaki, işlevsel emsallerinden daha şık olmasıydı – genel olarak astronomik bilimin çoğu oldukça doğruydu.

Marslı, güçlü bir gerçekçilik seviyesi tasvir ediyor – Watney’in su üretme şekli şu anda NASA tarafından planlanan bir Marslı Rover görevinin bir parçası olarak kullanılan doğru bir süreç. Filmin en ikonik sahnelerinden biri, Watney’nin Mars’ta patates yetiştirmesi. Bu sahnede astronotların dışkısını Mars toprağı için bir gübre olarak kullanıyor.

Bu an hem eğlenceli hem de doğru, birçok NASA bilim adamı, Mars’ın toprağının toksisitesine rağmen, içinde bitki yetiştirmenin mümkün olabileceğine inanıyor.

4. Moon (2009)

moon

Moon, üç yıllık çalışma sözleşmesi ile bir ay Helium-3 madeni için, tek başına aya yerleşmiş bir adam olan Sam Bell’in etrafında dönen, kasvetli güzel bir kurgu parçasıdır. Zaman geçtikçe, sadece robot arkadaşı GERTY ile arkadaşlık eden Sam, yavaş yavaş kendisinin bir klon olduğunu ve ailesini görmek için asla eve dönmeyeceğini anlayarak bir kimlik krizi yaşamaya başlar.

Çok fazla hasılat yapmamasına rağmen (10.000.000 $), mütevazı bir şekilde bütçelendi. Makul bir kâr elde etti, ayrıca yüksek eleştiriler aldı – özellikle bilim camiasından.

Advertisement

2013 yılında, her biri film meraklısı olan 2.800 bilişsel bilim araştırmacısından oluşan bir grup, 10.000’den fazla farklı filmi analiz etti. Amaçları, bilişsel bilimle alaka düzeyini ve kaliteyi doğru bir şekilde tasvir eden en iyi filmleri bulmaktı. Moon, Kalite listesinde 5., Doğruluk listesinde 9. ve Alaka listesinde 3. sırada yer aldı. Film, daha sonra bir Soru-Cevap ile birlikte Yönetmen Duncan Jones ile bir film gösterimi yapan NASA tarafından da çok iyi karşılandı.

Sam filmde, gezegenin yüzeyinde çok sağlam, beton benzeri kubbeli bir yapıda yaşıyor. Bu, muhtemelen Ay’ın yüzeyinde inşa edilebilecek bir şey. Filmde ortaya çıkan inanılmaz, kendi yarattığı doğruluğun bir başka noktası da madencilik tesisinin pozisyonudur. Tesis Helium-3’ün daha az bulunduğu Ay’ın karanlık tarafında yer alıyor. Ancak Helium-3 çıkarmayı Ay’ın aydınlık yüzünde yapsaydı, bu durum Ay’ın ışığı yansıtıcılığını etkileyebilirdi.

5. Interstellar – Yıldızlar Arası (2014)

Interstellar

Interstellar, yılın en yüksek hasılatını yapan onuncu filmiydi ve hem izleyiciler hem de eleştirmenler tarafından dünya çapında büyük bir başarı yakaladı. Jonathan ve Christopher Nolan tarafından yazılan ve Matthew McConaughey’nin oynadığı bu film, Satürn yakınlarındaki bir solucan deliğinden geçen bir grup astronotun, insanlığın kıyamet sonrasında kolonileşmesi için uygun yeni bir gezegen arayışının hikayesini anlatıyor.

Öyleyse solucan delikleri ve kara deliklerle ilgili bir bilim kurgu filmi için Interstellar ne kadar doğrudur? Cevap basit: delice doğru. Filmin prodüksiyonu boyunca, bilimsel doğruluğu korumaya yönelik ayrıntı düzeyi en üst seviyedeydi. Senaryoyu yazarken, Nolan, film için bilimsel danışman ve yönetici yapımcı olarak hareket etmesi için Kip Thorne adında bir teorik fizikçi tuttu.

Thorne, “ışık ışınlarının bir solucan deliğinden veya bir kara delikten geçerken izlenmesini sağlayacak denklemler üzerinde çalıştığını” belirtti. Bu nedenle filmdeki kara delikler ve solucan delikleriyle ilgili tüm bilim, Einstein’ın genel görelilik denklemlerine dayanıyor. Thorne ayrıca senaryoyu yazarken iki temel kural koydu: hiçbir şey yerleşik fiziksel yasaları ihlal etmeyecek ve filmdeki tüm çılgın spekülasyonlar senaristlerin zihninden değil bilimden kaynaklanacaktı.

Bilimadamları Gerçekçi Buluyor

Ünlü astrofizikçi Neil deGrasse Tyson, McConaughey’nin karakteri Cooper’ın geçmiş kişiliğiyle etkileşime girebildiği filmin sonunun arkasındaki bilimin teorik olarak mümkün olduğunu söyledi. Bir başka teorik fizikçi olan Michio Kaku, Yıldızlararası’nın “bilim kurgu filmleri için yıllarca altın standardı belirleyebileceğini” söyledi. Eski bir NASA yazılım mühendisi ise “Thorne ve Nolan’ın kara delikler ve solucan delikleri ve yerçekimi kullanımı mükemmel. ” dedi.

Yıldızlararası içindeki yüksek doğruluğun bir diğer unsuru, kara deliklerin ve solucan deliklerinin görsel olarak tasvir edilme şeklidir. Thorne, Double Negative VFX Stüdyolarında, kara deliklerin hareketi üzerine derin kaynaklı teorik denklemlerin sayfaları ve sayfaları sağlanan 30’dan fazla kişiden oluşan bir ekiple işbirliği yaptı.

Bu VFX mühendisleri daha sonra, bu fenomenin neden olduğu yerçekimi merceğinin doğru görsel simülasyonlarını oluşturmak için bu denklemlere dayalı tamamen yeni CGI işleme yazılımı yazdılar. Kara deliği içeren tek tek karelerin bazıları o kadar ayrıntılıydı ki, oluşturulması 100 saat kadar sürdü. Kare başına toplam 800 terabayttan fazla veri!

Bu özel yazılım tarafından üretilen görsel efektler, Thorne’a kara delikleri çevreleyen kütleçekimsel mercekleme ve birikim disklerine yeni bir bakış açısı kazandırdı. Bu, üç yeni bilimsel makalenin yayınlanmasına neden oldu.

Filmin işlenmiş görselleri, bilimin kara delikleri ve solucan deliklerini çevreleyen fenomeni daha iyi anlamasına yardımcı oldu.

Advertisement


2 yorum

  1. CENGİZ ERGENE on

    En iyisi 5 numara tek gecerim …
    hic izlemediysem degişik zamanlarda 15…20 kez izlemişimdir ve hiçbir seferinde ilgim dagılmamıstır…

  2. Verbal Kint on

    Interstellar’ı defalarca izledim, izlenebilirlik muhteşem, her seferinde hiç sıkılmadan bitirdim, gerçekliği zorlayan en önemli anlatım sanırım kara deliğe düşen astronot Cooper’ın sağ çıkması idi… En etkileyici sahnelerden biri sanırım infilak eden uzay istasyonuna kenetlenmek için kendi modülünü aynı hızda döndürmeye çalışması ve başarmasıydı. Diğeri ise kendi kızını kendisinden daha yaşlı halde tekrar görmesiydi. Müziklerine hayran kaldım, muhteşemdi. Tam bir başyapıt benim için. Nolan ise bir başka müthiş projeye imza atmış demiştim, Başlangıç (Inception) filminden sonra.

Leave A Reply