Uzaya Gönderilen Hayvanlar ve İlginç Hikayeleri (Astronot Hayvanlar)

0
Advertisement

Uzaya gönderilen ilk hayvanlar nelerdi ve başlarına ne geldi?  Burada uzaya giden ilk hayvan astronotlarının ilginç hikayelerini keşfediyoruz.

uzayda hayvanlar

NASA uzaya hangi hayvanları gönderdi?

NASA, tarih boyunca uzaya birçok farklı hayvan türü gönderdi. En dikkate değer olanlardan bazıları şunlardır, ancak bunlarla sınırlı değildir:

  • Maymunlar
  • Fareler
  • Örümcekler
  • Meyve sinekleri
  • Kurbağalar
  • Tardigrad

Uzaya gönderilen hayvanlara ne oldu?

Uzaya gönderilen hayvanların hepsi sağ salim Dünya’ya geri dönemedi. Yüksek yörüngeye ulaşan, hatta uzaya ve ötesine ulaşan ilk hayvanların bazıları gerçekten de çok tatsız sonlarla karşılaştı. Ancak, uzaya gönderilen hayvanların büyük çoğunluğu, görünürde kalıcı bir hasar olmaksızın Dünya’ya geri döndü.

Uzaydaki ilk hayvan hayatta kaldı mı?

Uzaya gönderilen ilk test hayvanlarının çoğu asla geri dönmedi. Yörüngeye ulaşmak için yapılan önceki girişimlerin çoğu, hayvan yolcuları için trajediyle sonuçlandı. Fakat yörüngeye ulaşan ilk hayvan olan köpek Laika, yörüngede iken çok kötü bir sonla karşılaşmış gibi görünüyor. Köpeğin kaderi, olaydan sonra yıllarca yakından korunan bir sır olarak tutuldu.

Bu hayvanların fedakarlıkları, bilim adamlarının ve mühendislerin önceki hatalarından ders almalarına ve uzaya girmek için kullanılan teknolojiyi geliştirmelerine fırsat verdi. Bu, sonunda uzaya ve ötesine ilk birkaç başarılı insanlı göreve yol açacaktı.

Advertisement

Hangi hayvanlar uzaya gitti?

Lafı daha fazla uzatmadan, burada uzaya giden ilk hayvanlardan bazılarına yer verdik. Bu liste kapsamlı olmaktan uzaktır ve belirli bir sıraya sahip değildir.

1. Yüksek irtifaya ulaşan ilk hayvanlar meyve sinekleriydi

meyve sineği

Kaynak: pixnio.com

Uzay yarışının en başında, yüksek rakımlara fırlatılan ilk test hayvanları bir grup meyve sineğiydi. Amerikalı uzay bilimcileri, insan astronotların hayatını riske atmadan önce kozmik radyasyonun canlılar üzerindeki etkilerini keşfetmek istediler.

Meyve sinekleri, insanlarla aynı DNA’yı paylaştıkları için seçildi. Katılan herkes için şükür ki, Dünya’ya döndüklerinde, radyasyona maruz kaldıklarına dair çok az kanıtla canlı halde bulundular.

2. Albert II, rokete binen ilk primattı

uzay maymun

1949’da, bir al yanaklı makak olan Albert II adında bir maymun, uzaya giderek tarih yazdı. Patlamadan sonra Terra Firma’ya dönmeden önce 134 km yüksekliğe ulaştı. Ne yazık ki, II. Albert, iniş paraşütü açılamadığında çarpışma anında öldü. Selefi Albert I de V-2 roketi ile en yüksek irtifaya ulaşamadan başarısız oldu ve maymun anında öldü.

3. Fareler de gönderildi

fare

Kaynak: pixabay.com

1950’lerin başlarında, fareler erken lansmanlar sırasında oldukça sık denek olarak kullanıldı. Özellikle 1950 yılında 137 km yüksekliğe ulaşıldı. Kendisinden önceki birçok test hayvanı gibi, fare, paraşütü açılamadığında roket parçalanınca öldü.

Advertisement

4. Laika yörüngeye ulaşan ilk hayvandı

laika

1957’de meşhur olan köpek Laika, tarihte Dünya çevresinde yörüngeye ulaşan ilk hayvan oldu. Ancak, artık hepimizin fazlasıyla farkında olduğumuz gibi, Laika bu deneyimden sağ çıkamadı, stres ve ısıya maruz kalmaktan öldü.

5. Yörüngeye ulaşan ve canlı olarak dönen ilk hayvanlar birkaç maymun oldu

uzay maymun

1959’da, Able adında bir rhesus maymunu ve Baker adında bir sincap maymunu tarihe geçti. Çift, başarılı bir şekilde yörüngeye girdi ve diğer birçok test hayvanının aksine, Dünya’ya canlı ve sağlıklı bir şekilde geri dönebildi.

Dünya’nın yer çekiminin birkaç katı kuvvetine dayanabildiler ve toplam 9 dakika boyunca ağırlıksız kaldılar.

6. Uzaya bir de tavşan gönderildi

uzay tavşan

1959’da, Sovyet uzay programı diğer iki köpekle birlikte uzaya bir tavşan fırlattı. Bu, tavşanı Dünya’yı terk eden türünün ilk örneği yaptı.

Marfusha adı verilen üçlü, sağ salim Dünya’ya döndü.

7. Şempanze Ham uzaya ulaşan ilk insansı oldu

şempaze ham

1961’de şempanze Ham, Merkür kapsülünde yörünge altı yörüngesine ulaştı. Bu, Alan Shepard’ın aynı yılki tarihi uçuşundan üç ay önceydi.

Ham, neyse ki, herhangi bir görünürde uzun süreli hasar olmadan bu deneyimden kurtuldu.

Advertisement

8. Fransızlar tarafından uzaya bir kedi gönderildi

uzay kedi

1963’te, Fransızlar Félicette adlı bir kediyi uzaya gönderdiler. Derisinin altına elektrotlar yerleştirildi, böylece durumunu Dünya’da izlenebilecekti.

Kedi 160 km yüksekliğe ulaştı ve sağ salim Dünya’ya döndü.

9. Bu iki kaplumbağa Ay’ın yörüngesinde dönen ilk kaplumbağa

dev kaplumbağa

Kaynak: pixabay.com

1968’de Sovyetler, Ay çevresinde bir yörüngeye bir çift bozkır kaplumbağası göndermeyi başardılar. Sovyet Zond 5 uzay aracına gönderilen kaplumbağalara meyve sinekleri, yemek kurtları ve bazı bitkiler ve tohumlar eşlik etti.

Geminin tüm yolcuları güvenli bir şekilde Dünya’ya döndü.

10. Belka ve Strelka yörüngeden sağ salim dönen ilk hayvanlardı

1960 yılında, iki köpek, Belka ve Strelka (artı bazı fare ve sinekler) yörüngeye ulaşan ve güvenli bir şekilde Dünya’ya dönen ilk hayvanlar oldu.

11. Bu iki köpek Dünya’nın 22 günlük yörüngesini tamamladı

uzay köpekler

1966’da Veterok ve Ugolyok adlı bir çift köpek, Dünya’nın 22 günlük yörüngesini tamamlayarak tarih yazdı. Çift güvenli bir şekilde Dünya’ya geri getirildi ve dayanıklılık rekorları henüz kırılmadı.

12. Örümcekler de uzaya gitti

Örümcek Ağı

Kaynak : Pixabay.com

İnsan Ay’a başarılı bir şekilde indikten sonra, hayvanlar artık manşetlere girmiyordu. Ancak bu, uzaya düzenli ziyaretçi olmadıkları anlamına gelmiyordu.

Örneğin, 1970 yılında bir çift bahçe örümceği, Arabella ve Anita, uzayda ağ ören ilk örümcekler oldu. NASA uzay istasyonu Skylab’da 59 gün geçirdiler.

13. Kurbağalar bile uzaya fırlatıldı

kurbağa

Kaynak: pixabay.com

1970 yılında, Orbiting Frog Otolith uzay aracında yörüngeye bir çift kurbağa fırlatıldı. Deney, uzay yolculuğunun hareket hastalığı üzerindeki etkilerini test etmek için yapıldı.

Advertisement

14. Balıklar da uzaya gönderildi

uzay balık

Kaynak: commons.wikimedia.org

1973’te, küçük yerçekiminin üç boyutlu hareket eden hayvanlar üzerindeki etkilerini test etmek için bir mummichog minnow ve elli yumurta uzaya gönderildi. Başlangıçta, minnow düz çizgiler yerine döngülerde yüzmeye devam etti, ancak yavaş yavaş yeni evlerine alıştı.

Bu, minnow’u uzaydaki ilk balık yaptı.

15. Tardigrade de uzay tarihine geçti

Tardigrade

Kaynak: commons.wikimdia.org

Ve son olarak, 2007 yılında, tardigradlar uzayda hayatta kalan ilk bilinen hayvanlar haline gelerek tarih yazdı. Oksijen eksikliği, tonlarca radyasyon, donma sıcaklıkları ve susuz olması nedeniyle bu deneyimden inanılmaz bir şekilde kurtuldu.

Uçuştan önce kurutuldular ve uzayın soğuk boşluğunda 10 gün geçirdiler. Dünya’ya döndüklerinde ve rehidrate edildiklerinde,% 68’i hiçbir şey olmamış gibi davranıyordu.


Leave A Reply