Vicente Huidobro Kimdir?

0
Advertisement

Vicente Huidobro kimdir ve ne yapmıştır? Vicente Huidobro hayatı, biyografisi, eserleri, şiirleri hakkında bilgi.

Vicente Huidobro

Vicente Huidobro; (d. 10 Ocak 1893, Santiago – ö. 2 Ocak 1948, Santiago, Şili), yenilikçi creacionismo akımının öncüsü Şilili şairdir. I. Dünya Savaşı sonrasında, ülkesi Şili’de olduğu kadar Paris ve Madrid’de de önde gelen edebiyatçılar arasında yer almış; çağının Avrupa, özellikle de Fransız şiirindeki biçim ve imgeleri ülkesinde tanıtmak için çaba göstermiştir.

Şili’de birkaç şiir kitabı yayımladı ve Non serviam (1914; Hizmet Etmeyeceğim) gibi, şiirin tüm geçmişini yadsıdığı edebiyat bildirileriyle bazı çevrelerde saygınlık, bazılarındaysa kötü ün kazandı. 1916’da gittiği Paris’te etkili bir edebiyat dergisi olan Nord-Sud’de Guillaume Apollinaire ve Pierre Reverdy gibi öncü Fransız şairlerle birlikte çalıştı. Bu dönemde Reverdy’yle birlikte öncülük ettikleri creacionismo akımının en tanınmış temsilcisi oldu. Poemas árticos (1918; Arktik Şiirler) ve Fransızca yazdığı Saisons choisies’de (1921; Seçilmiş Mevsimler) birbirini tutmayan çarpıcı imgeler, rastgele ve görünüşte mantıksız biçimde art arda dizilmiş sözcüklerle harfler kullanarak creacionismo kuramını örnekledi.

1918’de gittiği Madrid’in öncü edebiyat çevrelerinde coşkuyla karşılandı ve 1921’de, creacionismo akımının İspanyol edebiyatındaki karşılığı olan ultraismo akımına öncülük etti. Bu arada Şili’yle de bağlarını koparmadı; burada I. Dünya Savaşı sonrasında yaygınlaşan, Fransız örneklerine dayalı deneyci edebiyat ortamının oluşmasına katkıda bulundu. Bu katkısında, Şili’deki dergilerde sık sık makale ve şiirlerinin yayımlanması kadar, ülkesinin devlet başkanlığına yarı ciddi biçimde aday olması gibi kamuoyunun ilgisini çeken çıkışları da rol oynadı.

Sátiro o el poder de las palabras (1939; Satyr ya da Sözcüklerin Gücü) gibi romanlarında creacionismo söylemini sürdüren Huidobro, akımın ortadan kalkmasından yıllar sonra bile bu üslupla pek çok şiir yazdı. Etkisi bir süre için azaldıysa da, yapıtları sonradan Latin Amerika şairlerini önemli ölçüde etkiledi.

Advertisement

Leave A Reply