Victoria und Ihr Husar Opera Konusu (Paul Abraham), Özeti Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Victoria und Ihr Husar Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Victoria und Ihr Husar Operasının konusu, özeti, hakkında bilgi.

VİCTORİA und ihr HUSAR (Victoria ve Husarı)

Bir prolog ve üç perdeden kurulu operettir.

Metin: Emmerich Foldes (Almanca çeviri: Alfred Grünewald ve Fritz Löhner – Beda).
Bestecisi: Paul Abraham
İlk oynanış: 1930 Viyana.

Başlıca kişiler:

John Cunlight, Kontes Victoria, Kont Feri Hegedüş, O Lia San, Riquette, Aladar Koltay, Yanşi, Pörkelti İştvan.

Konunun geçtiği çağ ve yer: 1918 yılında Sibirya, Japonya ve Macaristan.

Advertisement

Konusu:

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu çağında, Macar ordusunun «husar» denen seçkin süvari birlikleri subaylarından Aladar Koltay Ruslar tarafından tutsak edilip emireri Yanşi ile Sibirya’da bir kampa gönderilmiştir. Subayla er kampta eski günleri anarlarken Yanşi keman çalıp şarkı söylemeye koyulur. Nöbetçi Rus eri kemanı kendisine verirlerse kaçmalarına göz yumacağını söyler; subay ve er çalgıyı verip kamptan uzaklaşırlar. Tokyo’daki Amerikan elçisi John Cunlight ve Macar soyundan eşi Kontes Victoria elçinin Petersburg’a atanması nedeniyle bir veda partisi düzenlemişlerdir.

Güzel Kontes bütün bu mutlu olaylara ve görkemli baloya karşılık üzüntülüdür; bir gün önce öldü sandığı eski nişanlısı Koltay’ı sokakta görmüştür. Koltay Sibirya’dan kaçıp Japonya’ya gelmiş, bazı Macarların bulunduğu söylenen Amerika Sefaretine başvurmaya karar vermiştir. Balo sürüp giderken salona girip elçiye kendisini Çaki adıyla tanıtır, eski nişanlısını unutup Amerikalıyla evlenen Victoria’yı görmezlikten gelir. Elçi yardıma söz verir, hatta beraberinde Petersburg’a götüreceğini söyler. Aradan bir süre geçmiş, Koltay Victoria ile konuşmaktan hep kaçınmıştır. Kadın oda hizmetçisi Riquette ile ona haber gönderir, Petersburg elçiliğindeki salonuna çağırtıp olanları anlatır, Koltay savaşa gittikten sonra onu beklemiş, öldüğü haberini alınca çok üzülmüş, fakat sonuçta Cunlight’la evlenmeye karar vermiştir.

Subay ona beraberce kaçmalarını önerir, oysa kadın kocasına sadık kalmaya kararlıdır. Koltay’ın kamptan kaçan bir subay olduğu anlaşılmıştır. Elçi onu Rus polislerinin elinden kurtarmaya çalışırsa da Koltay teslim olmayı yeğ tutar. Aradan bir yıl geçmiş, Kontes Victoria doğup büyüdüğü Macar köyü Doroşma’ya gelmiştir. Tokya’da O Lia San adlı bir Japon kızıyla evlenen kardeşi Kont Feri Hegedüş, Kontesin hizmetçisi Riquette’le evlenen emireri Yanşi de beraberindedir. Ayrıca Cunlight’ın sürekli isteği üzerine Ruslar Koltay’ı serbest bırakmışlardır, onun da her an gelmesi beklenmektedir. Köyde şarap bayramı başlar, Cunlight ve biraz sonra Koltay görünürler. Eğlence sürüp giderken elçi bir ara karısına bakar ve onun Koltay’ı, delikanlının da Victoria’yı sevdiğini anlar. İyi kalpli diplomat herkese neşe, Victoria ve Koltay’a mutluluk dileyerek köyden ayrılır.

«Victoria ve Husarı» yüzyılımızın ilk yarısında yazılmış başarılı bir operet örneğidir. Abraham güçlü ve zengin esiniyle Kalman ve Lehar etkisi yansıtan bir partisyon vermiş, bu arada çağının dans ritmlerinden yararlanmayı unutmamıştır.

Tanınmış bölümler:

«Ja, so ein Maedel», «Meine Mama was aus Yokohama», «Nur ein Maedel gibt es auf der Welt», «Pardon, Madame, ich bin verliebt».

Advertisement


Leave A Reply