Vinç Ne İşe Yarar?

0
Advertisement

Vinç nedir, ne işe yarar? Vinçlerin özellikleri, bölümleri, çeşitleri hakkında kısaca bilgi.

Vinç; Vinçler, ağır nesneleri kaldırmak veya hareket ettirmek için kullanılır. Vinçler; rıhtımlarda, limanlarda, inşaat alanlarında ve gemilerde bulunur. Oto çekicileri, seyyar vinçler taşır. Kaydırma vinçleri fabrikalarda yükleri taşımakta kullanılır. Hurdalıklarda, elektromanyetik özel vinçler eski otomobil gibi yükleri taşır.

vinc-cesitleri

Vinçler genellikle, bağlam adı verilen oyuklu tekerleklerin etrafında dönen tel, halat ve kabloların yardımıyla çalışır. Basit bir makara (bir tekerleğin etrafındaki halat) aşağı doğru çekerek ağır bir yükü kolay bir şekilde kaldırabilmenizi sağlar. Daha fazla tekerlek, kaldırmayı daha da kolaylaştırır.

Vinç kolu, kablo sistemini destekleyen uzun bir düzenektir. Çengel, makaranın etrafında dönen kablolara yavaş yavaş dolanır. Yükü dengelemek için, kolun diğer ucuna bir demir veya beton bloğu bağlanır. Vinç kolu ve kulesi genellikle açık, üçgen şeklinde metal çerçevelerden oluşur.

“Minik Kuş Bir” takma adlı Gottwald MK 1000 vinci, 742 tonluk bir reaktörü Yeni Zelanda’da bir rafineriye yerleştirerek en ağır yükü kaldırmıştır.

Advertisement

Leave A Reply