Walker Percy Kimdir?

0
Advertisement

Walker Percy kimdir? 20 . yüzyıl da yaşamış Amerikalı roman yazarı Walker Percy hayatı ve eserleri ile ilgili genel bilgiler.

Walker Percy Kimdir?

Walker Percy (d. 28 Mayıs 1916, Birmingham, Alabama – ö. 10 Mayıs 1990, Covington, Louisiana), yapıtlarında sanayi ve teknolojinin etkisiyle dönüşüme uğrayan Yeni Güney’deki yaşamı anlatan Amerikalı romancı.
Walker Percy
Küçük yaşta öksüz kaldı. Babasının kuzeninin yanında kalmak üzere kardeşleriyle birlikte Mississippi eyaletinin Greenville kentine gitti. Bekâr bir avukat ve yazar olan bu akrabasının etkisiyle düşünsel konulara ilgi duydu. Kuzey Carolina Üniversitesi’ni 1937’de bitirdikten sonra Columbia Üniversitesi’nde tıp öğrenimi görerek 1941’de mezun oldu. Ne w York kentindeki Bellevue Hastanesi’nde patolog olarak çalışırken vereme yakalandı. Kent dışındaki bir sanatoryumda geçen iki yıllık nekahet döneminde bol bol kitap okuma olanağım buldu. Avrupalı varoluşçuların yapıtlarından etkilenerek yazarlığa başlamaya karar verdi. Bu arada Katolikliği benimsedi.

1950’lerde felsefe, edebiyat ve psikiyatri dergilerine makaleler yazdı. Daha sonra ilk romanı Moviegoer (1961; Sinemasever) ile 1962’de Ulusal Kitap Ödülü’nü kazandı. Modern toplumdaki köksüzlükten kaynaklanan umutsuzluğu belirtmek için kullandığı “kırıklık” kavramını ilk kez bu romanda işledi. Öteki romanları arasında The Last Gentleman (1966; Son Beyefendi), Love in the Ruins: The Adventures of a Bad Catholic at a Time near the End of the World (1971; Yıkıntılar Arasında Aşk: Dünyanın Sonunun Eşiğinde Kötü Bir Katoliğin Serüvenleri), Lancelot (1977), The Second Corning (1980; İkinci Geliş) ve The Thanatos Syndrome (1987; Thanatos Sendromu) sayılabilir. Ayrıca anlambilimi (semantik) ince bir felsefi yaklaşımla ele alan The Message in the Bottle (1975; Şişedeki Mesaj) adlı bir yapıtı vardır.


Leave A Reply