Weddell Foku Nasıl bir Hayvandır? Genel Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Weddell foku nasıl bir hayvandır? Yaşadığı alanlar, doğum, üreme, beslenme ve diğer karakteristik özellikleri nelerdir?

  • Ortalama ağırlık: 400 – 450 kg / 880 – 990 lbs.
  • Ortalama uzunluk: 2,9 m – 9,5 ft erkek / kadın 3,3 m – 11 ft’ye kadar

Üreme mevsimi: Eylül’den Kasım’a kadar doğan yavrular, erkekler solunum deliklerinin etrafındaki bölgeleri koruduğu için dişiler çok hızlı bir şekilde tekrar hamile kalır, 2 aylık bir implantasyon gecikmesi olur ve ardından dişi 11 ay boyunca hamile kalır, normalde her 3 ayda bir 2 kuluçka üretilir.

Weddell Foku

Kaynak : pixabay.com

Tahmini dünya nüfusu:

500.000 ila 1 milyon. Foklar dairesel olduğu ve birçoğu buz paketinin üzerinde ve içinde yaşadığı için popülasyon büyüklüğünü ölçmek çok zordur. Doğumdan kısa bir süre sonra anne ve yavruların gevşek birliktelikleri dışında koloniler oluşturmazlar. Nüfus tahminleri sırasında denizdeki fokların sayısı bir başka bilinmeyendir.

Gıda ve diyet:

Ağırlıklı olarak balıklar, özellikle “Antarktika morina balığı” olarak bilinen Nototheniidler, kalamar ve omurgasızlar (kaçınılmaz olarak kril dahil) çok daha düşük sayılarda.

Dalış:

Weddell fokları etkileyici dalgıçlardır, 600 metre derinliğe ulaşabilirler ve 82 dakika kadar zaman geçirebilirler, en uzun dalışlar yeni nefes alma delikleri aramak için buzun altında yüzerek yapılır.

Koruma durumu:

Düşük endişe. Antarktika Antlaşması ve Antarktika Foklarının Korunmasına İlişkin Sözleşme ile korunmaktadır.

Advertisement
Dağıtım:

Circumpolar, dünyanın en güneydeki üreyen memelisi, kuzeyde subantarktik adalar kadar ve güneyde 78° McMurdo Sound’da.

yırtıcılar:

Katil balinalar, Weddell fokları 1899’dan 1994’e kadar Antarktika‘da kullanıldığında kızak köpekleri için ana besin kaynağı olarak alınmıştı, şimdi yerel popülasyon etkileri tersine çevrilmiş görünüyor.

Weddell Fokları Nasıldır?

Weddell fokları buzun hayvanlarıdır. Diğer memelilerden daha güneyde yaşarlar. Güney yarım küre baharında ağustos sonu ve kasım başı arasında anneler buzdaki deliklerden geçer ve yavrularını doğurur.

Anne hamile kalır ve 10 günde 25 kg (55 lb) olan doğum ağırlığını iki katına çıkaracak yeterli yağ ve protein kaynaklarıyla gelir. Yavrusu doğduktan sonra yaklaşık bir ay boyunca beslenmez, doğumdan hemen önce son derece dolgun bir fıçı şeklinden, yavru süreci tersine çevirdikçe görünür kaburgaları olan eski benliğinin sıska bir gölgesine geçiş yapar. Weddell fok yavruları doğduklarında, dolgusuz, kürklü ve paletsiz ve fazla içeriği olmayan pijama kutularına benzerler. Önümüzdeki birkaç hafta içinde anne ve yavrudaki değişim, bir balonun sönüp diğerini doldurması gibidir.

Weddell fok sütü, herhangi bir memeli tarafından üretilen en zengin sütlerden biridir. Yaklaşık %60 yağ içerir (gidin ve bunu buzdolabındaki süt kartonunun üzerindeki etiketle karşılaştırın) ve yavruların doğumdan kısa bir süre sonra hızlı kilo almalarından sorumlu olan da budur.

Yavrular 110 kg’a (242 lb) ulaşmaları gereken yaklaşık 7 haftada sütten kesilir (süt içmeyi bırakın ve normal fok yemi, yani balık yemeye başlayın). Yetişkinler olarak 450 kg (990 lb) ağırlığa ve 3,3 m (11 ft) uzunluğa kadar olabilirler. Memeliler için alışılmadık bir şekilde erkekler dişilerden biraz daha küçüktür.

Advertisement

Yavrular anneleri tarafından çok erken, belki de doğumdan sadece bir hafta sonra suya teşvik edilir. Su, onların doğal yaşam alanıdır ve kalın balina yağı koruması ile, bu foklar için çoğu zaman, şiddetli rüzgarlar ile sıcaklığın -40°C veya daha düşük olabileceği buzdan daha rahat bir yerdir.

Weddell fokları, yıl boyunca buzun kenarında yaşar ve beslenmek için aşağıya dalar. Su altındayken, özellikle buzun üzerinde onu gizleyebilecek bir kar tabakası varsa, genellikle çok az ışık olur. Bu nedenle, Weddell fokları yiyeceklerini yakalamak için iyi bir vizyona ihtiyaç duyar.

Weddell fokları genellikle yavrularını deniz buzu üzerinde bulundurur veya deniz buzuna çok yakın bir yere iner, bir nefes deliğinden denize girip çıkar. Bu solunum delikleri dişilerin doğum yaptığı süre boyunca erkekler tarafından korunur ve açık tutulur.

Çukuru koruyan erkek, arkadaşlarına erişmek için buzun altındaki bir bölgeyi diğer erkeklere karşı savunacaktır. Dişiler yavru doğumundan kısa bir süre sonra yeniden üremeye hazırdır, bu nedenle bir solunum deliğini başarıyla savunan erkekler, bu deliği kullanan anne foklarıyla çiftleşir, tipik olarak bu, erkek tarafından yaklaşık 10 dişinin oranı olacaktır.


Leave A Reply