William T. Piper Kimdir

0

William Thomas Piper kimdir? Havacılığın Henry Ford’u da denilen Amerikalı uçak yapımcısı William Thomas Piper hayatı ve çalışmaları.

William T. Piper Kimdir

William Thomas PiperWilliam Thomas Piper,(d. 8 Ocak 1881, Knapps Creek, New York – ö. 15 Ocak 1970, Lock Haven, Pennsylvania, ABD), “Piper Cub” adıyla tanınan ve dönemin en yaygın aile uçağı durumuna gelen iki kişilik uçağın yapımcısı. Hava taşımacılığının yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmaları nedeniyle “Havacılığın Henry Ford’u” olarak tanımlanmıştır.

1903’te Harvard Üniversitesi’nden mezun olan William Thomas Piper bir süre inşaat mühendisliği, 1914’ten sonra da petrol üreticiliği yaptı. 1929’da Piper Aircraft Corporation’ı kurdu. 1931’de uçak kullanmayı öğrendi, 1945’te, 73 yaşındayken iki motorlu uçak pilotu brövesini elde etti.

II. Dünya Savaşı sırasında ABD hükümeti için keşif, eğitim ve gözetleme uçağı olarak kullanılmak üzere, 5.600’ün üzerinde “Piper Cub” üretti. Düşük iniş hızı (saatte yaklaşık 32 km) ve yüksek manevra yeteneği nedeniyle “Piper Cub”lar düşman uçaklarından kolayca sıyrılabiliyordu.

Kurduğu şirket “Piper Cub”lardan başka, hafif ve orta büyüklükte ticari uçaklar da üretti.


Leave A Reply