Yüreğinin Götürdüğü Yere Git Kitap Özeti Karakterler Yorumlar, Susanna Tamaro

4
Advertisement

Susanna Tamaro Yüreğinin Götürdüğü Yere Git kitabının özeti. Kitabın ana fikri, özeti, Yüreğinin Götürdüğü Yere Git kitabı konusu.

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git Kitap Özeti

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git

Kitabın Adı:Yüreğinin Götürdüğü Yere git
Kitabın Yazarı: Susanna Tamaro
Basıldığı Yer ve Yıl: Galatasaray,1998
Kitabın Türü:Roman

Kitabın Konusu:

Bir anneannenin torunuyla olan sorunlarını çözmek ve torununa yol göstermek amacıyla yazdığı fakat göndermediği mektuplar.

Kitabın Özeti:

80 yaşındaki bir anneannenin 20 yaşlarındaki torunu İtalyadan Amerikaya gitmek ister ve anneannesiyle bu yüzden tartışır ancak buna rağmen kız Amerika’ya ,anneannesine kızgın bir şekilde gider.

Anneanne buna çok üzülür. Giderek de yaşlandığını ve ölüme yaklaştığını hisseder. Bu nedenle sorunlarını çözmek ister fakat torunu uzaklardadır ve sorunların telefonla çözülemeyeceğinin farkındadır. Komşusunun önerisi üzerine hem kendini rahatlatmak hem de sorunları çözmek için yollanmamak üzere torununa mektuplar yazmaya başlar.

Advertisement

Mektubunda kendi çocukluğundan başlayarak, yaşamış olduğu sorunların, eksikliklerin sebeplerini araştırıyor, kendisinin yapamadığı veya yapmaya cesaret edemediği şeyler hakkında gerçekçi öneriler veriyor, yaşamış olduğu ibret verici olayları bütün gizli kalmış yönleriyle , hiç saklamadan anlatıyor.

Kitaptan Alıntılar:

“Dur sessizce. Dur yüreğini dinle. Seninle konuştuğu zaman kalk ve yüreğinin götürdüğü yere git.”

“Kızımı, kocamı ve dünyada herkesten çok sevdiğim erkeği toprağa verdim. Onlar öldüler artık yoklar. Gene de hala bir deniz kazasından kurtulmuş gibi davranmayı sürdürüyorum.”

Yorum:

Kitap mantıklı temeller üzerine oturtulmuş. Bu nedenle insana saçma gelen bir yeri yok. Anneannenin gizemini yavaş yavaş çözmesi kitapta bir denge kurmuş, insanı okumaya sevk ediyor. Yazarın anlatış tarzı çok gerçekçi.  Gerçekten de yazar çok başarılı bir şekilde kendini 80 yaşındaki yaşlı bir kadının yerine koyabilmiş. Geçen olaylar günlük hayatta olabilecek şeyler olması, insanın kendini kitaptan soyutlamasını engelliyor. İnsan kendini kitabın içinde hissedebiliyor. Ayrıca yazarın psikolojik analizleri tam anlamıyla mükemmel. Gerçek bir psikolog yazmış gibi.

Kısacası kitap mükemmel. Hayatın her döneminde okunup, yeni tatlar alınabilecek bir kitap.

Susanna Tamaro

Susanna Tamaro, İtalyan kent soylu bir ailenin kızıdır. Trieste’de 1957 yılında doğdu, Orvieto yakınlarında Dört köpeği, on kedisi, on beş kırmızı balığı, pek çok papağanı, beş kaplumbağası, bir kirpisi ve otuz hampsteri oldu. Bisiklete binmeye, paten ve buz pateni yapmaya bayılır. Hem mızrak hem de ok atmayı bilir. Kışları kızak ve kayakla kayar. Badminton ve voleybol oynar, karate yapar.

Advertisement


4 yorum

Leave A Reply