Yurt Sevgisi İle İlgili Yazı (Yurt Sevgisi Nedir?) Yurt Sevgisi Temalı Kompozisyon

175
Advertisement

Yurt sevgisi nedir? Yurt sevgisi ile ilgili yazı. Yurt sevgisi temalı herkes için örnek olabilecek oldukça güzel bir çalışma. Yurt sevgisini çok iyi anlatan yazı makale

Yurt sevgisi, bir bireyin doğduğu, büyüdüğü ve aidiyet duyduğu topraklara olan derin bir sevgi ve bağlılık hissidir. Yurt sevgisi, vatan sevgisi olarak da adlandırılır ve kişinin toplumuna, kültürüne, değerlerine ve tarihine olan saygı ve bağlılığı ifade eder. Yurt sevgisi, insanların kendilerini bir ulusa veya millete ait hissetmelerini sağlar ve bu hissiyat, birlik ve beraberlik duygusunu güçlendirir.

Yurt sevgisi, bir bireyin kişisel kimliğinin önemli bir parçasıdır. İnsanlar, doğdukları topraklarda geçirdikleri zaman boyunca, etkilendikleri kültür, dil, gelenek ve değerlerle büyürler. Bu deneyimler, insanların yurtlarına olan sevgi ve bağlılıklarını güçlendirir. Yurt sevgisi, insanların toplumlarına ve ülkelerine karşı sorumluluk hissetmelerini sağlar. İnsanlar, yurt sevgisiyle birlikte, toplumlarının gelişimine katkıda bulunma ve iyileştirme isteğiyle hareket ederler.

Yurt sevgisi, aynı zamanda tarihe ve mirasa saygıyı da içerir. Bir ülkenin geçmişi, o ülkenin kültürel kimliğinin temelini oluşturur. Yurt sevgisi, bu geçmişe olan bağlılıkla birleşir ve insanlara kökenlerinden gelen bir kimlik hissi verir. Bu bağlılık, tarihi değerleri koruma, mirasa sahip çıkma ve gelecek nesillere aktarma sorumluluğunu doğurur.

Yurt sevgisi, sadece coğrafi bir bölgeye olan sevgi değil, aynı zamanda orada yaşayan insanların da birbirlerine duyduğu sevgiyi içerir. Bir ülkenin güçlü olabilmesi, vatandaşlarının birbirleriyle dayanışma içinde olmasıyla mümkündür. Yurt sevgisi, bir toplumun birbirine olan saygı ve sevgisini artırır, insanların ortak hedefler doğrultusunda bir araya gelmelerini sağlar.

Yurt sevgisi, bireylerin yaşadıkları ülkeye karşı duydukları minnettarlık ve şükran duygularını da içerir. Bir ülkenin sağladığı imkanlar, özgürlükler, eğitim ve sosyal hizmetler gibi unsurlar, bireylerin yurt sevgisini besler. Bireyler, bu imkanlara karşı minnettarlık duygusuyla hareket ederler ve toplumlarına katkı sağlamak için ellerinden gelenin en iyisini yaparlar.

Advertisement

Sonuç olarak, yurt sevgisi, bir bireyin kendi topraklarına, kültürüne ve insanlarına olan derin bir bağlılık ve sorumluluk hissidir. Bu sevgi, insanların birlik ve beraberlik içinde hareket etmelerini, toplumlarını geliştirmek ve korumak için çaba sarf etmelerini sağlar.

Örnek Yazı / Kompozisyon (2)

Yurt; üzerinde doğup büyüdüğümüz, toprağından, suyundan, yeraltı ve yer üstü her türlü zenginliğinden yararlandığımız, havasını teneffüs ettiğimiz toprak parçasıdır.

Türk ulusunun fertlerini birbirine bağlayan kuvvetli bağlardan biri de yurt birliğidir. Her türlü varlığı ve zenginliği ile bizi besleyen yurdumuza bağlı olmamız, onu sevmemiz, sahip çıkmamız gerekir. Bunu atalarımız tarih boyunca yapmış ve bu kutsal toprakları korumak için Çanakkale’de tarihin kaydettiği en büyük kahramanlığı göstermişlerdir.

Değişik iklim özellikleri, doğal güzellikleri ve tarihî zenginlikleri; çok çeşitli ürünleri, sebze ve meyveleri ile Türkiye’miz, dünyada pek az ülkede bulunan bir zenginliğe sahiptir.

Türkiye Bayrağı Kaplı Türkiye Haritası

Bize düsen görev ise mutlu olmamızı sağlayan yurdumuzun değerini iyi bilmektir. Onu korumak için gereken askerlik görevimizi yapmak ve kazancımızın bir kısmını vergi olarak vermektir.

Advertisement

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yurt sevgisini ve hür yaşamanın güzelliğini su sözleri ile ifade etmiştir: “Yurt toprağı! Sana her şey feda olsun. Kutlu olan sensin. Hepimiz senin için fedaiyiz. Fakat sen Türk milletini ebedî hayatta yaşatmak için feyizli kalacaksın. Türk toprağı! Sen, seni seven Türk milletinin mezarı değilsin. Türk milleti için yaratıcılığını göster. Türkiye halkı, mütevazı millî hudutları içinde bütün medenî insanlar gibi tam manâ ve şümulüyle yaşayacaktır.

Sonuç olarak sunu söyleyebiliriz ki yurt, hiç bir şeyle değişilmeyecek kadar kutsal bir varlıktır. Büyüklerimiz ne güzel söylemişler, “Ana gibi yâr, vatan gibi diyar olmaz.” diye.

Kemal Atatürk

Atatürk’ün Vatan Sevgisi Hakkındaki Sözleri

 • • Bu dünyadan göçerek Türk ulusuna veda edeceklerin çocuklarına, kendinden sonra yaşayacaklara, son sözü şu olmalıdır: «Benim Türk ulusuna, Türk toplumuna, Türklüğün geleceğine ilişkin ödevlerim bitmemiştir. Siz onları tamamlayacaksınız. Siz de sizden sonrakilere benim sözümü yineleyiniz.»
 • Bu sözler, bir bireyin değil, Türk ulusunun duygusunun anlatımıdır. Bunu, her Türk bir parola gibi kendinden sonrakilere sürekli yinelemekle soluğunu verecektir. Her Türk yurttaşının son soluğu, Türk ulusunun soluğunun kesilmeyeceğini, onun sonsuz olduğunu göstermelidir. Yüksek Türk, senin için yüksekliğin sınırı yoktur, işte parola budur.
 • • Gerektiğinde yurt için, bir tek kişi gibi tüm çaba ve kararla çalışmasını bilen ulus, elbette büyük bir ulus ve elbette büyük geleceğe hak kazanmış ve aday olmuştur.
 • • Türk; övün, çalış, güven!
 • • Vatan, evlat ve ahfadımız için cennet yapılmaya layık bir vatandır. İşte bu memleketi böyle mamure haline, cennet haline getirecek olan sebepler ve amiller, iktisadi sebepler ve iktisadi faaliyetlerdir.


175 yorum

 1. çok bu site sayesinde performans ödevinden 100 aldım hocada dedi zaten şiir çok güzel olmuş die saol kim yapmışsa çok güzel olmuş :))))

 2. cok saolun şiirleri buradan aldım yazıları aldım ve bu yazıyıda ekledim envanterime 🙂 performans ödevimide yapmış oldum tşkler EMEGİ GEÇENLER İÇİN TŞKLER…

 3. ben 6. sınıfa gidiyorum ve türçe peformans ödevim var bu yazı çoq qüzel ve çoq isime yaradı kim yazdıysa coqqqqq tesekkür ederim

 4. ben walla çok duygulandım yazarına da çok çok teşekkür ediyorum helal olsun inşallah ödevime de çok yararlı olur:D

 5. sağolun ödewimize çok yardımcı oluyorsunuz ya bide çok güzel yazmışsınız ellerinize sağlık siz olmazsanız biz performans ödewimizi nasıl yaparız thank you wery much

 6. çok güzel ama çooooooooooooooooooooooooooooooooooook uzun gerçekten onu biraz daha kısaltın. yinede tşk öğretmenim birtek bn ödevimi bayendi

 7. ben yazdım kendimle gurur duyuyorum sizlere yardımcı olduğum için çok mutluyum bravo bana ve değerli ece erkene sevgilerimle biz yazdık

 8. yazmış old. bu yazı gzl bir yazı

  sizlere kandi adıma tşk ederim yzdığınız yazıyı okurken zevk aldım diyebilirim…

 9. walla kim yaptıysa eline sağlık performans ödevime çokkk yardımcı oldu hemen gerekeni buldum diğer siteler ıvır zıvır şeyler yazıyorlar sağol kardeşim veya kadeşlerim

 10. bu yazidan ogretmenim 2 perfonmans odevimi 100 verdi
  yazana harika yazmiş supersin kardesim ellerine saglik

 11. yha çok saolun super olmuş ama bakın bu kadar guzel sonuçlar alıorsun birazda hha cogaltsan yazını daha guzel olur derim ama yine de sen bilirsin tebrikler !! 😀

 12. ben 6. sınıfa gıdıyom bu sıte benım performan odevlerıme çok yardımcı oldu oyuzden kım bu sıteyı kurdıysa çok çok tesekkur ederım

 13. bu site çok güzel yapan kimse çok güzel olmuş ileriki performans ödevlerimizdede yardım edersiniz işallah.

 14. çok teşekkür bu siteden çok yararlandık dilerim herkes istediği şeyleri bulur… burdan herkeze bu siteyi öneriyorum:)

 15. bence qüzel olmuş valla perfornmas ödevi 😀 ama bu türkceci bunuda beğenmez.6.sınıflar için

 16. ilk önce bu yazıyı yazana aşık oldum. süper bir yazı ben bu bilgileri performans ödevim için kullandım aynı zamanda halinam esra ve basriye katılıyorum……………………………….

 17. eh şte dermişim yaa gerçekten çok süper işime taradı ama başlık koysaydınız daha süper olacaktı oğrusu mükemmel bir site bu site ve bu yazıyı yapana çook teşekkür ederim süpersiniz

 18. hazal çetin on

  yha süperrr…
  işime yaradı çok tşk ama yazarken bide askerlikten bahsetmiş
  bende öğretmen anlamasın diye o kısmı yazmadım yoksa kesin sıfırı direk verirdi.
  amaaa tabikidee 90 dı 95 yaptırdım.
  zaten hocanın dersinde iiyiyim vermemesine imkan yok:D
  HA BU ARADA EMRE ÖĞRETMEN ÇHOKKK YAKIŞIKLI KIZLAR:D:D

 19. yurt sevgisi hakında türkçe öğretmenimiz yazı, şiir ,resim ödevi verdi bende bunlardan yararlandım ve öğretmem benimle gurur duydu

 20. bncde süpper not daha almadımn ama bu site bana çok ama çok yardımzı oldu tşk ediyorum kim yazmışsa ama 95in üzerinde bekliyorum bu ödevden türkçeci beğenir işallah

Leave A Reply