Zepatier İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Zepatier ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Zepatierin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Zepatier neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Zepatier

Zepatier

Kullanımları

Bu ilaç, karaciğerin viral bir enfeksiyonu olan kronik (uzun süreli) hepatit C’yi tedavi etmek için kullanılır. Elbasvir ve grazoprevir, vücudunuzdaki hepatit C virüsü miktarını azaltarak çalışır, bu da bağışıklık sisteminizin enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olur ve karaciğerin iyileşmesine yardımcı olabilir. Bu ürün ayrıca diğer bazı ilaçlarla (ribavirin gibi) kullanılabilir. Kronik hepatit C enfeksiyonu skar (siroz) veya karaciğer kanseri gibi ciddi karaciğer sorunlarına neden olabilir.

Bu tedavinin virüsü başkalarına geçirmenizi engelleyip engelleyemeyeceği bilinmemektedir. Virüsü başkalarına geçirme riskini azaltmak için iğneleri paylaşmayın ve “daha güvenli seks” (lateks prezervatif kullanımı dahil) uygulayın.

Zepatier nasıl kullanılır?

Bu ürünü almaya başlamadan önce prospektüsünü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz. Almadan hemen önce orijinal ambalajından bir doz alın. Bu ilacı, genellikle günde bir kez, doktorunuz tarafından belirtilen şekilde, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın.

Bu ürün, vücudunuzdaki ilaç miktarı sabit bir seviyede tutulduğunda en iyi sonucu verir. Bu ürünü eşit aralıklarla alın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Advertisement

Kısa bir süre sonra belirtiler kaybolsa bile, bu ürünü belirtilen süre boyunca almaya devam edin. İlacın çok erken durdurulması, enfeksiyonun geri dönmesine neden olabilir.

Yan etkiler

Yorgunluk, baş ağrısı veya bulantı görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ürünü reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ürünü kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ürüne çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Bu ürünü almadan önce, elbasvir veya grazoprevir’e karşı alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Advertisement

Bu ürünü kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de diğer karaciğer problemlerini (hepatit B, karaciğer kanseri gibi), aşırı kullanımı veya alkol bağımlılığı, HIV enfeksiyonu, diyabet söyleyin.

Diyabetiniz varsa, hepatit C tedavisi ile kan şekeriniz daha düşük olabilir. Bu düşük kan şekeri riskinizi artırabilir, bu nedenle doktorunuz diyabet tedavi planınızı ayarlayabilir. Ani terleme, titreme, hızlı kalp atışı, açlık, bulanık görme, baş dönmesi veya el / ayak karıncalanması gibi düşük kan şekeri belirtileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler gibi) hakkında bilgi verin. Hamilelik sırasında, bu ürün sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ürün ribavirin ile kombinasyon halinde kullanılıyorsa, hamilelik sırasında hamile kadın veya erkek eşi tarafından kullanılmamalıdır. Ribavirin doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Tek eşlilik, bu ilaçları birlikte kullandığında ve tedaviyi bıraktıktan sonra 6 ay boyunca iki güvenilir doğum kontrol biçimi (prezervatif, doğum kontrol hapı gibi) kullanılmalıdır. Siz veya eşiniz hamile kalırsa veya siz veya eşinizin hamile olabileceğini düşünüyorsanız, derhal doktorunuza bildirin.

Bu üründeki ilaçların anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bu ürünü ribavirin ile kullanırken emzirmek önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler gibi) saklayın ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Diğer ilaçlar bu ürünün vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu da bu ürünün nasıl çalıştığını etkileyebilir. Örnekler arasında azol antifungalleri (ketokonazol gibi), bosentan, siklosporin, efavirenz, etravirin, modafinil, nafsilin, HIV proteaz inhibitörleri (atazanavir, sakinavir gibi), rifamisinler (rifampin gibi), nöbetleri tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar (karbamazin gibi) , fenitoin vardır.


Leave A Reply