10 Kasım Resimleri ve 10 Kasım’ın Anlamını Anlatan Yazı, Kompozisyon

4

10 Kasım resimleri ve Ulu Önder Atatürk’ün ölüm yıl dönümü olan 10 Kasım ile ilgili Ata’mızı anlatan güzel bir yazı

Cumhuriyetimizin kurucusu, yurdumuzun kurtarıcısı, büyük komutan, ulusal kahraman ve tarihimizin yetiştirdiği büyük insanı kaybedişimizin yıl dönümüdür. 10 Kasımlar bizim için sadece o eşsiz büyük önderi anma günü olmamalı.

Onu anlama, O’nu daha iyi tanıma, ilke ve devrimlerini özümseme, ulusumuza Atatürk’ün kişiliğinde beliren çağdaş uygarlık düşüncesini özümseme ve yaşama geçirme olmalıdır, bu günün amacı. Atatürk, Kurtuluş Savaşı’ndaki başarısı ilke ve devrimlerinin evrenselliği, insanlık onuruna duyduğu derin saygı, dünyadaki ezilen uluslara gösterdiği hedefler ve evrensel barışın gerçekleştirilmesi çabalarıyla O, Türk tarihinin sınırlarını aşarak dünyaya mal olmuş büyük bir devlet adamıdır.

Öyleyse bugün O’nu anmanın yanında, O’nu anlama çabası içinde olmamız bir zorunluluktur.

Atatürk, yaşamının büyük bir bölümünü savaş meydanlarında geçirmiştir. Cumhuriyet’in ilanından sonrada ülkesini yeniden en iyi şekilde kurma ve halkını mutlu kılma savaşını vermiştir. Tüm bu savaşlar O’nun bedenini yorgun düşürmüştür. Ocak 1938 tarihinde hastalandı. Doktorların dinlenmesi gerekmektedir uyarılarına çokça dikkat etmedi. Hatay gezisinde tekrar hastalandı. 8 Kasım günü komaya girdi. 10 Kasım 1938 günü saat 9’u 5 geçe İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda karaciğer yetmezliğinden yaşamını kaybetti.

19 Kasım 1938’de bir tören ile naaşı Ankara’ya gönderildi. Ankara’da Etnografya Müzesi’ndeki geçici kabrine konuldu. 1953 yılının 10 Kasım günü yapılan büyük bir tören ile Anıtkabir’e yerleştirildi.

Atatürk (kendi deyişiyle) naçiz vücudu artık yoktur, toprak olmuştur. Ama o vücut yerine onu her zaman gelecek kuşaklara anımsatacak eserleri, anıtları vardır. Artık O, bir meşaledir, bayraktır. Kuşaktan kuşağa elden ele, dilden dile söylenecek, kalplerde ve belleklerde yaşayacak ve yaşatılacaktır…

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü özellikle son yıllarda dünyada yaşanan gelişmeler ışığında daha çok özlüyor ve daha da fazla özlem duyuyoruz. 10 Kasım’lar böylesine bir çağının çok ötesinde bir lideri anmak için en uygun dönemdir. Atatürk asla ölmedi bundan yüzlerce yıl sonra bile unutulmayacak ve insanlık gelişimini sürdürdükçe değeri çok daha fazla anlaşılacaktır.

10 Kasım Resimleri

10 Kasım resimleri

10 Kasım resimleri

10 Kasım resimleri

10 Kasım resimleri

10 Kasım resimleri

10 Kasım resimleri

10 Kasım resimleri

10 Kasım resimleri

10 Kasım resimleri

10 Kasım resimleri

10 Kasım resimleri

10 Kasım resimleri

10 Kasım resimleri

10 Kasım resimleri

10 Kasım resimleri

10 Kasım resimleri


4 yorum

  1. atam ölemeseydi onu elbette anacağız onun yolunda yürürüz keşke ölmeseydi (. çok teşekürler ödevime yardımcı oldu

Leave A Reply