19 Mayıs 1919 Önemi, 19 Mayıs 1919 Neler Yaşandı?

0
Advertisement

19 Mayıs 1919 gününün önemi ile ilgili yazımız. 19 Mayıs 1919 neden önemlidir biz Türk ulusu için ne anlam ifade etmektedir?

19 Mayıs 1919'un önemi

19 Mayıs 1919 Önemi

19 Mayıs 1919 bir ulusun şahlanışa geçtiği bir ulusun esaretten kurtulmak üzere büyük bir önderin liderliğinde harekete geçtiği gündür.

İstanbul’un 1 . Dünya Savaşı sonunda işgal edilmesi ile birlikte Mustafa Kemal Atatürk özgürlüğe giden yolun direnişin örgütlenmesinin İstanbul’dan yapılamayacağını anlamıştı. Ayrıca üstüne üstlük İstanbul hükümetinin işgal kuvvetleri yüzünden bir adım dahi atamayacağı tamamen sembolik bir şekilde görev yaptığını da gördükten sonra kararını verdi ve Anadolu’ya geçerek Milli Mücadeleyi başlatacak ve sonu Cumhuriyete kadar giden bir ateşi yakacaktı.

Bu sebebple Bandırma vapuru ile İstanbul’dan hareket eden Mustafa kemal Atatürk 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ulaşarak Milli Mücadelenin fitilini yakmayı başarmış Türk milletini bir araya getirerek yapmış olduğu çeşitli kongreler ile tam bağımsızlığa inandırmıştır. 23 Nisan 1920 günü bir meclisin açılmasını sağlayarak Milli Mücadeleyi yönetmiştir. Şimdi üzerinde yaşadığımız mensubu olduğumuz Türkiye Cumhuriyetini kurmayı başarmıştır.

19 Mayıs 1919’un bir de şu anlamda önemi vardır ki Cumhuriyet rejimine giden bir yolu açmıştır. Atatürk’ün ilk günlerde sadece yakın arkadaşlarına açmış olduğu Cumhuriyet fikri en sonunda Türk ulusunun da büyük fedakarlıkları sayesinde ilan edilerek hem saltanat hem de halifelik makamları terk edilerek modern bir toplum ve ulus olma yolunda net adımlar atılmış ve tam bağımsızlık kazanılmıştır.

Advertisement

Leave A Reply