19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Spor Bayramını Neden Kutluyoruz?

7

19 Mayıs’ta neden gençlik ve spor bayramı kutlanır, 19 Mayıs’ın anlam ve önemi nedir, 19 Mayıs tarihçesi hakkında bilgi.

19 Mayıs

Advertisement

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Spor Bayramını Neden Kutluyoruz?

Her yıl Mayıs ayı geldiğinde, Türk ulusu olarak gurur ve heyecanla dolu günler yaşarız. Ulusal bayramımız olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı bizlere ulu önder Atatürk’ün armağanıdır.

Birinci Dünya Savaşı sonunda yurdumuzu düşmanlar paylaşmaya kalmışlardı. O zaman ulusumuzun temsilcisi olan Osmanlı Devleti’ni yöneten padişah ve sadrazamlar, neredeyse düşmanların her istediklerini yerine getirmekteydiler. Yurdumuzun düşmanlar tarafından işgali ve ulusumuzun içinde bulunduğu kötü koşullar ve acılara padişah ve Osmanlı Devleti yöneticileri çare aramak yerine, kendi çıkarlarını düşünüp, zaman zaman düşmanla işbirliği yapmaktaydılar.

Yurdumuzun düşman işgalinden kurtulmasını, Türk ulusunun yoksulluk ve acılardan kurtulup çağdaş bir ulus olmasını düşünen ve isteyen önderlerimiz vardı. Bunlar Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarıydı. Bunlar Türk yurdunun ve ulusunun kurtuluşunu Osmanlı Devleti yöneticilerinden farklı düşünmekteydiler.

Baştakilerin inancı galip Avrupa devletlerinin anlayış ve merhametine sığınmak, yenilmiş bir devlet gibi hareket etmekti.

Advertisement

Oysa Türk yurdunu ve ulusunu içinde bulunduğu kötü koşullardan ancak ulusun inanç ve direnci kurtarabilirdi. İşte bu düşüncelerle Mustafa Kemal Paşa eski bir vapurla, Bandırma Vapuru’yla 16 Mayıs 1919’da İstanbul’dan yola koyuldu ve 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. Kendisine inananlarla birlikte, Samsun, Amasya, Havza, Erzurum ve Sivas’ta Türk milletinin ileri gelenleri ve temsilcileriyle konuştu. Kongreler toplandı. Yurdun ve ulusun nasıl kurtarılacağı kararlaştırıldı. Ulusumuzun seçtiği temsilcilerle 23 Nisan 1920’de Ankara’da Büyük Millet Meclisi açılıp, başkanlığa Mustafa Kemal Paşa seçildi.

29 Ekim 1923’de de adı Türkiye Cumhuriyeti olan yeni Türk Devleti Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde gerçek kimliğine kavuşmuş, böylece bugünün çağdaş Türkiye’si yaratılmış oldu.

İşte Kurtuluş Savaşımızda Milli Mücadelenin fiilen başlatıldığı tarih olarak kabul edilen 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkışını, her yıldönümünde bayram olarak kutlarız. Önderimiz Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti, onun koyduğu ilkeleri ve gerçekleştirdiği devrimleri koruyup yüceltmek biz Cumhuriyet çocuklarının en büyük görevlerinden biridir. Bu güzel ülke kolay kurulmadı kolay kolay da Türk gençleri var iken bir şey olmasına da izin vermeyiz.


7 yorum

Leave A Reply